Przypomnijmy całość koncepcji zabudowy w dolinie Białej Łady:
Na dawnym targowisku powstanie Rynek Polski, część sitarska Miasteczka będzie ciągnęła się wzdłuż parkanu szkoły. Odbudowany zostanie spalony młyn nad Ładą, a na wyspie wybudowany zostanie drewniano - murowany kościółek katolicki, na razie funkcjonujący jako muzeum. W parku na sztucznej wsypie powstanie cerkiew i muzeum ikon.
Wiosną br. Miasteczko otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego, o czym portal bilgorajska.pl, informował w artykule Prawie 2 mln zł na synagogę i dom Singera
To pozwoliło na rozpoczęcie prac zwiazanych z Synagogą i wykończeniem Domu Singera. - Prace postępują szybko, gdyż bloki montowane są na hali następnie gotowe przetransportowane na Miasteczko i tu stawiane. Jeszcze przed zimą chcielibyśmy przykryć synagogę dachem, a zimą kontynuować prace w środku, które będzie bardzo bogato zdobione - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Tadeusz Kuźmiński.
- Na miasteczku cały czas coś dzieje - dodaje pomysłodawca projektu.
Biłgorajska synagoga powstaje na wzór synagogi w Wołpie (wieś na Białorusi), uważanej za jedną z najpiękniejszych drewnianych synagog. Thomas C. Hubka nazwał ją "arcydziełem architektury drewnianej". Synagoga wyróżniała się także bardzo bogatym wystrojem wnętrza. Synagoga została prawdopodobnie wybudowana w pierwszej połowie XVII wieku. W 1871 odnowiono dach. W czasie II wojny światowej została spalona przez Niemców.
Zapraszamy do galerii z ostatnich 2 tygodni prac na Miasteczku.