REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ 150. rocznica Powstania Styczniowego
2013.01.22 14:18

Klęska powstańców nauką dla przyszłych pokoleń

W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Akademia Myśli Chrześcijańskiej oraz Społeczny Komitet Upamiętnienia Miejsc Pamięci Narodowej zaprosili na uroczystości rocznicowe. Patronat nad wydarzeniem objęli JE ks. bp Marian Rojek oraz starosta biłgorajski Marian Tokarski.
Klęska powstańców nauką dla przyszłych pokoleń

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny, śp. Franciszkanów i Powstańców Puszczy Solskiej i Roztocza, której przewodniczył ks. bp Marian Rojek.

W obchodach 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uczestniczyli zarówno przedstawiciele władz samorządowych, ze starostą Marianem Tokarskim i burmistrzem miasta Januszem Rosłanem na czele, jak również poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie i środowiska prawicowe, a także młodzież szkolna. Uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego przygotowali program artystyczny, a regionaliści zaprezentowali przygotowane referaty.

Piotr Flor mówił o losach biłgorajskich Franciszkanów po Powstaniu Styczniowym, a Marian Kurzyna przypomniał przebieg wojny partyzanckiej na terenie Puszczy Solskiej i Roztocza.

- Łącznie w ramach powstania miało miejsce 1229 bitew i potyczek, tylko na terenie województwa lubelskiego odbyły się 224 starcia. Należy zaznaczyć, że w okolicach Biłgoraja, na terenie Roztocza, w przeciwieństwie do reszty kraju, największy udział w powstaniu mieli chłopi. To wydarzenie, zakończone klęską, przyniosło nam świętych jak chociażby brat Adam Chmielowski, czy brat Albert, a na wyniesienie na ołtarze czeka także Romuald Traugutt. To są właśnie owoce duchowe, o których nie wolno nam zapominać - mówił podczas wystąpienia Marian Kurzyna i dodał, że z tej historii powinniśmy wyciągać naukę.

- Powstańcy, pomimo, że reprezentowali różne obozy, potrafili się zjednoczyć, to powinno nas nauczyć, by działać razem, a nie przeciw sobie - dodał Kurzyna.

Podczas uroczystości rocznicowych wykład pt. "Działania Patriotyczne w Powiecie Biłgorajskim w latach 2005-2013" wygłosił wicestarosta Stanisław Schodziński.

Na zakończenie obchodów wręczono nagrody uczestnikom konkursu historycznego o Powstaniu Styczniowym.

Organizatorami wydarzenia byli: Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Bł. Jana Pawła II w Biłgoraju, Koło Przyjaciół Radia Maryja przy parafii św. Marii Magdaleny, Akademia Myśli Chrześcijańskiej oraz Społeczny Komitet Upamiętnienia Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii św. Marii Magdaleny.

red.
red. dodany 22 stycznia 2013
 
Odsłon: 7056

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (10)

pozioma
Oceniano 2 razy  0
sory, ten komentarz wpisał mi się nie do tego tematu!
pozioma
Oceniano 1 raz  -1
Nie mam nic przeciwko podwyżce dla Burmistrza, ale co z podwyżkami dla reszty mieszkańców? W moim zakładzie pracy nikt już nie pamięta, co to są podwyżki.. nie ma pracy nawet na umowy "śmieciowe". Żal mi tych młodych ludzi, którzy kończą naukę i wyjeżdżają za granicę. W mojej rodzinie też już prawie wszyscy powyjeżdżali :(
~ Kola
Oceniano 2 razy  +2
Mało brakowało i w Polsce mielibyśmy skutki IV Powstania. Zwanego Powstaniem Solidarności.Różne są dziś założenia strat.Jedni twierdzą że mogło zginąć 2OO-250 tyś obywateli w Polsce.No tak się nie stało dzięki gen.Jaruzelskiemu który w porę wprowadził Stan Wyjątkowy w Polsce.Czego nikt się nie odważył zrobić.Przed Powstaniem Styczniowym Listopadowym czy nawet Warszawskim?A ówcześni wybitni działacze kolaboranci Ruscy-Niemicy namawiali wręcz do beznadziejnej walki z tzw. motyką o Księżyc.Tyle naiwnych ludzi poległo darmo.Do czego zmierzam z biłgorajskiego było Internowanych 22 osoby nikt nie zginął podczas Internowania.O tych naiwnych z Tarnogrodu to inny,temat.Ci to teraz mają,dobrze.Dwóch zmarło po fakcie na raka.Czy ci co żyją wiedzą komu zawdzięczają,życie? Czy jak jeden z nich figura,wielka.Zieją nienawiścią do,gen.Jaruzelskiego.A może wskazana jest tu,pokora.I należy powiedzieć. Dzięki Panie Generale Jaruzelski za ocalone nam,życie.UŻĄS!
~ q
Oceniano 2 razy  -2
Ja jestem ciemiężony przez swojego pracodawcę, mogę mu za to wybić rodzinę a potem go widłami dziabnąć?Brał bym przykład od chłopów z powstania
~ p
Oceniano 2 razy  -2
PSL i PO ma wzory do naśladowania od chłopów z powstania ,przecież Bóg im ręce stworzył do brania
~ dot. wypo.Mark_IV
Oceniano 3 razy  +1
a dlaczego chłopi mieli nie wykorzystać powstania i nie uderzyć na dwory? że dziedzic wykorzystywał, to mieli sie z nim obchodzić jak z jajkiem?Przecież bezrolni ziemię otrzymywali, podatki płacili, aby wyrównać dziedzicom.
~ Do szlachty biłgorajskiej
Oceniano 5 razy  +3
czy nie możecie zorganizowac branki z zasadzki na Schodzińskiego, niech już przestanie ograbiać.Chłopi nie zrzeszeni pomogą.
~ Mark_IV
Oceniano 7 razy  +1
Trzeba pamiętać o tym, że chłopi w Powstaniu generalnie nie brali udziału, a jeśli się angażowali, to po stronie Rosjan wydając powstańców za złote ruble. Nie jest to dziwne biorąc pod uwagę fakt, że chłopi byli niewolnikami zależnymi we wszystkim od panów. Niewolnictwo na Ziemiach Polskich zaboru rosyjskiego znieśli Rosjanie. Chłop może był ciemny ale nie głupi. Wiedział, że w przypadku zwycięstwa powstańców, teoretycznie!, nic nie zyska, dlatego popierał zaborcę. Teraz potomkowie tych chłopów grabią Ojczyznę w PSL-u jak tylko się da. To jest właśnie nauka dla młodych.
~ q
Oceniano 6 razy  -2
Szkoda ,że nikt nie napisał jak chłopi dobijali powstańców na swoich polach i zdzierali z nich buty.W naszym powiecie też, na ich kościach każdego lata tytonie rosną .Dzisiaj się karmi dzieci jak to polak ramię w ramię walczyli z okupantem,czemu się nie pisze jak powstańcy byli wydawani za nagrody?
~ Lilia
Oceniano 6 razy  +4
A jakie to działania patriotyczne były na naszych ziemiach po 2005 roku bo nie wiem o czym ten wykład wicestarosty był.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 14:52 Diecezja
Zmiany w parafiach
W poniedziałek 27 czerwca, podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek ogłosił następujące decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
dzisiaj, 08:44 Osuchy
Inscenizacja historyczna - Osuchy 2022
w środę, godzina 11:32 Powiat
Nowy pełnomocnik PiS w powiecie biłgorajskim
w niedzielę, godzina 17:07 Osuchy
78. rocznica największej bitwy partyzanckiej
Bitwa pod Osuchami była największą i najbardziej krwawą bitwą partyzancką II wojny światowej. W niedzielę 26 czerwca na cmentarzu partyzanckim zorganizowano uroczystości upamiętniające 78. rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.
dzisiaj, 07:15 Tarnogród
Tarnogrodzcy seniorzy podróżują
dzisiaj, 08:10 Biłgoraj
Środki na wyprawkę szkolną. Od dziś można składać wnioski
21 czerwca 2022 Biłgoraj
Powiatowy Dzień Olimpijczyka
We wtorek 21 czerwca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego zorganizowano Powiatowy Dzień Olimpijczyka. Uczniowie, którzy wyróżnili się osiągnięciami w nauce, odebrali z rąk starosty Andrzeja Szarlipa, okolicznościowe dyplomy i karty podarunkowe.
dzisiaj, 07:40 Biłgoraj
Sukces Kasi w międzynarodowym konkursie
w środę, godzina 18:36 Biłgoraj
Spotkanie z wicemarszałek Sejmu
20 czerwca 2022 Biłgoraj
Ruch na ul. Nadstawnej będzie zamknięty
Już jutro rozpoczną się prace bitumiczne na ul. Nadstawnej w Biłgoraju. Droga będzie zamknięta dla ruchu kołowego.
21 czerwca 2022 Gmina Biłgoraj
Pobrali się w 1971r. Dziś obchodzą jubileusz 50-lecia małżeństwa
w czwartek, godzina 10:18 Powiat
Będą remonty dróg gminnych
w środę, godzina 20:09 Biłgoraj
Wyjątkowo mało pieniędzy wydano na inwestycje w mieście. Radni podjęli decyzję dot. absolutorium
W środowe popołudnie 29 czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Miasta Biłgoraja. Podczas obrad radni dyskutowali nie tylko nad udzieleniem absolutorium, ale także wotum zaufania dla burmistrza Janusza Rosłana. Przyjęto też sprawozdanie finansowe. - Kwota przeznaczona na inwestycje w 2021r. nie była przeogromna w porównaniu do lat ubiegłych - mówił burmistrz Janusz Rosłan.
w poniedziałek, godzina 11:33 Gromada
36-latka mając ponad 2,5 promila wiozła pasażerkę z 4 promilami
w poniedziałek, godzina 17:33 Obsza
Przerwy w dostawie wody z powodu upałów
24 czerwca 2022 Biłgoraj
Prawie 28 mln zł zadłużenia. Zarząd Powiatu dostał absolutorium?
W piątkowe popołudnie 24 czerwca, odbyła się najważniejsza w całym roku sesja Rady Powiatu Biłgorajskiego. Podczas obrad radni udzielili wotum zaufania Zarządowi Powiatu, głosowali też nad absolutorium, czyli przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok. Jakie decyzje podjęli?
we wtorek, godzina 09:19 Zawada
Motocyklista wyprzedzał ciąg pojazdów. Doprowadził do wypadku
w czwartek, godzina 16:11 Biłgoraj
Podpisano umowę na budowę kompleksu sportowego przy "Budowlance"
21 czerwca 2022 Tarnogród
Będą nowe obwodnice w województwie lubelskim, w tym obwodnica Tarnogrodu
Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Michał Mulawa, podpisali w poniedziałkowe przedpołudnie 20 czerwca umowy o dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg budowy trzech obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich. Jedną z nich jest obwodnica Tarnogrodu.
23 czerwca 2022 Biłgoraj
"Praktyczna pani" na sprzedaż
19 czerwca 2022 Gromada
Zawody strażackie w Gromadzie [WYNIKI]
w niedzielę, godzina 09:18 Biłgoraj
Prawie 10 tys. hospitalizacji, ponad 4,5 tys. udzielonych porad w 2021 roku
Podczas piątkowych obrad Rady Powiatu w Biłgoraju radni wysłuchali sprawozdania z działalności szpitala powiatowego. W ubiegłym roku liczba hospitalizacji (wraz z ruchem międzyoddziałowym) wyniosła prawie 10 tys. Na którym oddziale było najwięcej pacjentów?
w sobotę, godzina 23:02 Frampol
Festiwal Muzyki Tanecznej we Frampolu
24 czerwca 2022 Biłgoraj
Sztandar dla szkoły i przedszkola
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj