Pełna wersja

Zagrożenie minęło

2010-06-10 12:23

Ostatnie burze i ulewy, które przetoczyÅ‚y siÄ™ przez PolskÄ™, po raz kolejny wyrzÄ…dziÅ‚y wielomilionowe straty. Å»ywioÅ‚ dotarÅ‚ także do naszego powiatu. O pracy strażaków i o powodzi rozmawiamy z rzecznikiem KP PSP w BiÅ‚goraju

Gazeta Biłgorajska: - Jak obecnie wygląda sytuacja powodziowa w powiecie biłgorajskim?

Albert Kloc: - W chwili obecnej /08.06.2010/ sytuacja po ostatnich ulewach się ustabilizowała, nie otrzymujemy zgłoszeń o konieczności pompowania wody z budynków. Zagrożenie powodziowe na terenie powiatu nie występuje.

- Na ile w straży prognozowane są zdarzenia powodziowe, czy dowiadujecie się od ludzi, czy może macie oficjalne komunikaty o nadchodzącym zagrożeniu?

- Na bieżąco śledzone są komunikaty IMGW o zagrożeniach związanych z gwałtownymi burzami czy też intensywnymi opadami deszczu które otrzymujemy za pośrednictwem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubelskiego w formie komunikatów od IMGW.

- Jak obecnie zorganizowana jest praca w komendzie straży? Czy jest ogłoszony stan wyjątkowy?

- W związku z prowadzonymi działaniami przeciwpowodziowymi przez Państwową Straż Pożarną system pracy strażaków JRG został zmieniony z trzyzmianowego/24hsłużby/48h wolnych na dwuzmianowy /24h służby/24h wolnych/ w związku z tym podniesione zostały ilościowe stany ratowników na zmianie służbowej. Ponadto strażacy Komendy Powiatowej PSP w Biłgoraju od 19 maja czynnie uczestniczą w działaniach przeciwpowodziowych na terenie województwa lubelskiego m.in. w powiatach kraśnickim i opolskim, dokąd zostały skierowane: łódź i ponton napędzane silnikami zaburtowymi, a także na terenie województw małopolskiego, podkarpackiego i wielkopolskiego. Razem ze strażakami PSP do działań skierowano również jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego /KSRG/ funkcjonujące na terenie powiatu biłgorajskiego.

- Czy jednostki ochotnicze są dla Was dużym wsparciem?

- TAK, na terenie powiatu funkcjonuje 119 jednostek OSP, w tym 15 włączonych do KSRG.

- Jak zachowują się mieszkańcy powiatu, czy słuchają poleceń strażaków?

- Zazwyczaj stosują się do poleceń i próśb strażaków wydawanych podczas działań, gdyż związane jest to z ich własnym bezpieczeństwem.

- Czy są jakieś kryteria oceny skali powodzi w straży?

- Powódź klasyfikowana jest w PSP jako miejscowe zagrożenie, czyli zdarzenie, które nie posiada znamion pożaru. Jego wielkość określa rozporządzenie w sprawie KSRG i tutaj jest mowa o zdarzeniu małym, lokalnym, średnim itd. w zależności od powierzchni oraz ilości ratowników i sprzętu, nie wspominając o służbach współdziałających.

- Dziękuję za rozmowę.

- Dziękuję.

GB