Program stanowi część Powiatowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Biłgorajskim na lata 2014-2020.
- Na lokalnym rynku pracy zachodzą dynamiczne zmiany, które są odzwierciedleniem intensywnych przemian w całej sferze życia społeczno - gospodarczego. Wpływ na sytuację na rynku pracy mają m.in. czynniki demograficzne, zasoby ludzkie oraz ogólny stan gospodarki. Biłgorajski rynek pracy z uwagi na brak silnie rozwiniętego przemysłu opiera się w większości na drobnej przedsiębiorczości w zakresie usług, produkcji i handlu. Większe zakłady prosperujące na rynku pracy reprezentują branże: stolarską, budowlaną i winiarską - podkreślała Danuta Łagożna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
Jak podkreślała pani dyrektor w okresie ostatnich trzech lat liczba osób bezrobotnych systematycznie wzrastała- nie tylko na koniec
roku, ale również w poszczególnych miesiącach danego roku. Od kilku lat utrzymuje się wysoki udział osób długotrwale bezrobotnych w ogólnej liczbie zarejestrowanych - co jest zjawiskiem szczególnie niekorzystnym zarówno dla samych pozostających bez pracy, jak również dla społeczeństwa. Problemem lokalnego rynku jest również duża ilość kobiet pozostających bez zatrudnienia. Dane statystyczne (udział procentowy w stosunku do mężczyzn) nie wskazują jednoznacznie na "bezrobocie kobiet", jednak szczegółowa diagnoza sytuacji, zarówno pod kątem możliwości zawodowych, jak też osobistych uwidacznia faktyczne problemy z aktywizacją zawodową i aktywnym uczestnictwem kobiet na rynku pracy.
Przyjęty Powiatowy Program Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy na lata 2014 - 2020 zakłada:
- Aktywizację lokalnego rynku pracy poprzez m.in.upowszechnianie i promocja usług pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz usług EURES;opracowywanie i realizację programów na rzecz pomocy osobom bezrobotnym; rozwój współpracy z urzędami
miast i gmin oraz ośrodkami pomocy społecznej celem optymalizacji działań na rzecz osób pozostających bez pracy
i zagrożonych wykluczeniem społecznym;
- Promocja i wspieranie przedsiębiorczości przez m,in. upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości; pomoc doradcy klienta poprzez opracowanie i monitoring indywidualnego planu działań w celu doprowadzenia do samozatrudnienia, organizacja szkoleń z zakresu podejmowania własnej działalności gospodarczej.
- Działania aktywizacyjne na rzecz zwiększania zatrudnialności osób młodych do 30 roku życia, osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia, kobiet oraz osób niepełnosprawnych. Cel bedzie realizowany przez opracowywanie przez doradcę klienta przy współudziale osoby bezrobotnej Indywidualnych Planów Działania; promowanie zatrudnienia osób młodych do 30 roku życia, osób bezrobotnych
powyżej 50 roku życia, kobiet oraz osób niepełnosprawnych wśród pracodawców.
- Pozyskiwanie środków na realizację projektów i programów rynku pracy.
- Rozwój urzędu jako instytucji rynku pracy.
-Zdajemy sobie sprawę, że podejmowane przez urząd działania nie są w stanie całkowicie zlikwidować problemu bezrobocia w naszym powiecie, jednak dokładamy wszelkich starań, aby to zjawisko znacznie ograniczyć. Cel ten osiągamy poprzez partnerską współpracę z pracodawcami tworzącymi nowe miejsca pracy oraz wszelkimi urzędami i instytucjami świadczącymi pomoc osobom bezrobotnym i pracodawcom - podsumowała pani dyrektor, Danuta Łagożna.
Informacja z realizacji Programu Promocji Zatrudnienia oraz Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy w Powiecie Biłgorajskim na lata 2014 - 2020 przedkładana będzie Radzie Powiatu w Biłgoraju po zakończeniu każdego roku.