Pełna wersja

96. Rocznica Odzyskania Niepodległości

2014-11-11 15:45

96 lat temu Polska odzyskaÅ‚a niepodlegÅ‚ość. Z tej okazji, 11 listopada, w BiÅ‚goraju zorganizowano uroczystoÅ›ci rocznicowe.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się we wtorkowe przedpołudnie, 11 listopada, mszą świętą odprawioną w Intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio pod Pomnik Jubileuszowy, znajdujący się na Placu Wolności.

- Dziś obchodzimy 96. rocznicę odzyskania niepodległości. Jest to dzień bardzo radosny, dzień w którym powinniśmy celebrować to, że mamy wolne, niepodległe państwo, że możemy mówić w naszym ojczystym języku, czcić nasze święta narodowe, cieszyć się z barw i godła narodowego, ale jednocześnie jest to święto, podczas któego powinniśmy pamiętać, że nie zawsze tak było - zwrócił się do uczestnik uroczystości Adam Balicki.

Przypomniał też historię odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsza Rzeczpospolita przestała istnieć w 1795 roku. Jej upadek z jednej strony spowodowany był przez gwałt państw ościennych, z drugiej również przez własne błędy, brak reform i partykularyzm polskiej szlachty. 123 lata zaborów był to okres, w którym Polacy udowodnili, że zasługują na swoje państwo. Przez ten czas nasi rodacy niejednokrotnie chwytali za broń, próbując wywalczyć niepodległość.

Początkowo Polacy swoje nadzieje wiązali z Napoleońską Francją. Niestety okres ten przyniósł jedynie utworzenie w 1807 roku Księstwa Warszawskiego, które zostało w 1815 roku zlikwidowane mocą decyzji Kongresu Wiedeńskiego. W kolejnych latach, Polacy podejmowali próby odzyskania niepodległości organizując powstania narodowowyzwoleńcze, takie jak: powstanie listopadowe, styczniowe, powstanie krakowskie w 1846 roku, czy wielkopolskie w 1848 oraz inne.

O niepodległość walczyli również poeci i pisarze z Adamem Mickiewiczem na czele. Również kompozytorzy tacy jak Fryderyk Chopin czy Ignacy Paderewski.

Istotną rolę odegrała również młodzież szkolna, która buntując się przeciwko nauce religii w języku niemieckim zorganizowała strajk dzieci we Wrzreśni w 1901r.

Przewaga militarna naszych zaborców była zbyt duża, by podejmowane przez Polaków próby przyniosły niepodległość. Na skuteczną walkę o nią musiano czekać do chwili, kiedy to pojawiły się sprzyjające okoliczności międzynarodowe. Powstanie dwóch wrogich sobie obozów militarnych Trójprzymierza i Trójporozumienia postawiło przeciwko sobie naszych zaborców. Rywalizacja pomiędzy tymi blokami, jak też skomplikowana sytuacja polityczna na świecie, stała się przyczyną wybuchu I wojny światowej.

Symbolem odzyskania niepodległości przez Polskę było przybycie do Warszawy Józefa Piłsudskiego i przekazanie mu przez Radę Regencyjną władzy 11 listopada 1918 roku. Po ponad stu latach udało się odbudować niepodległą Polskę. Państwo nie idealne, mające swoje problemy, ale wolne i w pełni suwerenne. Dzieło to było zasługą całego narodu, który nie pozwolił się zrusyfikować, czy zgermanizować, i pomimo kolejnych klęsk powstańczych chwytał za broń przypominając światu o tym, "że jeszcze Polska nie zginęła", a kiedy pojawiła się szansa na skuteczną walkę o niepodległość potrafił ją wykorzystać.

Na zakończenie wtorkowych uroczystości złożono wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Jubileuszowym.

red.