REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2015.02.18 14:48

73 lata temu powstała Armia Krajowa

Starosta biłgorajski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej rejon Biłgoraj oraz Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zaprosili na uroczyste obchody 73. rocznicy utworzenia Armii Krajowej. Obchody odbyły się w środę, 18 lutego, w kościele Wniebowzięcia NMP.
73 lata temu powstała Armia Krajowa

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w środowe przedpołudnie, 18 lutego, mszą św. w kościele WNMP w Biłgoraju. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta.

Nie tak odległą historię przypomniał dr Adam Balicki.

Powstanie AK było konsekwencją wydarzeń wojennych kampanii wrześniowej z 1939r. i wynikało z kontynuacji walki z najeźdźcą niemieckim i sowieckim o niepodległą Ojczyznę. Istniała więc ciągłość ideowo - kadrowa z przedwojennym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa była jedyną realną i wojskową i moralną siłą zbrojną polskiego podziemia, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej oraz walczyła o biologiczny byt polskiego narodu. Głównym zadaniem Armii Krajowej było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu.

Przemówienie wygłosiła też prezes Światowego Związku Żołnierz Armii Krajowej rejonu Biłgoraj por. Irena Kulińska ps. "Rosa". Zaznaczyła, że idea powołania Armii Krajowej nie powstała na podstawie dekretu czy rozkazu. Droga do jej powstania była konsekwencją zdarzeń wojennych 1939 roku, była kontynuacją walki z najeźdźcą niemieckim, a także i sowieckim w walce o niepodległą Ojczyznę. W historii Europy, jedynie Polska w swojej walce o niepodległość zbudowała własne państwo podziemne.

- Armia Krajowa stała się jedyną, realną, wojskową i moralną siłą, która w latach okupacji przeciwstawiła się terrorowi i wynaradawianiu ludności polskiej. Pomimo, że pozbawiona była artylerii, lotnictwa i czołgów, walczyła z okupantem jak równy z równym. AK była największą podziemną armią okupowanej Europy - mówiła prezes Kulińska.

Prezes opowiadała też o działaniach prowadzonych na naszym terenie. Przypomniała, że położenie obwodu Biłgoraj w Puszczy Solskiej sprzyjało działalności partyzanckiej. To pod Osuchami w ramach niemieckiej akcji Sturmwind II rozegrała się największa, po stronie aliantów zachodnich, bitwa partyzancka z regularnymi oddziałami Wermachtu. Po zajęciu Zamojszczyzny przez Armię Czerwoną 3 Dywizja Piechoty AK na tym terenie została rozwiązana 30 lipca 1944 r.

Częścią środowych uroczystości był montaż słowno - muzyczny , przygotowany przez młodzież z ZSZiO w Biłgoraju. Na zakończenie wydarzenia uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom AK Obwodu Biłgorajskiego.

red.
red. dodany 18 lutego 2015
 
Odsłon: 4564

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (9)

~ a
Oceniano 5 razy  +3
Ta Agatka to ma klawe życie.
Niby tylko 28 lat, a majątek warty już chyba kilka milionów.
Wczoraj wspólna fotka z zadymiarzami z Księżpola.
Dziś z rana skłądanie kwiatów, potem fotka za zadymiarzami z Huty Turobińskiej.
Tak się zarabia w Polsce.
http://www.umwl.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/borowiec_agata.pdf
~ Wizja 3 Wojny Światowej
Oceniano 2 razy  +2
Kolejna wojna światowa jest pewna jak śmierć, ale jeszcze nie teraz. Wynika to z analizy biblijnej. Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca. Na początku nic nie wskazywało na takie zakończenie wojny], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [wrogość wobec chrześcijan], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, wojska rosyjskie powróciły do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem [powrót Rosji w tym kontekście oznacza kryzys, który przyćmi Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, lecz także UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i powróci pod skrzydła Rosji]. I [król północy] wkroczy na południe [wiele wskazuje na Gruzję. Punktem zapalnym może stać się także Ukraina, jeśli Rosja odzyska wpływy tylko nad częścią tego kraju], ale nie będzie jak wcześniej [2008 - Gruzja], lub jak później [teraz - Ukraina. Tu także sukces i brak reakcji militarnej ze strony Zachodu], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Amerykanie, na początku bez Brytyjczyków. Oni dołączą do tej wojny później] i będzie utrapiony [to oznacza tu załamanie nerwowe] i zawróci" (Daniela 11:28-30a). Według tego scenariusza późniejsze, trzecie wejście na południe zakończy się konfrontacją militarną z USA i globalną wojną jądrową (Objawienie 6:4). Nie będzie to koniec świata, lecz jak stwierdził Jezus - "początek bólów porodowych" (Mateusza 24:7,8). Mam nadzieję, że nie stanie się to za prezydentury Obamy. Nieprzypadkowo to właśnie on (a nie McCain, lub Romney) jest obecnie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Obama jest człowiekiem rozsądnym i nie ulega presji szaleńców. Bóg w ten sposób zabezpieczył nas przed przedwczesną wojną światową (por. Jeremiasza 1:12; Rzymian 13:1). Dzięki temu też Putin bez większych przeszkód odbuduje imperium. W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27). Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Wizja ta jest różnie komentowana. Jak widać, zawiera wiele szczegółów, dlatego osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 12:10).
~ CIEKAWOSTKA
Oceniano 4 razy  +2
Najważniejsze jest to, że Bóg i Prawda zwycięży.
Najgorsze jest to że ci żyrandolowi uczestnicy,nie mają o tym
zielonego pojęcia.Pozdrawiam kroczących w ciemności.
~ vc
Oceniano 6 razy  +4
Kto z tych naszych władz był kiedyś w wojsku?Czy tylko filmy 4 pancernych i pies oglądali ?Może płyta akowiec?
~ max
Oceniano 7 razy  +5
Z tą realną siłą to do końca bym się nie zgodził. Jak wcześniej było tylko AL i BCh tak teraz AK. Polacy są i byli jednym narodem. To politycy podzielili ich na białych i czerwonych nie widząc kolorów pośrednich. Dlaczego w innych państwach ludzie się szanują a u nas jedni na drugich szczują.
~ Monika
Oceniano 9 razy  +5
Patrzcie ale Agatka Borowiec się postarzała. Nie służy jej te mieszkanie w Warszawie.
~ bhjgj
Oceniano 5 razy  +3
Były obozy za Lenina u ruskich i to miliony z głody zdychało ,niech pan dr Adam Balicki powie jak akowcy napadali na wiejskie furmanki bo nie mieli co jeść albo wieś ich wydawała po wojnie komuchom a i szawbom też na wojnie ,część wsi pomagała akowcom ale nie wszyscy, za cara wieś też wydawała powstańców ruskim .A czemu to
Wiesio i Marian do swoich braci co na nich głosowali na blokady nie pojechali?Wam już śmierdzą gumowce z których wyszliście ,odstawiacie inteligentów i już zapomnieliście ,że jesteście zwykłymi wieśniakami
~ oczywięcie że jest się czym szczycić
Oceniano 8 razy  0
1 000 000 Polaków zabitych a 4 500 000 bierze odszkodowania to jak się nie ma czym szczycić to się nazywa przedsiębiorczość !!
~ Jasio
Oceniano 12 razy  +2
Wiele państw Europy w czasie II Wojny nie miało, podziemia. Niemcy to doceniły. I dobrze na tym, wyszły. A Polska nękała Niemców. A Niemcy się na Polakach, mściły. Nie ma drugiego takiego Państwa. By na jego terenie. Było tak wiele obozów, zagłady. Czy upór wobec Niemców nam się, opłacił? Oceńmy sami! Czym się szczycić ?
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
dzisiaj, 10:43 Lubelszczyzna
Spada liczba nowych zakażeń w kraju, rośnie w województwie
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
dzisiaj, 12:18 Biłgoraj
Dzień Olimpijczyka w ZSZiO
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
dzisiaj, 08:51 Tarnogród
Dzień otwarty w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
dzisiaj, 08:22 Józefów
Radna wybrana do rady bez głosowania
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
dzisiaj, 07:23 Dąbrowica
Szachy i obrazy z kostek Rubika
w środę, godzina 12:54 Biłgoraj
Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna. Najlepsi zmierzyli się w finale
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
We wtorkowe popołudnie 15 czerwca policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie wspólnie z biłgorajską "drogówką" prowadzili działania z wykorzystaniem drona. Podczas trzygodzinnej akcji wlepiono 11 mandatów.
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
we wtorek, godzina 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Fotowoltaika Biłgoraj