Urodził się w 1871r., studiował prawo, za swoją działalność patriotyczną został zesłany w głąb Rosji, a po wielu przejściach postanowił na stałe związać swoją przyszłość ze Lwowem. Tam też został ojcem dwóch synów, którzy polegli podczas obrony Lwowa - tak w wielkim skrócie wyglądało życie Wacława Żmudzkiego, niezwykle zdolnego pisarza rodem z Biłgoraja.
Zmarł w 1925r, spoczął na Cmentarzu Łyczakowskim tuż przy murze Cmentarza Orląt Lwowskich, gdzie po wielu latach jego grób odnalazł znany regionalista, nauczyciel historii i wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju Andrzej Czacharowski.
By utrzymać to miejsce w należytym stanie grób Wacława Żmudzkiego objęło patronatem Biłgorajskie Towarzystwo Literackie. Teraz literaci postanowili o zorganizowaniu zbiórki pieniędzy, które zostaną przeznaczone na remont zabytkowego nagrobka. Pierwszymi ofiarodawcami zostali członkowie BTL, zebrana została trzecia część potrzebnej kwoty, a całość przedsięwzięcia szacowana jest na ok. 3 tys. zł.
- Zwróciliśmy się już do organizacji społecznych o wsparcie naszej inicjatywy, ale pieniądze może wpłacić każdy chętny. Prosimy o wsparcie naszej akcji przez wpłatę (bezpłatną w banku) nawet drobnych kwot, w Banku Spółdzielczym w Biłgoraju, na konto: Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego nr: 32960200070001600220000002 - mówi w rozmowie z bilgorajska.pl prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego Marek J. Szubiak.
Na razie nie można przewidzieć kiedy uda się zrealizować pomysł, najpierw konieczne jest zebranie wystarczających środków, co nie oznacza zawieszenia działań. - W tej chwili wykonywany jest fundament pod nagrobek, następnie zrobimy bilans i zdecydujemy o wykonaniu reszty - dodaje Szubiak.
- Inicjatywa zrodziła się z bólu serca. Gdy przyjechaliśmy na cmentarz lwowski wraz z Andrzejem Czacharowskim, który zaproponował obejrzenie tego miejsca, byłem zaskoczony widokiem zarośniętego, zupełnie niewidocznego krzyża. Pomyślałem, że nie może być tak, by pisarz z Biłgoraja został zapomniany, a jego grób zniszczony. Na Cmentarzu Łyczakowskim jest wiele zapomnianych grobów Polaków, coraz więcej z nich jest zastępowanych grobowcami Ukraińców. Taki też los może spotkać grób naszego wybitnego rodaka. Nie dopuśćmy do tego razem i włączcie się do naszej akcji - apeluje prezes BTL.
Ale nie tylko miejsce pochówku Żmudzkiego zostanie ocalone od zapomnienia, dotyczyć to będzie także jego twórczości. W każdym numerze Rocznika Społeczno- Kulturalnego " ASPEKTY " będzie publikowany jeden z jego utworów, być może w przyszłości Towarzystwu uda się wydać książkę z dziełami biłgorajskiego literata.