Południowa częśc naszego powiatu będzie obszarem badań sejsmicznych firmy Gofizyka Kraków od początku października br. Zleceniodawcą poszukiwań jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Prace zakończą się w listopadzie.
Sejsmika jest metodą rozpoznania przestrzeni geologicznej na podstawie informacji uzyskanych w wyniku rejestracji fali sejsmicznej, wzbudzonej za pomocą specjalistycznego sprzętu. Metoda ta jest skuteczna w badaniach skorupy ziemskiej nawet do głębokości kilku kilometrów. Prace na koncesji Biszcza - Tarnogród prowadzone są przy użyciu pojazdów, które wytwarzają niewielkie drgania gruntu. Powstała fala sejsmiczna, po odbiciu się od kolejnych warstw podłoża, rejestrowana jest przez rozłożone na ziemi specjalne czujniki - geofony, które połączone są kablami z bardzo czułą aparatura telemetryczną. W miejscach trudno dostępnych, gdzie niemożliwe będzie użycie pojazdów wzbudzających, zastosowane zostanie wzbudzanie za pomocą niewielkich ilości materiałów wybuchowych umieszczonych na bezpiecznej głębokości pod ziemią. Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, obrazuje się geologiczną budowę podłoża. Badania te są pierwszym etapem poszukiwań złóż gazu ziemnego i ropy.
- Zarówno sprzęt, jak i sama metoda badań są zupełnie bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Wibratorowa metoda wzbudzania fal jest uznana za źródło o minimalnej inwazyjności jeśli chodzi o oddziaływanie na środowisko, w tym na wody podziemne i przypowierzchniowe. Pracownicy Geofizyki Kraków starają się, aby badania nie stanowiły zbędnego utrudnienia w życiu i pracy mieszkańców okolicy, ani nie miały szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. - informuje w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Magdalena Pachocka-Kiecoń, rzecznik prasowy Geofizyka Kraków SA. - Metoda ta jest bezpiecznie i skutecznie stosowana od kilkunastu lat na terenie całej Polski, a także poza jej granicami - dodaje pani rzecznik.
Geofizyka Kraków SA jest firmą wykonującą badania geofizyczne na potrzeby poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wód geotermalnych. Istnieje od 1956 roku, na stałe zatrudnia ponad 900 osób, posiada cztery oddziały zagraniczne: na Słowacji, w Czechach, Libii i Pakistanie. Właścicielem 100% udziałów w firmie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG SA) jest liderem rynku gazu w Polsce. Działalność spółki obejmuje poszukiwania, eksploatację, magazynowanie, obrót i dystrybucję gazu ziemnego i paliw płynnych. PGNiG jest spółką Skarbu Państwa.