Coraz częściej grupy przyjaciół i luźnych, internetowych znajomych skrzykują się na kucharzenie. Gotowanie stało się wręcz modne. Polacy coraz więcej i częściej podróżują i odwiedzają coraz bardziej egzotyczne zakątki świata. Po powrocie próbują odtworzyć poznane smaki nieznanych wcześniej potraw. Eksperymenty kulinarne ułatwiają także coraz lepiej zaopatrzone sklepy, w których bez problemu kupić już można egzotyczne przyprawy i składniki.
Blogowanie i oglądanie
W ciągu ostatnich lat powstało bardzo dużo różnego rodzaju blogów kulinarnych. Niektóre są ogólne, o jedzeniu, inne specjalizują się w słodkościach, a w jeszcze innej części blogosfery można poczytać o kuchniach należących do jednego kraju, a nawet regionu. Te najpopularniejsze są nie tylko na bardzo wysokim poziomie, ale także opatrzone wysokiej jakości zdjęciami lub dodatkowo filmikami, z których krok po kroku można dowiedzieć się, jak przygotować i później podać na stół daną potrawę. Widać, że autorzy traktują sztukę kulinarną niezwykle poważnie i niemal z pietyzmem podchodzą zarówno do przygotowywanych potraw, jak i używanych produktów. Na najpopularniejszych blogach, pod każdym zamieszczanym wpisem niemal natychmiast rozpoczyna się ożywiona dyskusja internautów. Jedni dopytują o szczegóły, inni chcą wiedzieć, gdzie można kupić dany składnik lub czy uda się go zastąpić innym.Jak wielka jest miłość rodaków do gotowania świadczy choćby popularność programów i reality show o tematyce kulinarnej. "Ugotowani", "Kuchenne rewolucje", "Master Chef" czy "Podróże kulinarne Makłowicza" biją od lat rekordy popularności.
Gotuj ze mną
Internet, który chyba najlepiej oddaje nastroje społeczne, pełen jest otwartych i zamkniętych grup miłośników gotowania. Internetowi znajomi umawiają się na wspólne gotowanie. Grupy tworzą całkiem obce osoby, które łączy pasja gotowania. Uzgadniają temat przewodni wieczoru (np. kuchnia tajska), wybierają przepis i miejsce wspólnego gotowania, a następnie dzielą się zakupami i spotykają się by nie tylko razem pogotować, ale także wymienić się doświadczeniami, poopowiadać o poznanych potrawach, podzielić się anegdotkami. Czasami z takich spotkań rodzą się długoletnie przyjaźnie, a uczestnicy spontanicznego gotowania zaczynają się spotyka kilka razy w miesiącu.
Je się także oczami
By jedzenie wzbudziło zachwyt musi być nie tylko smaczne, ale także efektownie podane. Starą prawdę na nowo odkrywają autorzy blogów i programów kulinarnych. Są już wyspecjalizowane strony, które zajmują się tylko tym, jak w modny i elegancki sposób serwować różne potrawy. Modna jest zwykła, prosta zastawa, jak choćby porcelana karolina, bez zbędnych dekoracji, i udziwnień. To potrawa ma być główną bohaterką na talerzu, wszelkie wymyślne zdobienia tylko niepotrzebnie odwracają uwagę od tego co przygotował kucharz.