Strefa ekonomiczna, oświata, ceny za wodę i ścieki, hierarchia wartości, podatki - do tych kwestii odnosili się kandydaci na burmistrza Biłgoraja w poprzednich częściach naszego cyklu. Ostatnie dwa pytania wybrali wyborcy, czytelnicy portalu bilgorajska.pl. Swoje propozycje wpisywali w komentarzach pod artykułem pt. Czytelnicy zadają pytania kandydatom na burmistrza Biłgoraja.
Wybraliśmy najciekawsze propozycje. W ubiegłym tygodniu politycy zmierzyli się z zagadnieniem budżetu obywatelskiego. W tym mieli odpowiedzieć na następujące pytanie:
Skąd będą pochodziły środki na realizację obietnic wyborczych? Jak realnie oceniają panowie szanse na ich wykonanie?
A oto odpowiedzi:
Stanisław Bąk (KWW Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin - Mikke):
Uważamy, że lepiej wyda pieniądze obywatel niż najlepszy nawet burmistrz, dlatego chcemy kilka milionów złotych zostawić w kieszeni mieszkańców. Nasze obietnice to obniżka podatków i opłat lokalnych oraz zmiana sposobu zarządzania miastem. Z budżetu miasta będziemy finansować tylko te wydatki, które służą wszystkim mieszkańcom. Naszymi priorytetami w najbliższej kadencji będą:
- zrównoważony budżet,
- inwestycje w osiedlach(drogi),
- zmienimy statut OSiR i BCK przekształcając je w międzyszkolne ośrodki co zdecydowanie obniży koszty ich funkcjonowania,
- w ramach opieki społecznej i wydatków socjalnych będziemy się ograniczali do pomocy ludziom starszym i chorym oraz wdowom i wdowcom samotnie wychowującym dzieci,
- ograniczymy zbędne wydatki w Urzędzie Miasta i jednostkach podległych.
Dzięki oszczędnościom w pierwszej kolejności przyspieszymy spłatę zadłużenia i zdecydowanie zwiększymy wydatki na inwestycje, chcemy w początkowym okresie przeznaczać na to 10mln złotych rocznie(wielokrotny wzrost w stosunku do tego roku). Środki te pozwolą nam na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Po spłacie zadłużenia kwotę na inwestycje w budżecie miasta jeszcze zwiększymy.
Obietnice te uważamy za realne ponieważ pokazaliśmy skąd weźmiemy na nie środki nie podwyższając podatków.
To ostatnia potyczka. Dziękuję redakcji, dziękuję Czytelnikom. Kontrkandydatom życzę powodzenia w wyborach.
Mirosław Lipiński (KWW Jedność Ziemi Biłgorajskiej) :
Program Komitetu Wyborczego Jedność Ziemi Biłgorajskiej odnosi się do Miasta, Gminy i Powiatu biłgorajskiego. Pełną wersję można znaleźć na naszej stronie internetowej jednoscziemibilgorajskiej.pl. Środki na realizację zadań inwestycyjnych, które zawarte są w naszym programie wyborczym pochodziły będą z budżetu Miasta - w części przeznaczonej na zadania inwestycyjne, z funduszy pozyskanych z programów finansowych UE, oraz innych programów pomocowych tj. fundusz Skandynawski, Fundusz Szwajcarski. Na część zadań inwestycyjnych środki będą pochodziły z budżetu Państwa, oraz od innych podmiotów, których poszczególne zadania będą dotyczyły tj. Starostwo Powiatowe, Gmina Biłgoraj, Nadleśnictwo, spółki czy inwestorzy prywatni. Część zadań opisanych w programie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jedynie lepszego wykorzystania czy bieżącego zagospodarowania terenów, obiektów jak np. modernizacja i rozwój "Autodromu". Budynki i tor istnieją - potrzeba tylko pomysłu na ich zagospodarowanie. Uważam, że otworzenie tam wypożyczalni kartingów z zapleczem gastronomiczno - noclegowym spowoduje, że miasto zyska atrakcyjny obiekt. Jest duże zainteresowanie sportami motorowym, a w Polsce jest zaledwie parę miejsc do uprawiania tej dziedziny sportu. W miastach gdzie takie tory istnieją np. w Krakowie jest zawsze kilkudniowa kolejka oczekujących. Program Komitetu Wyborczego Jedność Ziemi Biłgorajskiej jest tak skalkulowany aby w cyklu kilkuletnim został zrealizowany.
Andrzej Łęcki (KWW Prawo i Sprawiedliwość) :
O mojej filozofii zarządzania miastem informowałem w wywiadzie programowym dostępnym zarówno na lokalnych portalach internetowych, jak i w tygodniku "NOWa". Krótko przypomnę: należy skupić się przede wszystkim na wzroście dochodów do budżetu będących następstwem rozwoju miasta, a nie na podnoszeniu podatków. Miasta rozwijają się tylko wtedy, gdy na ich terenie powstają nowe miejsca pracy, dają one dochód pracownikom, co gwarantuje większe wpływy budżetowe. Im więcej miejsc pracy z lepszą płacą, tym wyższe wpływy budżetowe. I tak bez potrzeby podnoszenia podatków, czy ograniczania wydatków będzie można podnosić poziom życia mieszkańców. Na tym polega prawidłowe zarządzanie miastem . Innym źródłem dochodu są oczywiście środki zewnętrzne, które również powinny być przede wszystkim ukierunkowane na inwestycje prorozwojowe. Tak widzę możliwość pozyskania wpływów budżetowych, a więc środków na realizację rozwoju miasta.
Za kilka dni wybory - zapraszam więc wszystkich Mieszkańców Biłgoraja, by w ramach odpowiedzialności obywatelskiej oddali swój głos na najlepszy i realny program dla naszego miasta. Dziękuję moim Kontrkandydatom za udział w debacie i życzę wszystkim mądrych wyborów.
Jacek Piskorski (KWW Biłgoraj XXI Miasto i Powiat) :
Program wyborczy Komitetu Biłgoraj XXI Miasto i Powiat nie opiera się na obietnicach wyborczych dotyczących rozdawania pieniędzy. Nie obiecujemy "gruszek na wierzbie" proponujemy podejmowanie działań zmierzających do zmiany sposobu sprawowania władzy w mieście i podejmowaniu przedsięwzięć mających na celu nadanie nowego impulsu dla rozwoju miasta. Chcemy wspierać działania mające na celu rozwój turystyki. Zwiększyć udział mieszkańców w działaniach i decyzjach podejmowanych przez Burmistrza i Radę poprzez wprowadzenie budżetu obywatelskiego, powołanie Społecznej Rady Gospodarczej oraz wsparcie działalności klubów, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych. Tego typu działania nie wymagają zbyt dużych nakładów finansowych dlatego środki na ich realizację znajdą się w budżecie miasta. Żeby realizować większe przedsięwzięcia i inwestycje przy obecnym zadłużeniu miasta potrzebne jest zaciągnięcie kredytu. Jeżeli pojawią się jednak możliwości np. utworzenia wspólnie z powiatem i gmina Biłgoraj podstrefy ekonomicznej to uważam, że na takie przedsięwzięcie mające przyciągną inwestorów a w konsekwencji powstanie nowych miejsc pracy trzeba się zdecydować. Zaciągnięty na nie kredyt zwróci się w przyszłości w postaci podatków i miejsc pacy dla mieszkańców miasta.
Janusz Rosłan (KWW Janusza Rosłana ):
Przedstawiając program wyborczy na najbliższą kadencję opierałem się na rzeczowej analizie i ocenie aktualnych możliwości finansowych budżetu miasta. Stąd też nie ma w nim zadań, których realizacja nie byłaby możliwa z powodu braku środków na ich pokrycie.
W projekcie budżetu na rok 2015 ujęliśmy część zadań z wymienianych w naszym programie wyborczym (obwodnica Jana Pawła II, stadion lekkoatletyczny, przebudowa ulic: Moniuszki, Łąkowej, Przemysłowej, Leśnej i Żurawinowej, uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego miasta), a to oznacza, że ze sfinansowaniem ich realizacji nie będzie problemu.
Obowiązująca prognoza finansowa przyjęta uchwałą Rady Miasta Biłgoraj zawiera stosowne zapisy, które umożliwią w latach 2015-2018 zabezpieczenie wkładu własnego na realizację takich zadań jak rewitalizacja Placu Wolności, przebudowa (wraz z Powiatem) ulic Długiej i Boh. Monte Cassino oraz innych dróg współfinansowanych w ramach tzw. schetynówek. Oczywiście, mając na uwadze nową perspektywę finansową środków z Unii Europejskiej, nasze plany mogą być korygowane w zależności od pojawiających się szans na uzyskanie dofinansowania na różne projekty.
Stanisław Schodziński (KWW Prawica Biłgorajska) :
Środki budżetu miasta są ograniczone do określonej wysokości. Można budżet zwiększyć poprzez pozyskanie środków zewnętrznych z różnych źródeł np. regionalne programy operacyjne, rezerwa drogowa, dotacje celowe ministerialne itd. Burmistrz i Rada Miasta musi wybrać określone zadania np. zwiększyć środki na dopłatę do wody i ścieków. Oczywiście będzie się to działo kosztem zmniejszenia wydatków na budowę infrastruktury. Należy wybrać co w danym momencie jest najistotniejsze. Uruchomienie rozwoju gospodarczego miasta to przede wszystkim powstawanie nowych firm produkcyjnych, zwiększenie zatrudnienia, podniesienie wynagrodzeń, zmniejszenie kosztów pracy. Budowa hal i stadionów powoduje wzrost kosztów utrzymania bazy. Należałoby przede wszystkim zwiększyć pomoc dla rodzin wielodzietnych i zatrzymać emigracje młodych ludzi aby odbudować przyrost naturalny, który spowoduje rozwój gospodarczy, ponieważ wzrośnie liczba zakupów i usług. Przy obecnie dużym tempie zmniejszania się liczby ludności Biłgoraja może się okazać, że część wybudowanej infrastruktury stanie się niepotrzebna. Dlatego trzeba podejmować trafne decyzje co do wydatków budżetu.
Piotr Szeliga (KWW Piotra Szeliga Razem dla Biłgoraja):
Zrealizujemy nasz program na pewno. Sama likwidacja Straży Miejskiej przyniesie do budżetu miasta ponad 300 tys. rocznie, które wykorzystamy m.in . na wprowadzenie karty seniora, szczepienia przeciw grypie dla seniorów lub bezpłatne badania. Rewitalizacja Placu Wolności, Parku Stanisława Nowakowskiego, budowa boiska sztucznego pełnowymiarowego przy OSiR, boiska przy MZS, w Puszczy na to będą przeznaczone pozyskane środki unijne oraz wkład własny miasta. Tak samo budowa i przebudowa dróg osiedlowych, budowa ścieżek rowerowych. Na pewno po wygranych wyborach rozpoczniemy audyt finansów miasta, wydatków i kosztów. Już dzisiaj straszy się pracowników UM i jednostek podległych że będą zwalniani. Jest to nieprawda. Dobrzy urzędnicy, pracownicy pracujący od lat nie powinni obawiać się niczego i nie powinni ulegać taniej propagandzie. Moim zdaniem wiele osób w UM zasługuje na lepsze płace i awans. Na pewno kilka osób z kadry kierowniczej musi zostać zastąpionych przez pracowników niższego szczebla, którzy często mają większą wiedzę, ale nikt nie dał im szansy awansu. Trzeba doprowadzić do racjonalizacji kosztów BCK. Hot spoty w parku to pewna realizacja. Tak samo organizacja dni Biłgoraja i Sylwestra pod ratuszem jest pewna. Inne samorządy je organizują w porozumieniu ze sponsorami.