Pełna wersja

Głosowanie poza miejscem zamieszkania i przez pełnomocnika

2010-06-10 12:25

Jeśli przebywasz poza miejscem zamieszkania, a chcesz wziąć udział w najbliższych wyborach prezydenckich musisz się pospieszyć. Już dziś, czyli 10 czerwca, mija termin dopisywania się do listy wyborców.

Dopisać się do listy wyborców w miejscu w którym będzie się przybywało w dniu wyborów, powinni wszyscy, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli zagłosować w komisji wyborczej przypisanej do swojego miejsca zameldowania. Nie jest to trudne. Wystarczy udać się do urzędu gminy na terenie której przebywamy i tam na miejscu wypełnić specjalnie do tego przeznaczony wniosek. Konieczne jest posiadanie przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu z numerem PESEL. Podanie rozpatrywane jest zazwyczaj od ręki.

W przypadku jeśli dopisanie się do listy wyborców będzie z jakiegoś powodu niemożliwe do wykonania w określonym terminie, zawsze istnieje możliwość pobrania z urzędu gminy zaświadczenia do głosowania. Na to mamy czas do 18 czerwca. Z takim dokumentem będziemy mogli oddać swój głos w każdej komisji wyborczej, także poza granicami kraju.

Istnieje także ułatwienie dla wszystkich osób starszych lub niepełnosprawnych. Mają oni możliwość wzięcia udziału w wyborach za pośrednictwem pełnomocnika. Jednak należy się spieszyć, ponieważ dziś mija termin składania wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa. Jeśli ktoś nie jest w stanie udać się do urzędu gminy, może zadzwonić do instytucji i poprosić o pomoc urzędnika. Pracownicy przyjdą do naszego domu i pomogą dopełnić wszystkich formalności.

W ten sposób mogą głosować wszyscy, którzy mają ukończone 75 lat lub posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Na pełnomocnika można wybrać jedynie taką osobę, która jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa. Warto też wiedzieć, że wyborca może cofnąć udzielone wcześniej pełnomocnictwo.

Jt