Niepodległościowy bieg uliczny

2014-11-07 09:32

Obchody Narodowego ÅšwiÄ™ta NiepodlegÅ‚oÅ›ci w Józefowie w powiecie biÅ‚gorajskim rozpoczęły siÄ™ już w czwartek 6 listopada. Tego dnia na ulicach miasta zostaÅ‚ rozegrany 15 Bieg NiepodlegÅ‚oÅ›ci dla dzieci i mÅ‚odzieży.

W tym roku na starcie stanęło ponad 90 dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych i gimnazjów w Józefowie i Majdanie Nepryskim oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Józefowa. W zależności od kategorii wiekowej uczestnicy biegu rywalizowali na dystansach 400, 1200 i 1600 metrów.

Wśród najmłodszych zawodniczek, urodzonych w 2004 roku i później, zwyciężyła Martyna Biszczanik ze Szkoły Podstawowej w Józefowie, drugie miejsce zajęła jej szkolna koleżanka Julia Studnicka, a trzecia była Alicja Nieścior ze Szkoły Podstawowej w Majdanie Nepryskim. W kategorii chłopców pierwszy na mecie zameldował się Wojciech Herda z SP Józefów, drugi był Michał Kozak z SP Majdan Nepryski, a trzecie miejsce zajął Jakub Kasprzyk z SP Józefów.

Spośród zawodniczek, urodzonych w latach 2002 - 2003, najszybsza była Eliza Muca z Józefowa, na drugim stopniu podium stanęła Karolina Kudełko z Majdanu Nepryskiego, a na trzecim jej szkolna koleżanka Natalia Paska. Wśród chłopców triumfował Paweł Czerwieniec z Majdanu Nepryskiego, przed Patrykiem Sykułą z Józefowa i Karolem Kowalem również z Józefowa.

W najstarszej kategorii wiekowej, wśród gimnazjalistek pierwsza była Kamila Skałecka z Józefowa, druga Aleksandra Serafin z Majdanu Nepryskiego, a trzecia Aneta Litwin z Józefowa. Spośród gimnazjalistów najszybciej do mety dobiegł Paweł Sikora z Józefowa, który wyprzedził Arkadiusza Serafina z Majdanu Nepryskiego i Aleksandra Kukiełkę z Józefowa.

Zawody dla uczestników WTZ wygrał Andrzej Wątróbski, drugie miejsce zajął Marcin Kwieciński, a trzecia była Alicja Przytuła.

Zamiast pucharów najlepsi biegacze po raz pierwszy otrzymali medale, a także nagrody rzeczowe. Bieg otworzył jego patron honorowy, burmistrz Józefowa Roman Dziura, natomiast nagrody wręczali doradca burmistrza Ireneusz Wilczyński i Beata Zaśko, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, który razem z Miejsko-Gminnym Szkolnym Związkiem Sportowym zorganizował zawody.

Główne obchody tegorocznego święta narodowego odbędą się we wtorek 11 listopada. O 9.30 w miejscowym kościele parafialnym rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny, po której uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik "Ku czci bohaterów walk 1863, 1939 - 1945 roku", by złożyć wieńce i kwiaty oraz zapalić znicze. Uroczystości zakończy o 11.00 okolicznościowa akademia, którą w siedzibie MOK-u przygotowują uczniowie Samorządowego Zespołu Szkół w Józefowie.