Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości połączone zostały z 25. rocznicą reaktywacji imienia Szkoły Podstawowej we Frampolu. 96 lat temu Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. W tym roku mija także 25 lat od momentu, gdy Szkoła Podstawowa we Frampolu ponownie nosi imię Józefa Piłsudskiego. Uroczystości związane z tymi wydarzeniami rozpoczęły się od uroczystego apelu na dziedzińcu szkolnym. Meldunki od uczniów przyjęła Dyrektor SZS Elżbieta Chmiel, po czym przy dźwiękach hymnu państwowego nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej. Po zakończeniu apelu zgromadzeni długą kolumną, na czele z Orkiestrą Dętą im. Czesława Nizio i pocztem flagowym oraz pocztami sztandarowymi, przemaszerowali pod pomnik upamiętniający Odzyskanie Niepodległości w 1918 r. Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze z drużyny harcerskie. Wieńce i wiązanki kwiatów składały delegacje: samorządowa - Burmistrz, Przewodniczący Rady Miejskiej, Sekretarz Gminy, szkolna, środowisk kombatanckich, Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół w Radzięcinie i Korytkowie Małym, Zarządu Miasta Frampol. Po złożeniu kwiatów uczestnicy przemarszu udali się do kościoła pw. Św. Jana Nepomucena i Matki Bożej Szkaplerznej, gdzie uroczystą Mszę św. celebrował ks. kanonik Andrzej Stefanek. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Mieszany Parafii i MGOK z Frampola, pod dyrekcją Pani Anny Kajdzik.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się do Hali widowiskowo-sportowej SZS, gdzie zaplanowana została główna impreza okolicznościowa. Wśród zaproszonych gości byli m. in. Burmistrz Tadeusz Niedźwiecki, ks. Proboszcz Andrzej Stefanek, Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Marczak, Sekretarz Gminy Józef Rudy, wieloletni dyrektor szkoły we Frampolu Walerian Sitarczyk, Radny Rady Powiatu Ryszard Papierz, Prezes Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" Mieczysław Duma, Dyrektor M-GOK Kazimierz Oszust, dyrektorzy gminnych szkół. Licznie przybyli emerytowani nauczyciele, absolwenci szkoły, delegacje frampolskich instytucji i zakładów pracy oraz rodzice, na czele z przewodniczącą Rady Rodziców Agnieszką Szczęch, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy. Zgromadzonych przywitała Dyrektor Elżbieta Chmiel i przypomniała atmosferę wydarzeń z 1918 roku. - Po długich, ciężkich latach niewoli narodowej i powstańczych zrywach wolnościowych, Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. Józef Piłsudski wołał: "Krew naszych przodków pisała w dziejach smutne "nie zginęła". Wy szczęśliwi, krwią swą piszecie "żyje". I zginąć nie może". Dzisiejszy dzień przywołuje w nas pamięć najświętszej wartości każdego narodu, jaką jest niepodległość. Pamięć o niej winniśmy pielęgnować dzisiaj z równą siłą, jak wtedy, gdy świętowanie 11 listopada chciano wymazać z narodowej pamięci - mówiła Dyrektor Elżbieta Chmiel, przypominając, że niepodległość i wolność nie są dane raz na zawsze, że są to dobra, które trzeba pielęgnować.
Po wystąpieniu Pani Dyrektor głos zabrał Burmistrz Tadeusz Niedźwiecki. Nawiązał do historii placówki i jej przyszłości. - Frampolanie podjęli ważną decyzję o budowie szkoły, gdyż swoją przyszłość widzieli w edukacji. Ten budynek, który cieszy oko swoją harmonia, służy nam do dziś. Przez lata każde pokolenie wnosiło do szkoły swój wkład. Rozbudowano ją, unowocześniono, przybyło budynków, została zbudowana hala sportowa. Stać nas na to, by naszą szkołę wprowadzić w XXI wiek - to zadanie dla naszego pokolenia i kolejnych. Przez lata wykształciło się tu wiele pokoleń nauczycieli, duchowieństwa, lekarzy czy naukowców. Są oni rozsiani po całym kraju i nie tylko. Zapewne każdy z nich nosi w swoim sercu sentyment do naszej szkoły, do miejsca, gdzie rozpoczynał swoją edukację - mówił Burmistrz Tadeusz Niedźwiecki.
W kolejnym wystąpieniu Dyrektor Elżbieta przypomniała historię Szkoły Podstawowej we Frampolu - od pierwszych prac przy zbieraniu funduszy na jej budowę, po ostatnie lata, gdy zostało jej przywrócone imię Józefa Piłsudskiego, a później utworzone gimnazjum. Zebranie organizacyjne Komitetu Budowy Szkoły odbyło się 22 sierpnia 1926 roku. Przystąpiono do prac organizacyjnych, a dwa lata później odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę szkoły. Uzgodniono, że szkoła będzie budowana jako pomnik odzyskania niepodległości. W skład Komitetu Honorowego wchodzili ludzie piastujący najwyższe funkcje w województwie, a nawet Marszałek Sejmu Maciej Rataj. 11 listopada 1930 roku odbyła się ceremonia nadania szkole imienia Józefa Piłsudskiego oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej i popiersia Marszałka. Szkoła nosiła imię patrona do 1949 roku. W styczniu 1989 roku, z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Waleriana Sitarczyka, rozpoczęto zabiegi o reaktywowanie imienia szkoły. Jednocześnie podjęto starania o prawo posiadania przez szkołę sztandaru. Dzięki ofiarności społeczności zamówiono sztandar, udało się także odzyskać tablicę pamiątkowej, którą przez lata przechowywali i przekazał szkole Zbigniew Futyma. 11 listopada 1989 roku odbyła się uroczystość przywrócenia szkole imienia Józefa Piłsudskiego i wręczenia sztandaru.
Po przemówieniach zgromadzeni wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio, a delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów pod popiersiem Marszałka. Dyrektor Elżbieta Chmiel uroczyście wręczyła podziękowania wielu osobom wspierającym szkołę i zaangażowanym w jej życie. W dalszej części uroczystości, przy wypełnionych trybunach, odbyła się część artystyczna pt. "Wolność to nie swawola, to radość zbiorowego istnienia" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. W jej przygotowanie zaangażowało się wielu nauczycieli, a uczniowie, poprzez wiersze, pieśni i scenki teatralne, przypomnieli wydarzenia i ludzi, którym Ojczyzna tak wiele zawdzięcza. Tradycyjne pieśni patriotyczne oraz wiersze deklamowane przez uczniów wywarły na widzach duże wrażenie, i wywołały uczucia towarzyszące Polakom przy tak podniosłych uroczystościach. Po akademii Dyrektor Elżbieta Chmiel, doceniając wkład i zaangażowanie uczniów oraz nauczycieli w przygotowanie uroczystości, podziękowała wszystkim i zaprosiła licznie przybyłych uczestników do zwiedzania szkoły oraz Izby Pamiątek Regionalnych.