REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2015.08.29 10:51 | aktualizacja: 2015.08.29 10:55

Można składać zgłoszenia o stratach

Ze względu na panującą suszę rząd uruchomił pomoc dla gospodarstw dotkniętych klęską. Przez urzędy gmin rolnicy, którzy ponieśli straty w wysokości przynajmniej 30% wszystkich upraw, mogą ubiegać się o dopłaty z tego tytułu.
Można składać zgłoszenia o stratach

W piątek 28 sierpnia w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyło się spotkanie poświęcone problemowi suszy i rządowej pomocy dla rolników. - Stawki pomocy są zgodne z obietnicą ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 800 zł/ha dla właścicieli sadów i krzewów owocowych i 400 zł/ha do upraw pozostałych. Warunkiem jest ubezpieczenie gospodarstwa przynajmniej od jednego ryzyka. Jeśli ubezpieczenia nie było, wówczas pomoc bedzie o połowę mniejsza - informuje Stefan Krauz kierownik ODR w Biłgoraju.

Jednak nie wszystkie uprawy podlegają pomocy. Plantatorzy porzeczki nie mogą ubiegać się o odszkodowanie. Nie będzie można też uzyskać rekompensaty za zboża i użytki zielone. Niejednoznaczna jest też sytuacja plantatorów tytoniu. Rolnicy uprawiający tę roślinę w gminie Obsza mogą otrzymać odszkodowania, a plantatorom z gminy Łukowa pomoc się nie należy. Wszystko zależy od rodzajów gleb. Szczegółowy wykaz rodzajów upraw i gmin objętych zagrożeniem suszą można sprawdzić na stronie internetowej Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach: http://www.susza.iung.pulawy.pl/tabele/0602/

Procedura uzyskania odszkodowania jest następująca: w terminie określonym przez urząd gminy rolnik składa tam zgłoszenie w którym podaje wszystkie swoje uprawy rolne (nazwę uprawy i jej powierzchnię w ha). Zarówno uprawy w których wystąpiły szkody jak i te, w których nie odnotowano strat (dane te muszą być zgodne z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie za 2015 r. składanym do ARiMR). W zgłoszeniu należy podać także wielkość produkcji zwierzęcej w gospodarstwie (jeśli występuje). Dodatkowe informacje można uzyskać w urzędach gmin.

W gminach zostały powołane komisje, które dokonają szacowania strat podczas oględzin w terenie, w terminie do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji. W skład komisji wchodzi pracownik urzędu gminy, ODR, przedstawiciel Izby Rolniczej i ewentualnie sołtys. Protokoły szacowania strat komisje przekażą do wojewody. Istotne jest to, że komisja przekaże tylko te protokoły, w których wykazane zostaną szkody w uprawach rolnych na poziomie co najmniej 30% całego gospodarstwa, a nie jednej uprawy. Następnie wnioski o dopłaty z tytułu wystąpienia suszy będą składane w biurze powiatowym ARiMR. - Postaramy sie, aby szacowanie strat przebiegało możliwie sprawnie, aby rolnicy w najkrótszym terminie otrzymali pomoc - zapewnia kierownik Krauz.

Jak informuje na swoich stronach Ministerstwo Rolnictwa, producenci rolni, po oszacowaniu strat w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, mogą korzystać z następujących form pomocy:

1) z kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej;

2) odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników - na wniosek rolnika złożony do KRUS;

3) odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzeń raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy - na wniosek rolnika złożony do Agencji Nieruchomości Rolnych;

4) ulg w podatku rolnym udzielanych przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast - na wniosek rolnika złożony do urzędu gminy.

RED.
RED. dodany 29 sierpnia 2015
 
Odsłon: 3581

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (6)

~ kl
  0
sprawdzcie te dopłaty bo jak sie bierze dopłaty to sie drogi i malin nie pryska srodkami chemicznymi a niestety dopłata wżięta maliny opryskane ekologiczne sprzedane tak jest w nowym majdanie
~ Jan
Oceniano 1 raz  +1
Czy idziemy w kierunku, głodu ?
~ w...
Oceniano 3 razy  +3
Ceny co niektórych warzyw czy owoców są 50% wyższe np ziemniaki. Czy jabłka na Targu są po 2.50 a w d. Centrum po 1.89 . Ziemniaki w centrum po 0.89, a na Targu po 1 zł. . W zeszłym roku suszy nie było. Rolnicy ceny windą no to chyba się odkują, a dopłata to w imię czego?
~ njhuj
Oceniano 2 razy  +2
Czy w tym kraju tylko wieś się liczy?A gdzie jest pomoc dla małych miast gdzie jest 80% bezrobocia?Maja ploty w Szwecji malować?Czy może szczaw i śliwki powinny im starczyć
~ jakie odszkodowania trzeba było się ubezpieczyć
Oceniano 1 raz  +1
złamanego grosza z pieniędzy podatnika nie dać czy jak w sklepie towar się terminuje bo nie ma klienta to też możemy żądać odszkodowań jak chłopu się należy to dlaczego nie handlowcom
~ gh25
Oceniano 1 raz  +1
Najpierw zabrali wam kasę w formie podatków a teraz wam grosze dadzą i powiedzą dobrzy jesteśmy , odo PSL. Ta kasa wcześniej co ją dają była podatników , no bez jaj to nie są św , Mikołaje
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w niedzielę, godzina 20:07 Brodziaki
Piknik historyczny w Brodziakach
OSP w Brodziakach, GOK w Biłgoraju, GRH "Wir" z Biłgoraja oraz wójt gminy Biłgoraj zaprosili na kolejny już Piknik Historyczny w Brodziakach. Wydarzenie odbyło się w niedzielę 2 października.
w środę, godzina 08:05 Biłgoraj
Wygrana w Lotto padła w Biłgoraju
w czwartek, godzina 08:28 Józefów
Kolizja z udziałem oznakowanego radiowozu
24 września 2022 Gorajec
Wkrótce ciężarówki ominą Biłgoraj
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Gorajca w ciągu drogi krajowej nr 74. Droga powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Dzięki realizacji tej inwestycji ciężarówki ominą Biłgoraj.
w środę, godzina 07:18 Biłgoraj
Mostu już nie ma, przejazdu też
w czwartek, godzina 11:20 Powiat
Złodzieje katalizatorów znów aktywni
w sobotę, godzina 17:38 Łukowa
Łukowa gra dla Mirka
Stowarzyszenie Kobiet Gminy Łukowa zaprosiło na festyn charytatywny pod hasłem "Gramy dla Mirka". Wydarzenie odbyło się w sobotę 1 października na placu przy Szkole Podstawowej w Łukowej.
w poniedziałek, godzina 14:49 Turobin
Mieszkaniec Turobina walczy o względy rolniczki w telewizyjnym show
we wtorek, godzina 08:18 Biłgoraj
Sytuacja Ani pogarsza się z każdą chwilą
27 września 2022 Biłgoraj
Podejrzany o pedofilię 59-latek zatrzymany w Biłgoraju
Na terenie Biłgoraja został zatrzymany 59-letni mężczyzna, który pisał niestosowne treści do osoby podającej się za 10-letnią dziewczynkę. Złapał się na haczyk zarzucony przez grupę "Dzieciak w sieci". Do zatrzymania podejrzanego o pedofilię doszło w minioną sobotę, w niedziele usłyszał zarzuty.
w środę, godzina 10:38 Biłgoraj
Zmiany w kierownictwie KP PSP
w sobotę, godzina 21:05 Aleksandrów
Mężczyzna przygnieciony przez drzewo. Zmarł na miejscu [AKTUALIZACJA]
29 września 2022 Majdan Nowy
Zamordowani za chęć niesienia pomocy
Jan Gniduła, Katarzyna Kowal, Józef Kowal, Anastazja Łubiarz, Marianna Łubiarz, Katarzyna Margol oraz Kazimierz Szabat zostali zamordowani za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Dziś, w czwartkowe południe 29 września zostali "Zawołani po imieniu". Uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom gminy Księżpol.
w niedzielę, godzina 18:50 Biłgoraj
Udało się wygrać 100 tys. zł?
w niedzielę, godzina 13:20 Biłgoraj
34. raz biegali ulicami miasta
23 września 2022 Korczów
Ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022"
W piątek 23 września na terenie gminy Biłgoraj rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem "Korczów 2022", podczas których swoje umiejętności doskonalili strażacy, policjanci i terytorialsi.
w czwartek, godzina 11:31 Kraj
2. stopień alarmowy BRAVO
29 września 2022 Biłgoraj
Ponad sto osób chciało oddać krew dla Ani
29 września 2022 Biłgoraj
"Czwórka" ma pół wieku
Szkoła Podstawowa nr 4 w Biłgoraju powstała w 1972 roku. Obchody jubileuszu 50-lecia, na które złożyła się msza święta oraz uroczysta akademia, zorganizowano w czwartek 29 września.
23 września 2022 Biłgoraj
Dodatek na ogrzanie domu. Kto nie dostanie pieniędzy?
we wtorek, godzina 14:19 Biłgoraj
Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
30 września 2022 Biłgoraj
Zarząd Powiatu spotkał się z pracownikami DPS-ów. Tematem podwyżki płac
Pracownicy Domów Pomocy Społecznej, prowadzonych przez powiat biłgorajski dostali podwyżki, średnio po 500 zł. Decyzję władz powiatu ogłosił dziś starosta Andrzej Szarlip, po posiedzeniu Zarządu Powiatu, na spotkaniu z dyrekcjami obu placówek i przedstawicielami związków zawodowych i pracowników oraz "Solidarności".
w czwartek, godzina 09:07 Biłgoraj
Dorzuć się do rockującej muzyki
w sobotę, godzina 12:43 Smólsko Duże
Zaginiony 65-latek odnaleziony. W poszukiwaniach wykorzystano drona z kamerą termowizyjną
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika