REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2014.02.14 15:55 | aktualizacja: 2014.02.14 16:31

W rocznicę powstania Armii Krajowej

Starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na 72. rocznicę utworzenia Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła się w piątkowe przedpołudnie, 14 lutego br., w kościele pw. WNMP w Biłgoraju.
W rocznicę powstania Armii Krajowej

14 lutego najczęściej kojarzony jest ze Świętem Zakochanych. Jednak ten dzień w historii Polski ma inne znaczenie. 14 lutego 1942 roku Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych przemianował Związek Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Uroczystość z okazji 72. rocznicy utworzenia tej organizacji rozpoczęła się mszą św. odprawioną w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. W obchodach uczestniczyli m.in.: poseł Sławomir Zawiślak, starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski, wicestarosta Stanisław Schodziński, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Późniak, wiceprezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj Tomasz Książek, sekretarz Biłgoraja Bogdan Kowalik, członkowie organizacji kombatanckich, dyrektorzy placówek, przedstawiciele służb mundurowych, jak również młodzież szkolna.

Historię powstania Armii Krajowej przypomniała prezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj por. Irena Kulińska ps. "Rosa". Mówiła, że idea powołania Armii Krajowej nie powstała na podstawie dekretu czy rozkazu. Droga do jej powstania była konsekwencją zdarzeń wojennych 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także i sowieckim w walce o niepodległą Ojczyznę. W historii Europy, jedynie Polska w swojej walce o niepodległość zbudowała własne państwo podziemne.

- Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy - zaznaczyła prezes Kulińska.

Częścią piątkowych uroczystości był także montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

- Dziękuję uczestnikom uroczystości za patriotyczną postawę.W sposób szczególny chciałbym podziękować żołnierzom Armii Krajowej. Drodzy państwo chylę przed wami czoła, przed waszymi dokonaniami, dziękuję za wierność Polsce i jej ideałom, które zawarte są w słowach "BÓG - HONOR - OJCZYZNA". Życzę wam zdrowia i należnego szacunku - mówił starosta Marian Tokarski. Podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości, słowa uznania za przygotowanie inscenizacji starosta skierował w stronę młodzieży z ZSZiO.

Na zakończenie wydarzenia uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów przy tablicy i pomniku poświęconym żołnierzom Armii Krajowej, zapalili również symboliczne znicze.


red.
red. dodany 14 lutego 2014
 
Odsłon: 5107

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (17)

~ aaaaaaaaa
  0
Z patriotyzmu do gara nic nie włożysz...
~ aaaaaa
  0
To fajnie
~ cdn.
Oceniano 4 razy  +4
Po ich śmierci... .
~ Kola
Oceniano 5 razy  +5
Pewna Pani ze wsi. Zapragnęła dawno temu wstąpić do ZBOWiD-u. Podczas rozmowy weryfikacyjnej. Zadano jej, pytanie. Co robiła podczas II Wojny. A narażałam życie. Nosząc partyzantom do lasu, jedzenie. A co na to partyzanci. A dziękowali mówiąc, danke. Na to rozmówca. To byli wrogowie, Niemcy.Na to Pani. Ale to byli Niemcy z NRD.
~ b
Oceniano 6 razy  +6
Kiedy msza za bezrobotnych?
~ b
Oceniano 4 razy  +4
Ja dziwię się Mazurowi czemu razem z płytą fotki sobie robi , powinien się odciąć od niego jemu to AK jest tylko potrzebne tylko po to żeby zagłosowali na niego przy wyborach na radnego,za komuny wyśpiewywał sowieckie piosenki a teraz z niego akowiec
~ ziom
Oceniano 5 razy  +3
Szkoda że na świeczniku jest wielu przebierańców ,prawdziwi Patryjoci w żyją cieniu historii lub już ich niema w śród nas i prawdy nie-dowiemy się już nigdy.
Komunistyczna propaganda przez dziesiątki lat narobiła bagna w głowach ludzi i to będzie ciężko naprawić.
~ v
Oceniano 2 razy  +2
8 mego marca dzień kobiet , już widzę jak starosty robią sobie fotki jak babkom wręczają kwiatki i znowu opłatek na koszt podatnika a i msza może będzie w tej intencji
~ b
Oceniano 7 razy  +7
Łk.21.1-4 Gdy cały lud się przysłuchiwał, rzekł do swoich uczniów: "Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok".
~ v
Oceniano 4 razy  +4
Jago już oddal te krowy co za komuny ludziom zabierał jako poborca? A w jakich on oddziałach walczył niech ktoś napisze
~ m
Oceniano 6 razy  +2
Czemu Bara , Białoń i inni nie obchodzą uroczystości SB czy MO? Albo PZPR
~ v
Oceniano 1 raz  +1
W tym starostwie to się powodzi co tydzień impreza i opłatek, a te dzieci też zagnali żeby ich podziwiali bez pozwolenia rodziców. Czy może być jakaś impreza bez tych starostów , burmistrzów itd..?Czy wszędzie się wepchają?
~ vicvic
Oceniano 9 razy  +1
MAM PYTANIE
CZO ONI WALCZYLI TYLKO DLA POLSKI, CZY DLA PANOW HRABIOW ,KARDYNALOW, ARCYBISKOPOW,SZLACHTY.
KTO POPARCELOWAL MAJATKI PANOW-------AK?
~ Lol
Oceniano 6 razy  +4
A prezes płyta to był w AK? Nie. Teraz się mianował.
~ patriota
Oceniano 4 razy  +4
On tak samo był w AK jak i ty.Wstyd i hańba.
~ franek
Oceniano 8 razy  +6
A czemu to Pana Szeligi nie było? Pewnie ma dzisiaj jakieś ważne sprawy związane ze swoją partyjką ha,ha,ha! Polityczny trup.
~ Asmo
Oceniano 9 razy  +5
Akurat dzisiaj idąc do szkoły z kolegą miałem okazję minąć Pana w mundurze AK, ukłoniliśmy się z szacunku i aż żałuje że nie zaczepiliśmy go żeby porozmawiać.
Cześć i Chwałą Bohaterom!
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w piątek, godzina 19:25 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
we wtorek, godzina 10:22 Długi Kąt
W powiecie biłgorajskim spadł kilkucentymetrowy grad
we wtorek, godzina 20:47 Biłgoraj
Targi ślubne w Biłgoraju
w piątek, godzina 10:53 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 06:55 Biłgoraj
Zaginęła mieszkanka Andrzejówki [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 11:37 Księżpol
Puste pudełko w przesyłce za pobraniem
15 lipca 2021 Biłgoraj
Święto honorowych dawców krwi
W czwartkowe przedpołudnie 15 lipca rozpoczęły się obchody święta krwiodawców. Uroczystość zorganizowano w Starostwie Powiatowym w Biłgoraju. Odznaczenia otrzymało kilkanaście osób.
w niedzielę, godzina 13:30 Korytków Mały
57-latek wjechał samochodem do stawu. Nie udało się go uratować [AKTUALIZACJA]
w niedzielę, godzina 18:27 Biłgoraj
Lato na Żurawinowym Szlaku po raz 14.
w sobotę, godzina 23:41 Biłgoraj
Czesław Mozil na rozpoczęcie Chillout Festiwal
W sobotnie popołudnie 24 lipca rozpoczęła się pierwsza edycja Chillout Festiwal. Na scenie ustawionej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wystąpił m.in. Czesław Mozil.
w niedzielę, godzina 14:51 Biłgoraj
Tour de Lubelskie w Biłgoraju
we wtorek, godzina 09:47 Biszcza
Strażacy z pomocą dla Kuby
20 lipca 2021 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
we wtorek, godzina 15:42 Powiat
Mieszkańcy powiatu stracili pieniądze
w poniedziałek, godzina 12:38 Wola Duża
Pijany wjechał skuterem do rowu. Świadkowie udaremnili mu dalszą jazdę
13 lipca 2021 Biłgoraj
Święto biłgorajskich policjantów
Na początku bieżącego tygodnia (w poniedziałek 12 lipca) w Komendzie Powiatowej Policji w Biłgoraju odbyły się uroczyste obchody Święta Policji. Tradycyjnie już były podziękowania i awanse na wyższe stopnie. Ze względu na pandemię uroczystość miała kameralny charakter.
w niedzielę, godzina 20:33 Biłgoraj
Track Day dla Kubusia
w poniedziałek, godzina 09:33 Wola Dereźniańska
65-lecie OSP w Woli Dereźniańskiej
21 lipca 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o przyszłości autodromu. Samorząd chce pozyskać 40 mln zł na przebudowę
We wtorek 20 lipca, w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie dotyczące koncepcji zagospodarowania autodromu. Udział w nim wzięli przedstawiciele władz samorządowych, ale też mieszkańcy ul. Motorowej i miłośnicy motoryzacji, zainteresowani możliwością korzystania z toru. Padły zapowiedzi, że jeszcze w tym tygodniu złożony zostanie wniosek o dofinansowanie działań w kwicie 40 mln zł.
w sobotę, godzina 08:01 Gmina Tereszpol
Tablice informacyjne w lasach tereszpolskich
we wtorek, godzina 11:56 Lubelszczyzna
42,4 tys. testów i 106 potwierdzonych przypadków
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj