Wysiłek wielu ludzi w całej Polsce, którym leży na sercu edukacja polskiej młodzieży w duchu tradycji, patriotyzmu i w poczuciu tożsamości narodowej nie poszedł na marne - odnieśliśmy wielki sukces.
"Przywracamy lekcje historii" to pierwsza obywatelska inicjatywa ustawodawcza dotycząca oświaty w Polsce. Była to inicjatywa obywatelska a działacze Solidarnej Polski w całym kraju wsparli akcję i zaangażowali się w zbiórkę podpisów. Idea walki o lekcje historii w szkole zintegrowała różne środowiska. Akcję wsparła Solidarność, Młodzież Wszechpolska, Solidarni 2010, organizacje katolickie, stowarzyszenia historyczne, Światowy Związek Żołnierzy AK, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Rada naukowa akcji skupiła wielu wybitnych historyków. W Komitecie honorowym znaleźli się m.in : dr Sławomir Cenckiewicz, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Zuzanna Kurtyka, prof. Zdzisław Krasnodębski, Kornel Morawiecki, Jerzy Robert Nowak, Łukasz Warzecha, Bronisław Wildstein, Rafał A. Ziemkiewicz.
Akcję wsparły niezależne media: wpolityce.pl. Nasz Dziennik, Gazeta Warszawska, Radio Maryja.
Ale najważniejszy był wysiłek tysięcy ludzi w całej Polsce, którzy organizowali zbiórki podpisów. Młodzi ludzi w różnych miastach zbierali podpisy w strojach historycznych, zbiórki organizowano w wielu parafiach całego kraju, zbierali Solidarni 2010 w namiocie przed Pałacem Prezydenckim, kibice podczas meczy, nauczyciele w szkołach, zbierały urzędy gmin, wójtowie podczas dożynek, grupy rekonstrukcyjne na imprezach plenerowych, kombatanci, harcerze, biura Radia Maryja. Podpisy zbierano we
Francji, w Niemczech, Wielkiej Brytanii i za oceanem.
Centrala akcji mieściła się w Opolu. To tu spływało codziennie tysiące kopert, a młodzi wolontariusze pomagali liczyć listy. To nam udało się skupić i zintegrować pod sztandarem walki o lekcje historii różne, często odległe środowiska. Wykorzystaliśmy narzędzie, jakie daje konstytucja i zbieraliśmy pod projektem ustawy podpisy. Odnieśliśmy wspaniały sukces w niezwykle ważnej dla Polski sprawie - tożsamości narodowej młodych Polaków.
Przed nami jeszcze wiele pracy, ustawę czeka teraz typowa sejmowa droga: pierwsze czytanie, praca w komisjach, głosowania. Wierzymy, że w tak ważnej sprawie uda się zintegrować także posłów różnych klubów parlamentarnych i nasz sukces będzie pełny. W Biłgoraju i powiecie Biłgorajskim zebrano kilka tysięcy podpisów - informuje poseł Piotr Szeliga. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które swoim zaangażowaniem wsparły akcję zbierania podpisów i wszystkim mieszkańcom, którzy podpisali się pod projektem ustawy. Każdy z Państwa przyczynił się do tego że walka o lekcje historii w polskich szkołach może przynieść pełny sukces. Za wszystko wszystkim serdecznie dziękuję - dodaje poseł Szeliga.