Temat parkowania poruszaliśmy już na portalu bilgorajska.pl, kilkakrotnie m.in. w artykule Parkować każdy może.
Aby wytykać błędy kierowcom z Biłgoraja, powstał nawet specjalny portal www.bilgo-raj.com.pl na którym znajdują się zdjęcia samochodów zaparkowanych nie tylko nie zgodnie z przepisami, ale w sposób utrudniający się poruszanie innym kierowcom i pieszym. - Pomysł utworzenia strony pojawił się po narodzinach pierwszego dziecka i spacerze z wózkiem po biłgorajskich chodnikach i ulicach bo niestety i po ulicach trzeba jeździć wózkami w naszym mieście. Teraz gdy dzieci podrosły i chodzimy pieszo na spacery w niektórych miejscach nadal trzeba wychodzić na ulice. Myślałem ze po utworzeniu strony coś się zmieni jak służby za to odpowiedzialne dostana na tacy miejsca gdzie notorycznie zastawia się chodniki, parkuje na zakazach itd. Jednak jak widać nie przynosi to zamierzonych skutków - komentuje pomysłodawca strony, pan Wojciech.
Problem z z parkowaniem w Biłgoraju, który nasilił się od zakończenia przebudowy ulic miasta, zauważa także biłgorajska komenda.
- Mieszkańcy wielokrotnie nagłaśniali tę sytuację, w związku z tym, że kierowcy parkują gdzie chcą i w jaki sposób chcą, nie zwracając uwagi na to, że utrudniają przy tym przejście pieszym po chodniku. Jednak przebudowa ulic miasta zmierza ku końcowi, tak więc do momentu zakończenia całkowitego uzupełnienia oznakowania poziomego ulicy Kościuszki wraz z miejscami do parkowania w zatokach usytuowanych przy tej ulicy - starajmy się parkować samochody równolegle, w sposób w jaki to obowiązuje i nie utrudnia pieszym przejścia po chodniku - apeluje Milena Wardach, rzecznik KPP w Biłgoraju.
Przypominamy, że na chodnikach wolno parkować, ale w sposób nie utrudniający ruchu pieszym. Jednak trzeba pamiętać, że parkowanie tyłem na chodniku jest zabronione. Ma to zapobiegać jeżdżeniu po chodniku w celu zaparkowania przodem do drogi. Parkując na chodniku trzeba pamiętać o ustawieniu auta przy krawędzi drogi (krawężniku), nawet jeśli chodnik jest wyjątkowo szeroki.
- Parkowanie w naszym mieście to jakaś patologia każdy chce wjechać do sklepu autem i parkuje na całym chodniku nie myśląc o matkach z wózkami, a 50 metrów dalej są wolne miejsca parkingowe. Sam dużo jeżdżę po mieście i muszę parkować pod urzędami i innymi instytucjami i jeżeli się chce kawałek przejść to naprawdę nie trzeba stawać na chodnikach i zakazach - zaznacza pan Wojciech. Dodaje jednocześnie, że zdjęcia niektórych miejsc są dodawane kilkakrotnie przez wielu użytkowników i nic się nie dzieje w tym temacie. Strona się cały czas rozwija przybywa użytkowników i zdjęć, miejmy więc nadzieję, że niedługo się coś zacznie zmieniać - podkreśla.
Policja przypomina, że nowe zatoki w mieście Biłgoraj są oznakowane znakami poziomymi P19, dlatego parkując w tych miejscach w sposób inny niż równoległy kierowca popełnia wykroczenie. Tzw. Linia przerywana, odgraniczająca zatokę od prawej krawędzi jezdni - nakazuje nam parkowanie równoległe w tym miejscu. Dlatego Policja apeluje do mieszkańców o wyrozumiałość i parkowanie swoich samochodów w zatokach w sposób prawidłowy, równoległy do krawędzi jezdni, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Oto dokładne przepisy Prawa o ruchu drogowym:
Art. 46.
1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
3. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.
Art. 47.
1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że:
1) na danym odcinku jezdni nie obowiÄ…zuje zakaz zatrzymania lub postoju,
2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m,
3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.