Czym jest Biłgorajska Masa Krytyczna?
Biłgorajska Masa Krytyczna to comiesięczny przejazd rowerzystów przez miasto. Startuje w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 18:00 z placu pod Urzędem Miasta.
Trasa Masy zmienia się co miesiąc. Jest to zazwyczaj kilka kilometrów pokonywanych w spokojnym tempie, takim, żeby każdy chętny mógł nadążyć (zazwyczaj ok 10-15 km/h). Przejazd trwa około 1 godziny i kończy się pod Urzędem Miasta.
Cele Masy:
1. Zwrócenie uwagi na obecność rowerzystów w mieście.
2. Propagowanie roweru jako środka transportu i aktywnego wypoczynku.
3. Przypomnienie władzom o konieczności budowy infrastruktury rowerowej.
4. Integracja biłgorajskiego środowiska rowerowego.
Organizatorem Masy Krytycznej jest inicjatywa Biłgoraj Przyjazny Rowerzystom przy współpracy Biłgorajskiego Stowarzyszenia Kolarzy i Stowarzyszenia Przyjaciół Roztocza "Jastrzębia Zdebrz". Definicja Masy zaczerpnięta z Wikipedii - Masa Krytyczna to nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań maksymalnie licznej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem" i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów. Masa Krytyczna została zapoczątkowana w 1992 roku w San Francisco. Idea ta została przeniesiona następnie do innych miast w USA, a następnie do Europy, Australii, kilku miast w Azji. Obecnie Masa Krytyczna odbywa się w kilkuset miastach na całym świecie. W Polsce największe Masy odbywają się między innymi w Warszawie, Gdańsku, Łodzi, Zagłębiu Dąbrowskim. Najbliższe nam Masy odbywają się w Lublinie, Rzeszowie i Przemyślu.
Liczymy, że organizacja Masy Krytycznej przyczyni się do wypromowania Biłgoraja, jako miasta przyjaznego rowerzystom!