Pełna wersja

O śmieciach, o inwestycjach

2013-04-04 07:10

Właśnie te tematy były najczęściej poruszane podczas spotkania sprawozdawczego Rady Osiedla Piaski. Odbyło się ono w Domu Kombatanta, w środowy wieczór, 3 kwietnia br.

Posiedzenia rad osiedlowych rozpoczęły się na początku ubiegłego miesiąca. Dotychczas odbyły się trzy spotkania, o których bilgorajska.pl informowała w artykułach pt.: Spotkanie Rady Osiedla Rapy, O lokalnych problemach oraz Chodniki, ulice, znaki, czyli co się dzieje na Osiedlu Sitarska-Kępy.

Tym razem o najważniejszych dla mieszkańców sprawach rozmawiano podczas posiedzenia Rady Osiedla Piaski. Kilkanaście osób zjawiło się w środę wieczorem, 3 kwietnia, w Domu Kombatanta, by spotkać się z burmistrzem Biłgoraja Januszem Rosłanem, jak również kierownikiem referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Janem Jamińskim oraz specjalistą ds. inwestycji w UM Janem Bednarzem.

Sprawozdanie z działalności rady za ubiegły rok przedstawił przewodniczący Rady Osiedla Piaski Janusz Mazurek. - Zebrania w 2012r. odbyły się cztery razy. Odbyły się też spotkania z mieszkańcami naszego osiedla, podczas których rozmawialiśmy m.in. o nowych zasadach gospodarowania odpadami komunalnymi, przeprowadziliśmy konsultacje dotyczące wyboru metody naliczania opat za odbiór śmieci - mówił.

- W ubiegłym roku zgłosiliśmy kilka wniosków inwestycyjnych. Prosiliśmy o ustawienie znaku zakazu postoju na ul. Cichej, ale także o zlikwidowanie dzikiego wysypiska śmieci, które znajdowało się tuż za Domem Kombatanta. Wnioskowaliśmy o wykonanie ul. Kresowej, interweniowaliśmy też o wymianę zniszczonej kostki brukowej. Ja osobiście pytałem również o możliwość otrzymania dofinansowania do montażu instalacji solarnych - dodał przewodniczący Mazurek.

Większość wniosków została zrealizowana. Wysypisko zostało zlikwidowane, uszkodzona kostka na ulicach wymieniona, a ustawienie znaku na ul. Cichej ze względu na zbyt mały ruch samochodów nie było konieczne.

- Co do kolektorów słonecznych usłyszałem, że Biłgoraj przeszedł pozytywnie ocenę merytoryczną, teraz władze miasta oczekują na wyniki oceny strategicznej. Na 100 pkt. otrzymaliśmy 90, jesteśmy na 29 miejscu, więc myślę, że są spore szanse na otrzymanie środków na ten cel - wyjaśnił mieszkańcom przewodniczący Rady Osiedla.

Wśród ważnych dla mieszkańców tego terenu spraw było także uwzględnienie w miejskim budżecie na 2013r. przebudowy ul. Prusa, ze względu na pojawiające się tam spore ubytki. Zamiast kompleksowego remontu będą jednak bieżące naprawy. Gdy tylko będą odpowiednie ku temu warunki pogodowe dziurami zajmie się Miejska Służba Drogowa. MSD zobowiązała się także do wyłożenia kostką boiska do koszykówki.

Najwięcej czasu poświęcono jednak nowym zasadom gospodarowania odpadami komunalnymi. Mieszkańcy pytali m.in. o to co powinno znaleźć się w workach na śmieci, ale także o formy płatności.

Wątpliwości rozwiał kierownik referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Jan Jamiński. Mówił, że każdy otrzyma worki, na których znajdą się wskazówki co do odpadów mogących się w nich znaleźć. Pozostałe śmieci należy składować w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Tłumaczył, że odpady wielkogabarytowe, ale także np. skoszoną trawę, czy stare opony będzie można pozostawić w punktach selektywnej zbiórki odpadów (jeden z nich już funkcjonuje na ul. Łąkowej, drugi powstanie na ul. Krzeszowskiej).

- Chcemy, żeby jak najmniej się zmieniło, by nie utrudniać życia mieszkańcom - wtrącił burmistrz Janusz Rosłan i dodał, że opłaty zostały ustalone po przeanalizowaniu kosztów obecnie ponoszonych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Przypomnijmy, że za odpady segregowane będziemy płacili 6 zł od osoby zamieszkałej na terenie danej posesji, a 10 zł za odpady niesegregowane. - Czy ta kwota wystarczy? To się okaże z czasem, jeśli będzie taka konieczność stawki zostaną zmodyfikowane, jednak z całą pewnością miasto nie będzie zarabiało na odbiorze śmieci. Główna intencja była taka, by nie dawać żadnego powodu wywożenia odpadów do lasu, za ustaloną kwotę odbierzemy od państwa każdą ilość śmieci - dodał burmistrz.

Nowością jest za to brak faktury. Opłaty będzie można dokonać bądź w Urzędzie Miasta, bądź przelewem np. za pośrednictwem internetu.

Kolejne pytania przedstawicielom władz miasta będą mogli zadać mieszkańcy osiedla Ogrody. Spotkanie odbędzie się już dziś, o godz. 18 w świetlicy osiedlowej przy ul. Cegielnianej 13.

red.