Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane do 18 grudnia, a ich realizacja jest planowana na przyszły rok.
Przez kilka lat właściciele budynków, na których znajdował się eternit sami wynajmowali firmę, która w wybranym przez nich terminie, w bezpieczny sposób zdejmowała go z dachu, wywoziła i zajmowała się utylizacją. To oni płacili za te usługi, a po przedstawieniu faktur otrzymywali zwrot wszystkich bądź części kosztów. W tym roku zleceniodawcą jest gmina i to ona rozlicza się z wykonawcą usług, ale obejmują one tylko eternit, który już został zdjęty.
Osoby, które złożą wniosek o dofinansowanie ze szwajcarsko-polskiego programu mogą liczyć na pokrycie wszystkich kosztów, związanych z demontażem, odbiorem i unieszkodliwieniem wyrobów z azbestem. Właściciele budynków muszą jedynie zadbać o nowy dach.
Autorzy wniosków, które zostaną zakwalifikowane do dofinansowania nie otrzymają żadnych pieniędzy i nie muszą szukać firmy, która usunie szkodliwe substancje. Wynajmie ją Urząd Marszałkowski w Lublinie, który jest liderem projektu, i to on rozliczy się z wykonawcą usługi.
Druki wniosków, załączniki oraz regulamin dofinansowania, są dostępne na stronach: www.azbest.lubelskie.pl i www.ejozefow.pl, a szczegółowe informacje można uzyskać osobiście w Urzędzie Miejskim w Józefowie w pokoju nr 2 lub telefonicznie pod numerem: 84 687 96 42. W tym roku z terenu gminy zostanie usuniętych około 70 ton wyrobów z azbestem. Z szacunkowych danych wynika, że do zabrania są jeszcze ponad 2 tysiące ton.