Spotkanie zostało zorganizowane w ramach przedsięwzięcia pt. "Nowa Perspektywa 2014-2020", koordynowanego przez Instytucję Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 oraz Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Podczas spotkania tematy dotyczące środków europejskich przedstawiali: Karolina Matras kierownik oddziału funduszy europejskich w Urzędzie Marszałkowskim, Marcin Czyżak zastępca dyrektora departamentu wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim i Marek Musiej kierownik oddziału oceny projektów. Omówili m.in. krajowe Programy Operacyjne i zasady aplikowania o fundusze europejskie. Największym programem jest Program Infrastruktura i Środowisko z alokacją 32 mld euro. Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego to ponad 2 mld euro, z czego jedna czwarta środków zostanie przeznaczona na rozwój przedsiębiorczości. Właśnie na rozwój firm i nowych technologii będą przeznaczone duże środki w nowej perspektywie finansowania. Program Inteligentny Rozwój 2014-2020 to największy w UE program finansujący badania, rozwój i innowacje. Jego alokacja to ponad 10 mld euro, a środki z niego można będzie pozyskać m.in. na finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych oraz komercjalizację wyników badań. Omawiając programy prowadzący zwracali zebranym uwagę na kwestie kwalifikowalności projektów i wydatków, a także możliwość wystąpienia nieprawidłowości w realizacji projektów oraz wynikających z tego tytułu konsekwencji.
Obecni na spotkaniu samorządowcy obawiają się, czy w nowej perspektywie finansowej uda im się pozyskać duże pieniądze na inwestycje. - Moim zdaniem teraz będzie trudniej pozyskać środki unijne, gdyż niektóre programy z założenia eliminują możliwość aplikowania o środki przez takie małe miasta jak Biłgoraj. Będą preferowane większe miasta jak Lublin czy Chełm. Tam będzie m.in. realizowana duża infrastruktura drogowa. W mniejszych miastach będą dostępne środki na tzw. rewitalizację społeczną, czyli chociażby budowę osiedlowych placów zabaw - mówi wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec, dodając, że dotychczas samorząd miasta maksymalnie wykorzystał szanse na rozwój infrastruktury drogowej i kolejnej takiej szansy już nie będzie. Bardziej optymistycznie ocenia nową perspektywę finansowania wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. - Na dzień dzisiejszy wydaje się, że większość z tych środków trafi do dużych aglomeracji czy Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Moim zdaniem taka jest przyszłość - współpraca samorządów w celu pozyskiwania środków europejskich. My, z miastem Biłgoraj i gminą Księżpol, przygotowaliśmy się do nowej perspektywy finansowania. Wiele samorządów podjęło podobne działania. Premiowana będzie współpraca, choć w praktyce podział administracyjny nie dotyczy np. przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w różnych miejscach - niekoniecznie tam, gdzie zamieszkują. Poza tym samorządy współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach - uważa wójt Wiesław Różyński.
Spotkanie zostało organizowane w ramach cyklu spotkań informacyjnych dotyczących Funduszy Europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem naborów wniosków, które będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego (RPO WL) w 2015 roku. Bieżące informacje na temat środków europejskich można znaleźć na stronach: www.funduszeeuropejskie.gov.pl oraz www.rpo.lubelskie.pl.
~ Hejter antyborowc | Oceniano 2 razy 0
A jest jakaś kasa na szkolenia, co by Borowce miały do czego się przykleić?
|
~ Hejter antyborowc | Oceniano 2 razy 0
Czy w spotkaniu uczestnicz
|
~ f | Oceniano 1 raz +1
No i później politycy się dziwią, że małe miasta wymierają, a młodzi jadą do dużych i tam układają sobie życie.
W tej edycji funduszy większość dostaną największe miasta, a na samej Lubelszczy Fundusze europejski Super strategia, Szkoda słów, za 15/20 lat większość Polaków będzie mieszkać w Warszawie i pozostałyc Warszawa i duże miasta będą się szybko rozwijać, a w małych miasteczka Ot choćby przykład Bilgoraja, liczba mieszkańcó kwiecień 2013 - ok. 22.000 wrzesień 2014 - 21.749 wrzesień 2015- 21.349 |