REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
2012.08.01 20:18 | aktualizacja: 2012.08.01 20:50

Hołd bohaterom

1 sierpnia 1944r. miała miejsce największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej Polsce, tego dnia wybuchło Powstanie Warszawskie. W trakcie 63 dni walk zginęło 18 tys. powstańców. Biłgoraj także upamiętnił te wydarzenia.
Hołd bohaterom

Uroczystości rozpoczęły się w środowe popołudnie, mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, Powstańców Warszawskich i Weteranów Żołnierzy Armii Krajowej w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Wzięli w niej udział zarówno przedstawiciele władz, kombatanci, poczty sztandarowe, służby mundurowe, jak również harcerze, a nawet przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej. Obecni byli m.in. wicestarosta powiatu biłgorajskiego Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, jego zastępca Michał Dec, wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, a także posłowie: Sławomir Zawiślak i Piotr Szeliga oraz radni Rady Miasta i Powiatu.

Pod Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej w Parku Solidarności uczestnicy uroczystości przeszli wspólnie z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Terenowe w Biłgoraju por. Irena Kulińska ps. "Rosa". - W ciągu 63 dni sierpnia i września 1944r. ważyły się losy nie tylko Warszawy ale i całej Polski. Powstanie Warszawskie miało przynieść wolność całemu krajowi i wszystkim polakom, było próbą ocalenia kraju przed zastąpieniem okupacji niemieckiej okupacją sowiecką - mówiła do zgromadzonych w Parku Solidarności.

- Powstanie odegrało pozytywną rolę mobilizującą świadomość historyczną i narodową w oporze przeciwko sowieckiej dominacji w czasach PRL-u. Pomimo ogromnych kosztów Powstania Warszawskiego trzeba pamiętać i czcić bohaterów. Ustanowienie 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego jest podkreśleniem ciągłości i tożsamości korzeni wywodzących się z etosu Państwa Podziemnego i AK, na których zbudowana jest obecna wolna, demokratyczna Polska - dodała por. Kulińska.

Tego dnia złożone zostały także wieńce pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, wręczone zostały również odznaczenia. - Dziś w całym kraju dbywają się uroczystości ku czci bohaterów wielkiego Powstania. Jestem tu z Państwem, by jak co roku uczcić pamięć tych, którzy ginęli za Ojczyznę. To dla mnie wielki zaszczyt, w imieniu prezydium Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Zamość, wręczyć odznaczenie, za efektywną pracę na rzecz krzewienia postaw patriotycznych i etosu AK, przedstawicielowi młodego pokolenia panu Ryszardowi Kozdrze - powiedział poseł, a zarazem prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu zamojskim Sławomir Zawiślak.

Na zakończenie uroczystości przygotowany został montaż poetycko - muzyczny. Wcześniej jednak, dokładnie o godz. 17 wybuch Powstania upamiętniły syreny. W godzinę "W" wszyscy w zadumie zatrzymali się na chwilę, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność.

- Żołnierzy Armii Krajowej jest coraz mniej, dlatego cieszę się, że pałeczkę przejmują ludzie młodzi i myślę, że dzięki temu nie zaginą idee AK - podsumował w swoim wystąpieniu wicestarosta powiatu biłgorajskiego Stanisław Schodziński.

red.
red. dodany 1 sierpnia 2012
 
Odsłon: 10370

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (22)

Najwyżej oceniane komentarze
~ Oburzony
Oceniano 32 razy  +12
A gdzie był jot e radny Żbikowski i jego czerwony pośrednik Bara SBek? Nie świętują z Polakami? Ponoć już budują ścianę płaczu i układają kostkę z miasta pod ścianą.
Wszystkie komentarze
~ obserwator
Oceniano 5 razy  -1
Zapewniam, że to nie radny Żbikowski pisze pod nickiem jot e. Po raz kolejny ktoś powtarza ten błąd i w końcu wyląduje w prokuraturze. Nie dziwię się ludziom, że zaczynają unikać tej rocznicy, skoro taki cyrk z tego robi się w Biłgoraju, żałosny potter i AKowcy urodzeni po wojnie, a żołnierze AK, którzy walczyli są na drugim planie,wstyd.
~ nom
Oceniano 2 razy  -2
Bohaterami to sa dzisiaj ludzie co za 500zł muszą przeżyć i jeszcze podatek zapłacić na jakiś gang na Wiejskiej bo tam Grad ma ponad sto tys i mu mało
~ łitnes
Oceniano 3 razy  -1
Dobrze że nie było ani NOP, ani ONR!
~ buahahahahahahahahahahhah hahahahahha
Oceniano 4 razy  0
do N, te małolaty w rurkach przynajmniej się w towarzystwie panien obracają. A do was pasuje fragment piosenki "rzadko widuję cię z dziewczętami..." No ale co w tym dziwnego jak już kuśka nie fika jak należy przez ilości koksu wpakowanego w "siyyyłce w piewni"
~ N
Oceniano 4 razy  -4
do et. Jakbyś był to byś widział, ale Ty wolisz siedzieć przed komputerem i pisać głupoty. Idź lepiej załóż rurki i postaw włosy na żel pedale
~ nom
Oceniano 3 razy  -1
Jestem bardzo ciekawy czy ci którzy tak przyklaskują powstaniu poświęcili by dzisiaj swoje dzieci żony i matki ,niech sie spytają swoich dzieci czy by zgineli za Biłgoraj?Czy wasze matki by was wygnały z karabinami albo bez na ulicę na czołgi?Zastanówcie się do czego ci dowódcy doprowadzili i przypomnijcie sobie słowa Andersa na dwa tygodnie przed powstaniem.Dzisiaj przed kamerami wielu bohaterów a ilu z nich w wojsku było? Kombinowali to studia to odroczenia ,niech Książek pokaże książeczkę wojskową
~ z Biłgoraja
Oceniano 4 razy  0
w temacie - nie ma racji, powstańcom należy się pamięć, szacunek, jak też zawsze należy przypominać o niefrasobliwości tych, którzy bezpiecznie zadekowani w Londynie o powstaniu zadecydowali, bez względu na realia, wysyłając walczących powstańców na pewną śmierć.
~ Obserwator
Oceniano 4 razy  -4
Strzelcy zaprezentowali się wspaniale
~ et
Oceniano 5 razy  -1
a gdzie kibole ,,,juz im sie znudzilo ...
~ obywatel
Oceniano 7 razy  +3
Za dużo Ksiązka wszędzie.
~ xse
Oceniano 3 razy  -1
No i patrzcie jak 'ktoś' manipuluje moim komentarzem... wystarczyło, że skrytykowałem dwa wpisy "heniek" i "sugestia" a już zostałem wyzwany od frustratów i wychwalaczy Zawiślaka. W imię czego się pytam? Zarówno Zawiślaka jak i lokalny pis i pisopodobnych jak Szkodziński mam... po prostu mało mnie interesują i na żadnego z nich nie głosowałem. Ale trafia człowieka jak widzę co niektórzy zwolennicy jedynie słusznego posła w Polsce czasem wypisują. Że nie można na innych głosować? Że nie powinni tu przyjeżdżać (ale jak Ziobro przyjechał witali go z otwartymi rękoma)? Ludzie opamiętajcie się, dostaliście nowe instrukcję jak mącić wodę od pana "ciemny lud wszystko kupi"? Właśnie bardzo dobrze, że przyjeżdżają i walczą o głosy mieszkańców Biłgoraja. Nam to tylko na dobre wyjdzie. Bo zarówno Szeliga się będzie bardziej starał nie spoczywając na laurach jak również inni będą chcieli odebrać mu wyborców akcjami na których mieszkańcy mogą tylko zyskać. A niech działają, w Biłgoraju i okolicy sporo jest do zrobienia bo lokalne władze do zbyt pracowitych nie należą. do To jest właśnie sedno demokracji.
dobra koniec polityki, to nie temat na to- lepiej niech każdy nieco poczyta o historii powstania
~ ~
Oceniano 5 razy  +1
ta ściana płaczu powinna być postawiona przed urzędem pracy dla tych co pokończyli szkoły/studia i nie mają pleców by dostać jakąkolwiek pracę!!! rządzący Biłgorajem zamiast ściągać do Biłgoraja inwestorów i tworzyć miejsca pracy stawiają ścianę płaczu gratuluję bezmózgowia !!!!!
~ Ktoś
Oceniano 5 razy  -1
W niektórych komentarzach cuchnie złośliwość i frustracja.Proponuje zachować umiar i gloryfikacja dla posla Zawislaka który nic dla Bilgoraja nie zdzialal w miniomych latach niecxh pozostanie w waszych pragnieniach.Posel Szeliga jest w Sejmie najaktywniejszym posłem z naszego regionu.Zajmuje 8 i10 miejsce z 460 posłow.Zobacz przyjecielu na analize aktywnosci jak działa aktywnie twoj ulubiony poseł Zawislak.Wszystko jest w internecie.Dla naszego powiatu jest potrzebny poseł odwazny i aktywny.Szeliga nie oczekuje poklasku bo wie że praca poselska wymaga czasu,ale juz mozna mu pogratulować za niektore jego interpelacje sa brane pod uwage w pracach sejmowych.Fakty mówia za siebie!
~ AK->OK
Oceniano 8 razy  -4
Przykro patrzec jak "prawdziwi polacy" zawlaszczaja swieta panstwowe. Powiem wam oszołomy, jakby wszyscy Polacy mysleli tak jak wy, w tym kraju mieszkaloby milion obywateli. Wtedy dopiero bylibyscie wielka Polską! Jestescie wstydem dla tego narodu! Jedyne co opanowaliście to sztukę bicia i opluwania Polaków za to, że nie sa takimi kretynami jak wy. To co was łączy to nienawisc do wszystkich, wy nawet miedzy soba sie nie lubicie! Nieuki, ignoranci. Porzeczytajcie troche książek bo nie macie pojecia o niczym!!! Szkoda czasu na was! Rozliczcie swoich starych, ktorzy uwieszeniu na cycku matki komuny szli cichutko przez zycie! Wy sie od nich nie roznicie, tchorze!
~ xse
Oceniano 8 razy  0
Niektórzy z was klakierzy są po prostu pop.....leni! Wszędzie, nawet na obchodach rocznicy powstania pchacie politykę. Gó..o nas normalnych obchodzi, że Szeliga nie przemawiał a głosu udzielono Zawiślakowi. Chyba tylko SP ujada, że ten przyjechał do Biłgoraja. I bardzo dobrze, że przyjechał- znaczy, że zaczęło mu w jakiś sposób zależeć bo pcha się tu od dłuższego czasu, niech teraz za jego gadaniem pójdą czyny, coś załatwi dla miasta.
A ja będę głosował na kogo chcę i nikt, a już na pewno nie szczekacze od takiego jednego nie będą za mnie decydować na kogo głosować. Niech Szeliga zasłuży, załatwi coś to może wtedy dostanie głos. Póki co więcej gada niż robi. Niby że na niego głosować tylko dlatego, ze jest z stąd? Pfff najpierw czyny!!!
Brawo też dla kibiców za obecność i oprawę, nie wiem czemu wzmiankę o nich pominięto w artykule, zwłaszcza że oni przyszli z potrzeby serca a nie jak niektórzy urzędnicy bo "musieli"
~ arcz64
Oceniano 4 razy  -2
k..... ksiedza nie bylo ? toz to siooooooooooookkkkk:)
~ c.d. Podatnik: P.S.
Oceniano 7 razy  +3
c.d. P.S. Gratuluję serwisowi za b. dobry fotoreportaż z w/w uroczystości. Z fotoreportażu wynika, że jednego z głównych organizatorów uroczyści emanuje wizualnie - spośród wszystkich uczestników - jego "jasny" garnitur. W związku z tym, należy zauważyć, że na taką uroczystość nie należało wyróżniać się spośród innych i należało włożyć garnitur koloru "ciemnego".
~ Podatnik
Oceniano 6 razy  +2
W dniu 1 sierpnia należy pamiętać nie tylko o bohaterskich powstańcach warszawskich z Armii Krajowej, ale również o bohaterskich cywilach i młodzieży stanowiącej większość powstańców i nie należących do żadnych formalnych ugrupowań zbrojnych państwa podziemnego, a także - o 200tys. Warszawiaków, którzy zostali rozstrzelani przez hitlerowców lub zginęli w trakcie walk, oraz - o całkowitym zniszczeniu Warszawy w trakcie powstania.
~ Oburzony
Oceniano 32 razy  +12
A gdzie był jot e radny Żbikowski i jego czerwony pośrednik Bara SBek? Nie świętują z Polakami? Ponoć już budują ścianę płaczu i układają kostkę z miasta pod ścianą.
~ sugestia
Oceniano 10 razy  0
Przy okazji sugestia: nigdy nie należy głosować na obcych, spoza naszego terenu, kto głosuje za obcymi to wynocha stąd !!!
~ Heniek
Oceniano 12 razy  +4
Zawiślak co ty wyprawiasz w Biłgoraju. Wynocha hetmancu . Myślisz że ludzie dadzą się nabrać?
~ w temacie
Oceniano 11 razy  -5
Ja bym proponował.Tego tragicznego powstania nie,świętować.Tylko go dokładnie,wyjaśnić.Kto i po co. Kazał nam go,zorganizować?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w sobotę, godzina 08:57 Biłgoraj
Tak będzie wyglądał skwer
Już wybrany został wykonawca inwestycji polegającej na przebudowie skweru usytuowanego na skrzyżowaniu ul. 3 Maja i ul. Kościuszki w Biłgoraju. Jak będzie wyglądał po zakończeniu zadania?
w poniedziałek, godzina 08:29 Biłgoraj
26-latek zginął w wypadku na drodze Biłgoraj - Smólsko [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 07:09 Biłgoraj
Daniel zginął w poniedziałkowym wypadku. Ruszyła zbiórka pieniędzy
w niedzielę, godzina 14:55 Różaniec
Wojewódzki Dzień Pola w Różańcu
W niedzielę, 18 października w Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu zorganizowano IV Wojewódzki Dzień Pola pod hasłem "Lubelszczyzna spichlerzem Polski". Wydarzeniu towarzyszyła konferencja pt. "Konwencja BIO gwarantem zdrowej żywności oraz opłacalności produkcji roślinnej".
w środę, godzina 12:16 Kraj
Cmentarze będą zamknięte? Jest decyzja
w czwartek, godzina 12:37 Biłgoraj
Jest nowe ognisko COVID-19 w powiecie. Tym razem to oddział położniczy
15 października 2020 Kraj
Powrót obostrzeń. Nauczanie hybrydowe w szkołach średnich
W zależności od rozwoju sytuacji rząd na bieżąco będzie reagować i wprowadzać kolejne ograniczenia. - Wszystko po to, aby ratować zdrowie i życie Polaków - podkreślał podczas czwartkowej konferencji premier Morawiecki. Co zmieni się od najbliższej soboty? M.in. funkcjonowanie punktów gastronomicznych, działalność basenów i siłowni, a także maksymalna liczba uczestników zgromadzeń publicznych.
w środę, godzina 10:21 Biłgoraj
Protest rolników z powiatu biłgorajskiego
dzisiaj, 07:11 Biłgoraj
Laurki dla policjantów
13 października 2020 Powiat
Nauczyciele nagrodzeni
Jak co roku przyznano wyróżnienia państwowe, resortowe i kuratoryjne dla nauczycieli. Wśród nagrodzonych znaleźli się również pracownicy placówek oświatowych z powiatu biłgorajskiego.
w czwartek, godzina 09:09 Biłgoraj
Honda wjechała w Zagrodę Sitarską
w środę, godzina 07:25 Biłgoraj
Zawieszone kursy PKS
16 października 2020 Biłgoraj
Respirator przekazany
W piątek, 16 października do biłgorajskiego szpitala trafił respirator zakupiony ze środków zgromadzonych podczas zbiórki, zorganizowanej z inicjatywy Grupy "Widzialna Ręka Biłgoraj i okolice" i Centrum Rozwoju Wolontariatu przy Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
w czwartek, godzina 11:24 Lubelszczyzna
Dwa nowe przypadki zakażeń SARS-CoV-2 w powiecie
we wtorek, godzina 09:07 Tarnogród
Wypadek na trasie Tarnogród-Luchów Górny
11 października 2020 Biłgoraj
"Biłgorajski" architekt Antoni Herman
Na łamach portalu bilgorajska.pl mogli się Państwo zapoznać z uwagami Antoniego Hermana dotyczącymi rewitalizacji miejskiego ratusza, który zaprojektował. Dzisiaj sylwetkę zasłużonego architekta-seniora, związanego z Lublinem przybliża czytelnikom Piotr Flor, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego.
w środę, godzina 11:34 Lubelszczyzna
658 zakażeń SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie. Zmarł 36-letni mieszkaniec powiatu
we wtorek, godzina 10:48 Majdan Nepryski
Zaginął Jan Czerwonka
9 października 2020 Biłgoraj
Problem z zalewaniem mieszkańców ul. Długiej zostanie rozwiązany?
Zakończyły się prace związane z przebudową kanalizacji deszczowej przy ul. Partyzantów. Do końca października ma powstać także kanał deszczowy łączący ul. Cegielnianą z ul. Partyzantów. Czy to rozwiąże problem zlewni na ul. Długiej? O tym dyskutowano podczas wrześniowej sesji Rady Miasta w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 08:12 Biłgoraj
Sprawca molestowania poszukiwany
w poniedziałek, godzina 11:44 Biłgoraj
Nowe ognisko koronawirusa w szpitalu
8 października 2020 Stary Lipowiec
Upamiętniono zamordowanych za pomoc Żydom
W Starym Lipowcu w gminie Księżpol odsłonięto pomnik upamiętniający mieszkańców zamordowanych przez niemieckich okupantów za pomoc Żydom. Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu "Zawołani po imieniu" zainicjowanego przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalenę Gawin i realizowanego przez Instytut Pileckiego.
w czwartek, godzina 08:18 Diecezja Zamojsko - Lubaczowska
Dyspensa od uczestnictw we mszach św.
we wtorek, godzina 11:10 Lubelszczyzna
Znacznie mniej zakażeń na Lubelszczyźnie, zmarły dwie osoby z powiatu biłgorajskiego
8 października 2020 Kraj
Od soboty cała Polska zostanie objęta żółtą strefą
Od soboty, 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększona zostanie liczba łóżek w szpitalach, a proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami usprawniony. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
w środę, godzina 21:22 Biłgoraj
Krew od ozdrowieńca pilnie potrzebna
w środę, godzina 09:02 Tereszpol-Kukiełki
Podczas prac budowlanych wykopali pociski
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj