Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej nakłada na gminy i powiaty obowiązek udzielania pomocy rodzinom dysfunkcyjnym z dziećmi. Owa pomoc ma być realizowana właśnie przez działania asystentów rodzin. Asystenci wesprą rodziny w przezwyciężaniu trudności związanych z opieką i wychowaniem małoletnich dzieci. Miejscem prowadzenia pracy z rodziną ma być miejsce jej zamieszkania lub przez nią wskazane.
W ustawie zaplanowano, że aby asystent skutecznie i efektywnie wywiązywał się nałożonych na niego obowiązków, nie może pracować z więcej niż z 20 rodzinami w tym samym czasie. Dlatego, w zależności od potrzeb, gminy i powiaty będą musiały zatrudnić od kilkunastu do nawet kilkuset specjalistów w tej dziedzinie.
Aby zostać asystentem rodziny należy ukończyć studia podyplomowe na kierunku asystent rodziny, lub odbyć kurs kwalifikacyjny dla asystentów rodzin. Obie formy kształcenia oferowane są w Biłgoraju przez Kolegium Pracowników Służb Społecznych. Studia podyplomowe realizowane są w partnerstwie z Wyższą Szkołą Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi, natomiast kurs kwalifikacyjny z firmą Barbara Matysik Professional Consulting.
Rekrutacja na studia podyplomowe w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Biłgoraju dobiegła końca i będzie wznowiona w przyszłym roku akademickim. Nabór na kurs dający kwalifikacje do pracy w charakterze asystenta rodziny trwa do końca grudnia 2012 roku. Kurs jest dostępny dla osób z wykształceniem średnim (matura nie jest wymagana). Rozpoczęcie dwusemestralnego szkolenia zaplanowano na styczeń 2013 roku. Zajęcia będą realizowane w Biłgoraju podczas zjazdów weekendowych (sobota, niedziela). Program kursu został zatwierdzony przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej informacji w sprawie rekrutacji można uzyskać w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Biłgoraju. Ul. "Wira" Bartoszewskiego 10 (parter, pokój nr 5)
- strona internetowa: www.kpssbilgoraj.edu.pl
- telefon: (84) 686-07-67
- e-mail: sekretariat@kpssbilgoraj.edu.pl