Pełna wersja

Pękł lód, dziecko wpadło do wody

2015-02-20 12:47

To na szczęście tylko hipotetyczny scenariusz tego co mogÅ‚oby zdarzyć siÄ™ nad Zalewem Bojary. Strażacy z sekcji wodno - nurkowej KP PSP ćwiczyli dziÅ› wyÅ‚awianie tonÄ…cego dziecka z wody.

20 lutego br. odbyło się kolejne doskonalenie umiejętności oraz sprawdzenie poprawności działania sprzętu nurkowego przez strażaków z Sekcji Ratownictwa Wodno - Nurkowego działającej przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju. - Akcja odbywała się pod kryptonimem kruchy lód. Założyliśmy, że na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z dzieckiem. Lód się załamał i oboje wpadli do wody. Dorosły zdołał wydostać się o własnych siłach, dziecko wyciągnęli z wody nurkowie. Następnie udzielono mu pomocy medycznej - relacjonuje Albert Kloc, rzecznik prasowy KP PSP w Biłgoraju.

Jak dodaje doskonalenie zawodowe odgrywa bardzo ważną rolę, w szczególności w przypadku nurkowania. Nurkowie muszą być w mobilności bojowej, a specjalistyczny sprzęt musi być w pełni sprawny. Kolejnym ważnym elementem jest jak najlepsze poznanie potencjalnych miejsc ewentualnych działań.
- Takie ćwiczenia to także okazja do przypomnienia mieszkańcom jak niebezpieczne mogą być spacery po cienkiej warstwie lodu pokrywającej zbiorniki wodne - dodaje rzecznik Kloc.

Jak radzi Komenda Główna PSP w przypadku gdy pod kimś załamie się lód trzeba w pierwszej kolejności zaalarmować służby ratunkowe korzystając z numeru telefonu 112. Pamiętaj! Najważniejsze jest bezpieczeństwo ratownika. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia w zimnej wodzie może przebywać ok. 3 minut. Później z uwagi na wyziębienie organizmu może stać się osobą poszkodowaną.

Jeśli lód załamie się pod Tobą staraj się zachować spokój i spróbuj głośno wzywać pomoc. Najlepiej połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce i starając wpełznąć na lód.Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody, ponieważ wydostanie bez niczyjej pomocy się o własnych siłach jest niezwykle trudne - ręce ślizgają się po mokrym lodzie można znaleźć chwytu. Jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni. najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie. Jeśli uda Ci się samodzielnie wydostać z wody, nie wstawaj! Powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce.

Red.