REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2015.08.29 10:51 | aktualizacja: 2015.08.29 10:55

Można składać zgłoszenia o stratach

Ze względu na panującą suszę rząd uruchomił pomoc dla gospodarstw dotkniętych klęską. Przez urzędy gmin rolnicy, którzy ponieśli straty w wysokości przynajmniej 30% wszystkich upraw, mogą ubiegać się o dopłaty z tego tytułu.
Można składać zgłoszenia o stratach

W piątek 28 sierpnia w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyło się spotkanie poświęcone problemowi suszy i rządowej pomocy dla rolników. - Stawki pomocy są zgodne z obietnicą ministra rolnictwa i rozwoju wsi. 800 zł/ha dla właścicieli sadów i krzewów owocowych i 400 zł/ha do upraw pozostałych. Warunkiem jest ubezpieczenie gospodarstwa przynajmniej od jednego ryzyka. Jeśli ubezpieczenia nie było, wówczas pomoc bedzie o połowę mniejsza - informuje Stefan Krauz kierownik ODR w Biłgoraju.

Jednak nie wszystkie uprawy podlegają pomocy. Plantatorzy porzeczki nie mogą ubiegać się o odszkodowanie. Nie będzie można też uzyskać rekompensaty za zboża i użytki zielone. Niejednoznaczna jest też sytuacja plantatorów tytoniu. Rolnicy uprawiający tę roślinę w gminie Obsza mogą otrzymać odszkodowania, a plantatorom z gminy Łukowa pomoc się nie należy. Wszystko zależy od rodzajów gleb. Szczegółowy wykaz rodzajów upraw i gmin objętych zagrożeniem suszą można sprawdzić na stronie internetowej Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach: http://www.susza.iung.pulawy.pl/tabele/0602/

Procedura uzyskania odszkodowania jest następująca: w terminie określonym przez urząd gminy rolnik składa tam zgłoszenie w którym podaje wszystkie swoje uprawy rolne (nazwę uprawy i jej powierzchnię w ha). Zarówno uprawy w których wystąpiły szkody jak i te, w których nie odnotowano strat (dane te muszą być zgodne z wnioskiem o dopłaty bezpośrednie za 2015 r. składanym do ARiMR). W zgłoszeniu należy podać także wielkość produkcji zwierzęcej w gospodarstwie (jeśli występuje). Dodatkowe informacje można uzyskać w urzędach gmin.

W gminach zostały powołane komisje, które dokonają szacowania strat podczas oględzin w terenie, w terminie do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji. W skład komisji wchodzi pracownik urzędu gminy, ODR, przedstawiciel Izby Rolniczej i ewentualnie sołtys. Protokoły szacowania strat komisje przekażą do wojewody. Istotne jest to, że komisja przekaże tylko te protokoły, w których wykazane zostaną szkody w uprawach rolnych na poziomie co najmniej 30% całego gospodarstwa, a nie jednej uprawy. Następnie wnioski o dopłaty z tytułu wystąpienia suszy będą składane w biurze powiatowym ARiMR. - Postaramy sie, aby szacowanie strat przebiegało możliwie sprawnie, aby rolnicy w najkrótszym terminie otrzymali pomoc - zapewnia kierownik Krauz.

Jak informuje na swoich stronach Ministerstwo Rolnictwa, producenci rolni, po oszacowaniu strat w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, w tym suszy, mogą korzystać z następujących form pomocy:

1) z kredytów preferencyjnych na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej;

2) odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników - na wniosek rolnika złożony do KRUS;

3) odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzeń raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy - na wniosek rolnika złożony do Agencji Nieruchomości Rolnych;

4) ulg w podatku rolnym udzielanych przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast - na wniosek rolnika złożony do urzędu gminy.

RED.
RED. dodany 29 sierpnia 2015
 
Odsłon: 4402

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (6)

~ kl
  0
sprawdzcie te dopłaty bo jak sie bierze dopłaty to sie drogi i malin nie pryska srodkami chemicznymi a niestety dopłata wżięta maliny opryskane ekologiczne sprzedane tak jest w nowym majdanie
~ Jan
Oceniano 1 raz  +1
Czy idziemy w kierunku, głodu ?
~ w...
Oceniano 3 razy  +3
Ceny co niektórych warzyw czy owoców są 50% wyższe np ziemniaki. Czy jabłka na Targu są po 2.50 a w d. Centrum po 1.89 . Ziemniaki w centrum po 0.89, a na Targu po 1 zł. . W zeszłym roku suszy nie było. Rolnicy ceny windą no to chyba się odkują, a dopłata to w imię czego?
~ njhuj
Oceniano 2 razy  +2
Czy w tym kraju tylko wieś się liczy?A gdzie jest pomoc dla małych miast gdzie jest 80% bezrobocia?Maja ploty w Szwecji malować?Czy może szczaw i śliwki powinny im starczyć
~ jakie odszkodowania trzeba było się ubezpieczyć
Oceniano 1 raz  +1
złamanego grosza z pieniędzy podatnika nie dać czy jak w sklepie towar się terminuje bo nie ma klienta to też możemy żądać odszkodowań jak chłopu się należy to dlaczego nie handlowcom
~ gh25
Oceniano 1 raz  +1
Najpierw zabrali wam kasę w formie podatków a teraz wam grosze dadzą i powiedzą dobrzy jesteśmy , odo PSL. Ta kasa wcześniej co ją dają była podatników , no bez jaj to nie są św , Mikołaje
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 08:06 Panasówka
Spór o planowaną atrakcję turystyczną na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy planuje budowę wieży widokowej na Wzgórzu Polak w Panasówce. Projekt, który jest częścią szerszej rozbudowy bazy edukacyjno-turystycznej parku, budzi zarówno entuzjazm, jak i sprzeciw wśród lokalnej społeczności. Koszt całego przedsięwzięcia to 50 milionów złotych, z czego 16 milionów złotych przeznaczono na budowę samej wieży. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2028 rok.
dzisiaj, 09:59 Biłgoraj
Mieszkaniec powiatu zatrzymany przez "łowców głów"
w środę, godzina 13:20 Stary Lubliniec
Kierujący ciągnikiem poniesie konsekwencje
9 lipca 2024 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
dzisiaj, 08:23 Wola Obszańska
Festyn na granicy województw
w piątek, godzina 10:45 Harasiuki
121 km/h na liczniku w terenie zabudowanym
w piątek, godzina 18:04 Tarnowola
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W piątkowe popołudnie na drodze wojewódzkiej nr 853 miedzy Aleksandrowem a Józefowem doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na miejscu interweniowały służby ratunkowe. Podczas prowadzonych działań droga była zablokowana.
12 lipca 2024 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w piątek, godzina 16:06 Józefów
Czerwona flaga nad zalewem
w czwartek, godzina 11:38 Biłgoraj
Milionerzy w powiecie
W 2023 roku w województwie lubelskim zmniejszyła się liczba osób deklarujących dochód powyżej miliona złotych. Liczba milionerów spadła o 87 osób, z 1357 w 2022 roku do 1270 w 2023 roku. Najwięcej milionerów wybrało deklarację PIT-36L (1119 osób), a popularny PIT-37 wybrało 75 milionerów. Ilu milionerów rozliczyło się w biłgorajskiej skarbówce?
w piątek, godzina 12:33 Bukowina
Martyna Łuszczek wśród 50 najlepszych studentów na świecie
w czwartek, godzina 08:21 Frampol
Stan wodomierzy pod lupą ZGK
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
w niedzielę, godzina 08:34 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
w czwartek, godzina 08:38 Biłgoraj
Tak wygląda remont 90-letniego mostu
13 lipca 2024 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w piątek, godzina 19:43 Biszcza
Dziewięć zastępów straży walczyło z pożarem zboża
w środę, godzina 08:14 Biłgoraj
Mieszkańcy powiatu stracili tysiące złotych
w niedzielę, godzina 21:56 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w niedzielę, godzina 18:20 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
we wtorek, godzina 19:47 Tokary
Ciągnik przygniótł mężczyznę [AKTUALIZACJA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika