Szachy w miÄ™dzynarodowym gronie

2010-06-16 16:29

W Szkole Podstawowej Nr 1 w BiÅ‚goraju odbyÅ‚ siÄ™ XVI MemoriaÅ‚ Szachowy Aleksandra Bełżka. Na starcie MemoriaÅ‚u o Puchar Burmistrza Miasta BiÅ‚goraj stanęło 62. zawodników, głównie z województw lubelskiego i podkarpackiego. Po dÅ‚uższej przerwie na imprezie pojawiÅ‚ siÄ™ akcent miÄ™dzynarodowy, bowiem w zawodach wzięło udziaÅ‚ trzech przedstawicieli z Ukrainy.

Ponad połowa uczestników nie przekroczyła 18. roku życia, a barw naszego miasta broniło 20. szachistów, z czego 14. to szachiści Biłgorajskiego Centrum Kultury. Dwa pierwsze miejsca w kategorii open zajęli renomowani mistrzowie lubelscy - Paweł Stoma z dorobkiem 8 punktów na 9 możliwych i Michał Mirosław - 7,5 pkt. Trzecie miejsce przypadło liderowi sekcji BCK Dawidowi Dzido, który uzyskał 7 pkt. Nie udało się Dawidowi powtórzyć wyników z dwóch ostatnich edycji, gdzie zwyciężał w dobrym stylu, chociaż brąz nie przynosi mu ujmy.

Na kolejnych miejscach uplasowali się: Rafał Sikora z Tomaszowa Lubelskiego, Zbigniew Księski z Lublina oraz Andrej Matviczuk i Taras Panchushyn z Nowojaworowska z Ukrainy. Najlepszą wśród kobiet - jednocześnie w kategorii do lat 18 - okazała się Ania Żądło, a wśród juniorów tej kategorii Rafał Sikora - oboje z Tomaszowa Lubelskiego.

Kategorię do lat 16 wygrał Marek Kornik (MDK Biłgoraj), zaś kategorię do lat 16 Maciej Żądło - Tomaszów lubelski i Patrycja Ner z Nowej Sarzyny.

W kategorii najmłodszych - do lat 10 - triumfowali Bogumił Jakubowski i Natalia Madej z Tomaszowa Lubelskiego.

Otwarcie i podsumowanie imprezy, wręczenie pucharów, nagród, dyplomów i pamiątkowych medali, tradycyjnie już, pozostawało w gestii Sekretarza Urzędu Miasta Bogdana Kowalika, któremu tym razem towarzyszył jeden z indywidualnych sponsorów Aleksander Bełżek.

Organizatorami imprezy było BCK, Urząd Miasta Biłgoraj i OSiR w Biłgoraju.