Zgodnie z obowiązującymi przepisami organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli wykonuje badanie jakości wody (w ramach kontroli wewnętrznej) - nie wcześniej niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia jego funkcjonowania. Na podstawie wyników tych badań PPIS dokonuje bieżącej oceny jakości wody stwierdzając, czy spełnia ona wymagania określone w przepisach.
Biłgorajski Sanepid w połowie czerwca pobrał próbki z miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Informowaliśmy o tym w artykule pt. Sanepid kontroluje kąpieliska.
- Na podstawie sprawozdania z przeprowadzonych badań jakości wody i przedstawionych przez organizatorów wyników badań próbek wody oceniono wodę w miejscach wykorzystywanych do kąpieli - "Bojary" Biłgoraj, Biszcza - Żary oraz Frampol jako przydatną do kąpieli - informuje w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Joanna Sarzyńska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Biłgoraju. Nieco później pobrane zostały próbki ze zbiornika w Józefowie. Jak się okazało woda i w tym miejscu jest bezpieczna dla użytkowników.
W przypadku, gdy wyniki badań wykonane przez organizatora miejsca wykorzystywanego do kąpieli mogą wskazywać na to, że woda nie spełnia wymagań, PPIS przeprowadza kontrolę urzędową jakości wody. Należy pamiętać, że kto wbrew obowiązkowi nie kontroluje jakości wody, nie oznakowuje miejsca do kąpieli i nie informuje PPIS o wynikach badań bądź o wystąpieniu zmian, które mogą wpływać na pogorszenie jakości wody - podlega karze grzywny.