Pełna wersja

Komentarz KPP w BiÅ‚goraju

2012-07-04 12:29

Po naszej publikacji na portalu bilgorajska.pl, Komenda Powiatowa Policji wystosowaÅ‚a komentarz w sprawie bezpieczeÅ„stwa na terenie Powiatu BiÅ‚gorajskiego.

Z dniem 1 września 2012 r. Posterunek Policji w Goraju ma zostać zlikwidowany. Policjanci, którzy tam pracują przeniesieni zostaną do Posterunku
Policji we Frampolu, którego obecny stan etatowy wynosi 6 etatów, a po reorganizacji wzrośnie do 15 etatów. Na skutek przeprowadzonych zmian likwidacji ulegnie jeden etat kierownika posterunku i jeden etat policjanta prowadzącego dochodzenia. Etaty te zostaną przekazane do realizacji zadań patrolowo - interwencyjnych. Przez planowaną zmianę w żaden sposób nie pogorszy się stan bezpieczeństwa na terenie gmin Goraj i Turobin ponieważ policjanci z Posterunku Policji we Frampolu w trakcie służb kierowani będą do patrolowania nie tylko gminy Frampol, ale także, jak dotychczas na teren gmin Goraj i Turobin. Twierdzić można, że stan bezpieczeństwa na tych gminach ulegnie nawet poprawie ze względu na zwiększenie liczby policjantów kierowanych do służby patrolowej oraz pełnienie służby w systemie całodobowym, co w małych posterunkach nie jest możliwe. Pojawiająca się wypowiedź o pogorszeniu się stanu bezpieczeństwa w gminie Turobin, gdzie zlikwidowany został Posterunek Policji nie jest poparta żadnymi konkretnymi danymi i wynika jedynie z subiektywnych odczuć rozmówcy. Powiat biłgorajski od kilku lat jest najbezpieczniejszym powiatem w województwie lubelskim.

Na terenie gmin Goraj i Turobin zagrożenie przestępczością także jest niewielkie, a wykrywalność przestępstw jest duża. W roku 2010 wykrywalność na tym terenie wyniosła 81,1%, a w roku 2011 (po likwidacji Posterunku Policji w Turobinie) 86,3%. Wskazuje to, że przeprowadzona reorganizacja wpłynęła w pozytywny sposób na pracę policjantów w zakresie wykrywania sprawców przestępstw.

Zaznaczyć także należy, że policjanci służbę pełnią w terenie, a nie w siedzibie posterunku. Świadczy o tym chociażby czas ich reakcji na zdarzenie. W roku 2010 dla obszarów wiejskich wyniósł on 15 minut i 52 sekundy, a w roku 2011 - 16 minut i 8 sekund. Był on zaledwie o 16 sekund gorszy od wyniku uzyskanego rok wcześniej. W roku bieżącym wynosi on już 11 minut i 31 sekund. Bezzasadne wydaje się więc przypuszczenie, że Policja nie będzie szybko interweniowała na zgłoszenia obywateli. Podsumowując chcę podkreślić, iż planowana reorganizacja umożliwi efektywniejsze wykorzystanie policjantów do wykonywanych zadań i z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i porządku na terenie gmin Frampol, Goraj i Turobin.

podkom. Tomasz Kasprzyk

Red.