Eksponaty, które znalazły się na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Biłgorajskiej z wykopalisk pod Panasówką i Kobylanką, a także zbiorów prywatnych Janusza Jarosławskiego i Witolda Zakościelnego.
- Tą wystawą wpisujemy się w obchody 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego, które będą trwały cały rok w naszym kraju i regionie mi.in w Józefowie, przy okazji rocznicy śmierci Romanowskiego. Tych okazji będzie wiele. Nasza wystawa składa się z dwóch częśći. Na pierwszej sali zorganizowaliśmy wystawę ogólną, wprowadzającą w temat tego co się działo na terenie Królestwa. Druga sala to wystawa wprowadzająca nas w region biłgorajski, gdyż wtedy nie było jeszcze powiatu biłgorajskiego. Pokazujemy wydarzenia mające miejsce w naszym regionie, miejsca pamięci narodowej, które świadczą o tym, że te miejsca są nadal zywe w pamięci mieszkańców. Na naszych wystawach zawsze staramy się aby znalazło się coś dla dużych ale i dla małych, dlatego na trzeciej sali prezentujemy zabytki techniki - mówiła Dorota Skakuj, p.o dyrektora Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.
- Eksponatów może nie ma wiele, ale sale też nie są zbyt duże. Wkrótce Muzeum czeka przeprowadzka do większych pomieszczeń Cieszy fakt, że jest wśród nas młodzież, przecież to dla nich organizowane sa takie wystawy. Ale i starsze pokolenie może przypomnieć sobie dzieje historyczne - podkreślił Józef Czarny, etatowy członek Zarządu Powiatu. - Wystawę uważam za otwartą - dodał.
Na wystawie oglądać można pocztówki, dokumenty z XIX wieku, manekiny w strojach z epoki, przedmioty codziennego użytku. Na wystawie znalazły się także 2 aktualne zdjęcia zdjęcia grup rekonstrukcji historycznej, aby podkreślić, że wciąż są ludzie którzy interesują się historią.
Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia 2013 roku w budynku Plac Wolności 16 .