Pełna wersja

Kropla do kropli

2010-03-23 20:41

Przybiera różną formę - może być parą, lodem, śniegiem, deszczem, oceanem, a nawet mgłą. Jest w każdym domu, przez co nie zastanawiamy się jak jest cenna. Bez niej człowiek potrafi przeżyć najwyżej kilka dni. Mowa o wodzie, substancji wydawać by się mogło wszechobecnej, a jednak dla wielu państw na całym świecie czysta woda to tylko marzenie.

W poniedziałek, 22 marca, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wody. Warto przy tej okazji zastanowić się, czy nie traktujemy jej ze zbyt małym szacunkiem i czy nie odkręcamy kranu zbyt często. Trzeba pamiętać o tym, że aż jedna szósta ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do wody pitnej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są nie tylko szerzące się w tych regionach choroby. Brak wody, wcale nie tak rzadko, przyczyna się do śmierci ludzi i zwierząt. Według Światowej Organizacji Zdrowia, najgorsza sytuacja jest w Azji i Afryce. A jak jest u nas? Czy nasze miasto, pomijając oczywisty fakt braku problemów z dostępem do wody, gwarantuje mieszkańcom odpowiednią jej jakość? - W Biłgoraju pijemy czystą, dobrą wodę, co nie oznacza, że nie zdarzają się zakłócenia w jakości. Jednak generalnie, przedsiębiorstwa wodociągowe, w tym nasz firma, nie mają problemu z zapewnieniem wody zgodnej ze wszelkimi obowiązującymi normami - zapewnia Andrzej Furmanek, Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Ale skoro na świecie brakuje wody, czy nasz kraj może być spokojny o jej zasoby? Sytuacja państw afrykańskich czy azjatyckich jest dramatyczna, a w Polsce wcale nie jest dużo lepsza. Nasz kraj posiada podobne warunki wodne do tych istniejących w Egipcie. Oznacza to, że zasoby wodne, jakie Polska posiada, to tylko jedna trzecia tego co przypada na głowę mieszkańca w krajach zachodnich. Jak przewiduje francuski alterglobalista J. Bove - w przyszłości woda stanie się zasadniczą światową stawką, przynajmniej tak ważną jak żywność. I to dotyczy zarówno podziału tej wody, jak i jej jakości.

Zadbajmy o to, by wystarczyło wody dla wielu kolejnych pokoleń, ograniczając jej zużycie dbamy nie tylko o nasz portfel, ale przede wszystkim o środowisko. Jednak działania trzeba podjąć od dziś, od teraz, żeby opamiętanie nie przyszło za późno, gdy odkręcając w domu kran nie zobaczymy nawet kropli.

Jt