Pełna wersja

SpadÅ‚ z dachu

2010-05-20 14:21

W sobotÄ™ 15 maja w BiÅ‚goraju przy ul. Moniuszki doszÅ‚o do nieszczęśliwego wypadku. Podczas prac budowlanych z 2 piÄ™tra spadÅ‚ jeden z pracowników. Mężczyzna miaÅ‚ szczęście w nieszczęściu, gdyż nic siÄ™ nie staÅ‚o. W tej sprawie trwa Å›ledztwo pod nadzorem prokuratury.

O szczęściu może mówić 48 letni mieszkaniec gminy Biłgoraj, który podczas prac budowlanych przy budowie bloku mieszkalnego spadł z drugiej kondygnacji - Jak ustalili policjanci mężczyzna nie zachował środków bezpieczeństwa. W wyniku czego spadł z drugiego piętra i z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala - informuje Milena Wardach, rzecznik KPP w Biłgoraju.

Funkcjonariusze pobrali mężczyźnie krew do badań. Innym pracownikom, którzy znajdowali się wówczas na budowie również sprawdzono stan trzeźwości, okazało się, że byli trzeźwi. Trwa postępowanie policyjne sprawdzające przyczynę i okoliczności wypadku. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Biłgoraju, która bada sprawę. - Postępowanie znajduje się we wstępnej fazie na razie nie mogę udzielić więcej informacji, gdyż postępowanie jest w toku. Dodam tylko, że postępowanie prowadzone jest również przez Państwową Inspekcję Pracy - informuje Zbigniew Jargiło, zastępca Prokuratora Rejonowego w Biłgoraju.

Jednak wszystko wskazuje na to, że do wypadku doszło ponieważ nie zastosowano środków bezpieczeństwa.

Prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Upadek z wysokości jest bardzo częstą przyczyną wypadków, na ogół ciężkich lub śmiertelnych.

Podczas różnego rodzaju prac budowlanych, konserwatorskich, montażowych wykonywanych na wysokości, muszą być zachowane wyjątkowe środki ostrożności z uwagi na duży stopień zagrożenia zdrowia i życia pracowników.

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r w sprawie bhp podczas wykonywania robót na wysokościach a rt.133 mówi, że 1.Osoby przebywające na stanowiskach pracy, znajdujące się na wysokości co najmniej 1 m od poziomu podłogi lub ziemi, powinny być zabezpieczone przed upadkiem z wysokości w sposób, o którym mowa w § 15 ust. 2. 2. Przepis ust. 1 stosuje się do przejść i dojść do tych stanowisk oraz do klatek schodowych.

Zatem jakie kary grożą gdy niespełnione są warunki bezpieczeństwa? - Zgodnie Art. 283. § 1. Kodeksu Pracy kto, będąc odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy albo kierując pracownikami, nie przestrzega przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, podlega karze grzywny. Kara grzywny może zostać nałożona przez sąd w wysokości do 30.000 zł, bądź inspektora pracy w postępowaniu mandatowym od 1.000zł do 2.000zł w przypadku gdy ukarany co najmniej dwukrotnie nie dopilnował praw pracownika. Wtedy PIP dodatkowo może nałożyć w postępowaniu mandatowym grzywnę w wysokości do 5.000zł - informuje Anna Smolarz, lubelski n adinspektor pracy.

O tym co tak naprawdę wydarzyło się na budowie i kto jest winny nieszczęśliwemu wypadkowi dowiemy się za kilka tygodni, gdy wyjaśnią się wyniki śledztwa.

En