Dziewczęta wraz ze swoimi nauczycielkami Anną Świcą i Ireną Oręziak-Kupczak rozpoczęły wizytę w Krakowie od odwiedzenia Muzeum Narodowego. Tam obejrzałyśmy wystawę Marcina Maciejowskiego zatytułowaną "TAK JEST". Twórczość tego współczesnego artysty nie byłaby czytelna i zrozumiała, gdyby nie pani Magda - historyk sztuki. To ona była naszym przewodnikiem po świecie jego malarstwa. Artysta w swoich pracach sięga do symboli i ikon kultury, do rzeczywistości pokazywanej w mediach, przetwarza ją i każe odbiorcy zastanowić się nad otaczającym nas światem.
Nasza wiedza o sztuce najnowszej mogła zostać poszerzona podczas półtoragodzinnych zajęć połączonych ze zwiedzaniem. Odbywały się one w Galerii Sztuki XX wieku. Przybliżyły i pomogły zrozumieć cele, jakie przyświecały artystom tworzącym na przełomie XIX i XX wieku aż po czasy nam współczesne. Warsztaty pozwoliły zrozumieć, czym jest awangarda i jaką cenę płaci się za wychodzenie poza swój czas, wykraczanie poza ustalone tendencje i ustalone w sztuce nurty.
Następnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, którego twórczość nierozerwalnie łączy się z Krakowem. Mogłyśmy też obejrzeć i podziwiać Kościół Mariacki z najwspanialszym jego zabytkiem, jakim jest późnogotycki Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny - autorstwa Wita Stwosza. W Kościele Franciszkanów zobaczyłyśmy dzieło Stanisława Wyspiańskiego witraż "Bóg Ojciec - Stań się" oraz zaprojektowane i wykonane przez artystę polichromie tworzące na ścianach swoisty ogród z kwiatów.
Mamy nadzieję, że wyjazd pomoże naszym wychowankom poszerzyć wiedzę o kulturze, historii i meandrach sztuki.
Serdeczne podziękowania składamy Dyrekcji MN w Krakowie za życzliwość i pomoc w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia.
Anna Świca