Pełna wersja

Dziś dzień kanonizacji Papieża-Polaka

2014-04-27 07:15

Obchody kanonizacji Jana PawÅ‚a II i Jana XXIII bÄ™dÄ… miaÅ‚y miejsce na caÅ‚ym Å›wiecie. Także w BiÅ‚goraju. Do każdej parafii dotrze "Kanonizacyjna Iskra MiÅ‚osierdzia", która zostanie przekazana wiernym.

Wierni z całego świata będą mieli możliwość uczestnictwa w tym niezwykłym wydarzeniu za sprawą transmisji głównych uroczystości odbywających się w Watykanie. W Polsce centralne obchody kanonizacyjne zaplanowano w Warszawie. Tam od godz. 10.00 na telebimach ustawionych na pl. Piłsudskiego i przy Centrum Opatrzności Bożej odbędzie się transmisja mszy kanonizacyjnej z Watykanu. Ponadto będzie można wziąć udział w koncertach, wystawach, czuwaniu modlitewnym, Evencie Światła. W niedzielę 27 kwietnia br. we wszystkich parafiach w całej Polsce nastąpi także przekazanie "Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia".
Parafianie będą mogli odebrać ją w świecach, lampionach lub paschalikach. Symbolicznie łącząc się w ten sposób z uroczystościami kanonizacyjnymi w Watykanie.

W Biłgoraju szczególne obchody zaplanowano tego dnia w parafii Marii Magdaleny. Duchowe przygotowania do kanonizacji trwają tam od 24 kwietnia br. Na niedzielę na godz. 20.00 młodzież z Liceum Katolickiego przygotowała inscenizację o papieżu po której odbędzie się procesja ulicami, z lampionami, do kościoła Jana Pawła II.
Uroczystości będące wyrazem wdzięczności za kanonizację zaplanowano także w kościele noszącym miano błogosławionego Papieża - Polaka. Tam po mszy św. o 16 odbędzie się montaż słowno - muzyczny pt. "Jan Paweł II - droga do świętości" który przygotowała młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących.

O duchowe przeżycie kanonizacji apelował kard. Kazimierz Nycz - Nie zrozumiemy papieża jeśli nie popatrzymy na niego przez pryzmat tego, żeby intelektualistą i myślicielem. Papież jest nie do zrozumienia, jeśli nie popatrzymy na niego jako na człowieka sztuki, artystę, jeśli nie popatrzymy na jego życie przez pryzmat jego mistycyzmu. Nie zrozumiemy nic z jego pontyfikatu jeśli sobie nie uświadomimy, że to był pierwszy człowiek po soborze, który w Polsce zobaczył niezwykle pilną konieczność ożywiania współpracy między laikatem a duchowieństwem. Jesteśmy zobowiązani, aby pokazać ten najgłębszy wymiar pontyfikatu, tylko wtedy Jan Paweł II będzie naszym wzorem bycia w Kościele, życia Kościołem i naszym wzorem życia w wierze i zjednoczeniu z Chrystusem, co jest istotą świętości - podkreślał kard. Kazimierz Nycz podczas kwietniowej konferencji w Centrum Myśli Jana Pawła II.

Red.