Akcja organizowana jest w systemie miesięcznym, co oznacza, że prowadzona jest w Biłgoraju regularnie. Za każdym razem pracownicy Centrum Krwiodawstwa przygotowani są na ok. 60 osób, które mogą zarejestrować. Prawie zawsze jest komplet chętnych do oddania krwi. Jednak nie wszyscy mogą zostać dawcami. W czwartek, 15 lipca, zostały odrzucone trzy osoby, które z różnych przyczyn nie mogły tego zrobić. - Mamy dużo stałych dawców i dlatego jest mało odroczeń. To są ludzie, którzy już wiele razy brali udział w podobnych akcjach, są zdrowi, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mogli ponownie oddać krew - powiedziała Małgorzata Orzeł z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Lublinie.
Jedna z odrzuconych osób dostała trwały zakaz oddawania krwi. Z reguły jednak są to czasowe przeszkody i po kilku lub kilkunastu tygodniach przeciwwskazania ustępują. Wtedy bez trudu można zostać krwiodawcą. Przeciwwskazań może być wiele, do tych najczęstszych zaliczają się złe wyniki morfologii, konieczność stałego przyjmowania leków, przewlekłe choroby przebyte w przeszłości, żółtaczka zakaźna w wywiadzie, choroby układu krążenia, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, czy problemy neurologiczne. Nie wszyscy wiedzą, że przeciwwskazaniem do oddania krwi jest również waga. Każdy pragnący zostać honorowym krwiodawcą musi ważyć powyżej 50 kg. Dyskwalifikują także widoczne dysproporcje między wagą ciała, a wzrostem. Jeśli ktoś waży ok. 55 kg, ale ma ponad 1,90m wzrostu, nie dostanie pozwolenia na oddanie krwi. Osoby otyłe również są wykluczone z kręgu potencjalnych krwiodawców. By honorowo oddać krew wystarczy zgłosić się do punktu poboru krwi z dokumentem tożsamości, należy być wypoczętym i obowiązkowo po spożyciu posiłku. Nie można natomiast pić alkoholu na co najmniej dzień przed pobraniem krwi. Sam proces trwa od 5 do 10 minut, a jednorazowo można pobrać do 45 ml krwi. Sprzęt jest wyłącznie jednorazowy, nie ma obaw o zarażenie jakąkolwiek chorobą.
Zainteresowanie podczas czwartkowej akcji, podobnie jak podczas poprzednich, było spore, do godz. 10 było już 35 zarejestrowanych osób. Chociaż jak twierdzi Małgorzata Orzeł - Wakacje są okresem, kiedy zapotrzebowanie na krew nie maleje, ale zauważalny jest spadek ilości dawców. Wiąże się to przede wszystkim z wakacyjnymi wyjazdami młodych ludzi, a to właśnie oni najczęściej decydują się na oddanie krwi.
Warto wziąć udział w takiej akcji, zwłaszcza podczas wakacji. To właśnie w tym okresie policja odnotowuje zwiększoną ilość wypadków nie tylko w ruchu drogowym, ale także tych z udziałem dzieci. - To czas, kiedy dochodzi do większej ilości zdarzeń, a co za tym idzie wzrasta zapotrzebowanie na krew - mówi Tomasz Kasprzyk z KPP w Biłgoraju.