REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2014.02.14 15:55 | aktualizacja: 2014.02.14 16:31

W rocznicę powstania Armii Krajowej

Starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na 72. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się w piątkowe przedpołudnie, 14 lutego br., w kościele pw. WNMP w Biłgoraju.
W rocznicę powstania Armii Krajowej

14 lutego najczęściej kojarzony jest ze Świętem Zakochanych. Jednak ten dzień w historii Polski ma inne znaczenie. 14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Uroczystość z okazji 72. rocznicy utworzenia tej organizacji rozpoczęła się mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. W obchodach uczestniczyli m.in.: poseł Sławomir Zawiślak, starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, wiceprezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj Tomasz Książek, sekretarz Biłgoraja Bogdan Kowalik, członkowie organizacji kombatanckich, dyrektorzy placówek, przedstawiciele służb mundurowych, jak również młodzież szkolna.

Historię powstania Armii Krajowej przypomniała prezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj por. Irena Kulińska ps. "Rosa". Mówiła, że idea powołania Armii Krajowej nie powstała na podstawie dekretu czy rozkazu. Droga do jej powstania była konsekwencją zdarzeń wojennych 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także i sowieckim w walce o niepodległą Ojczyznę. W historii Europy, jedynie Polska w swojej walce o niepodległość zbudowała własne państwo podziemne.

- Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy - zaznaczyła prezes Kulińska.

Częścią piątkowych uroczystości był także montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

- Dziękuję uczestnikom uroczystości za patriotyczną postawę.W sposób szczególny chciałbym podziękować żołnierzom Armii Krajowej. Drodzy państwo chylę przed wami czoła, przed waszymi dokonaniami, dziękuję za wierność Polsce i jej ideałom, które zawarte są w słowach "BÓG - HONOR - OJCZYZNA". Życzę wam zdrowia i należnego szacunku - mówił starosta Marian Tokarski. Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości, słowa uznania za przygotowanie inscenizacji starosta skierował w stronę młodzieży z ZSZiO.

Na zakończenie wydarzenia uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy i pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej, zapalili również symboliczne znicze.


red.
red. dodany 14 lutego 2014
 
Odsłon: 5042

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (17)

~ aaaaaaaaa
  0
Z patriotyzmu do gara nic nie włożysz...
~ aaaaaa
  0
To fajnie
~ cdn.
Oceniano 4 razy  +4
Po ich śmierci... .
~ Kola
Oceniano 5 razy  +5
Pewna Pani ze wsi. Zapragnęła dawno temu wstąpić do ZBOWiD-u. Podczas rozmowy weryfikacyjnej. Zadano jej, pytanie. Co robiła podczas II Wojny. A narażałam życie. Nosząc partyzantom do lasu, jedzenie. A co na to partyzanci. A dziękowali mówiąc, danke. Na to rozmówca. To byli wrogowie, Niemcy.Na to Pani. Ale to byli Niemcy z NRD.
~ b
Oceniano 6 razy  +6
Kiedy msza za bezrobotnych?
~ b
Oceniano 4 razy  +4
Ja dziwię się Mazurowi czemu razem z płytą fotki sobie robi , powinien się odciąć od niego jemu to AK jest tylko potrzebne tylko po to żeby zagłosowali na niego przy wyborach na radnego,za komuny wyśpiewywał sowieckie piosenki a teraz z niego akowiec
~ ziom
Oceniano 5 razy  +3
Szkoda że na świeczniku jest wielu przebierańców ,prawdziwi Patryjoci w żyją cieniu historii lub już ich niema w śród nas i prawdy nie-dowiemy się już nigdy.
Komunistyczna propaganda przez dziesiątki lat narobiła bagna w głowach ludzi i to będzie ciężko naprawić.
~ v
Oceniano 2 razy  +2
8 mego marca dzień kobiet , już widzę jak starosty robią sobie fotki jak babkom wręczają kwiatki i znowu opłatek na koszt podatnika a i msza może będzie w tej intencji
~ b
Oceniano 7 razy  +7
Łk.21.1-4 Gdy cały lud się przysłuchiwał, rzekł do swoich uczniów: "Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok".
~ v
Oceniano 4 razy  +4
Jago już oddal te krowy co za komuny ludziom zabierał jako poborca? A w jakich on oddziałach walczył niech ktoś napisze
~ m
Oceniano 6 razy  +2
Czemu Bara , Białoń i inni nie obchodzą uroczystości SB czy MO? Albo PZPR
~ v
Oceniano 1 raz  +1
W tym starostwie to się powodzi co tydzień impreza i opłatek, a te dzieci też zagnali żeby ich podziwiali bez pozwolenia rodziców. Czy może być jakaś impreza bez tych starostów , burmistrzów itd..?Czy wszędzie się wepchają?
~ vicvic
Oceniano 9 razy  +1
MAM PYTANIE
CZO ONI WALCZYLI TYLKO DLA POLSKI, CZY DLA PANOW HRABIOW ,KARDYNALOW, ARCYBISKOPOW,SZLACHTY.
KTO POPARCELOWAL MAJATKI PANOW-------AK?
~ Lol
Oceniano 6 razy  +4
A prezes płyta to był w AK? Nie. Teraz się mianował.
~ patriota
Oceniano 4 razy  +4
On tak samo był w AK jak i ty.Wstyd i hańba.
~ franek
Oceniano 8 razy  +6
A czemu to Pana Szeligi nie było? Pewnie ma dzisiaj jakieś ważne sprawy związane ze swoją partyjką ha,ha,ha! Polityczny trup.
~ Asmo
Oceniano 9 razy  +5
Akurat dzisiaj idąc do szkoły z kolegą miałem okazję minąć Pana w mundurze AK, ukłoniliśmy się z szacunku i aż żałuje że nie zaczepiliśmy go żeby porozmawiać.
Cześć i Chwałą Bohaterom!
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 08:52 Smólsko
Impreza w remizie na ponad 100 osób. Interweniowała policja
W sobotni wieczór 1 maja, do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju wpłynęło zawiadomienie o trwającej imprezie w jednej z remiz OSP. Funkcjonariusze sprawdzili informację. Okazało się, że bawi się ponad 100 osób.
w niedzielę, godzina 12:54 Biłgoraj
Śmiertelny wypadek na trasie 835. Zginął rowerzysta
w środę, godzina 08:11 Biszcza
Śmiertelny wypadek w Biszczy. Zginęło dwóch mężczyzn [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 13:39 Biłgoraj
Pierwsza garażówka w tym roku
W niedzielę 9 maja, po kilkumiesięcznej przerwie zorganizowana została biłgorajska wyprzedaż garażowa. Wzięło w niej udział kilkaset osób, chętnych do kupna i sprzedaży produktów.
w piątek, godzina 10:11 Bukownica
Wypadek w lesie. Nie żyje 66-latek
2 maja 2021 Tereszpol
Trwa usuwanie skutków wichury [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 08:55 Biłgoraj
Tymczasowy areszt dla 38-latka
8 lat pozbawienia wolności grozi 38-latkowi, który kierując volvo uderzył w wiatę, powodując śmierć dwóch mieszkańców powiatu biłgorajskiego. Mężczyzna, który w przeszłości był wielokrotnie karany między innymi za pobicia i groźby, wczoraj usłyszał zarzuty spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Kompletnie pijany kierowca zatrzymany w centrum Biłgoraja
1 maja 2021 Dyle
Wypadek w Dylach. Pięć osób trafiło do szpitali, kierowca był pijany
25 kwietnia 2021 Biłgoraj
Przejazd przez tory w Woli Dużej zlikwidowany
Przejazd, z którego chętnie korzystali rowerzyści, przecinający torowisko w Woli Dużej, łączący tereny leśne, został zlikwidowany. Stało się to w marcu br. O powody tej decyzji zapytaliśmy Nadleśnictwo Biłgoraj.
w środę, godzina 14:23 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionej kobiety [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 09:36 Biłgoraj
Trwa spis ludności. Jak wykorzystują to oszuści?
w sobotę, godzina 21:14 Biłgoraj
Rocznica zakończenia II wojny światowej
Dziś, w sobotę, 8 maja przypada 76. rocznica zakończenia II wojny światowej. By upamiętnić tę wyjątkową datę w Biłgoraju zorganizowano uroczystości rocznicowe. Z uwagi na trwającą pandemię wydarzenie miało symboliczny charakter.
w niedzielę, godzina 11:23 Lubelszczyzna
Dzienny raport o koronawirusie
w czwartek, godzina 09:57 Powiat
Kolejne alarmy bombowe w szkołach powiatu
w czwartek, godzina 10:40 Biłgoraj
Decyzja sądu w sprawie upadłości spółki Arion Szpitale
Sąd Rejonowy Lublin Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2021 roku, ogłosił upadłość Arion Szpitale Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ze skutkiem na dzień 12 marca 2018 roku. Postanowienie jest nieprawomocne.
w niedzielę, godzina 08:09 Józefów
Ruszyła termomodernizacja przychodni zdrowia
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Nadleśniczy odpowiada na pismo burmistrza w sprawie lasu
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Mieszkańcy Biłgoraja walczą o las
Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się działania związane z wycinką części lasu znajdującego się pomiędzy Biłgorajem a Wolą Małą. Mieszkańcy jednak nie odpuszczają i walczą o las. Poparli apel burmistrza o wstrzymanie prac. Założyli też profil na portalu społecznościowym "Biłgoraj broni swojego lasu".
w czwartek, godzina 09:13 Biszcza
Pożar hali magazynowej
we wtorek, godzina 12:59 Powiat
Alarmy bombowe w ośmiu szkołach
30 kwietnia 2021 Biłgoraj
Nowy zastępca komendanta KP PSP w Biłgoraju
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski w piątek 30 kwietnia wręczył akt powołania mł. bryg. Tomaszowi Koziołowi na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 10:02 Tarnogród
"Lot" motocyklem zakończył w szpitalu
w piątek, godzina 10:31 Powiat
Burze z gradem i porywisty wiatr
29 kwietnia 2021 Biłgoraj
Samorządowcy odstąpili od realizacji budżetu obywatelskiego
Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja podjęto decyzję o odstąpieniu, po raz kolejny, od realizacji budżetu obywatelskiego. Tym razem zawieszono budżet na dłuższy czas.
w piątek, godzina 08:21 Tereszpol
Wojewoda lubelski odwiedził tereny dotknięte skutkami nawałnicy
w czwartek, godzina 11:02 Lubelszczyzna
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem. 23 przypadki śmiertelne na Lubelszczyźnie
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj