W tym roku obserwacje ptaków prowadzone były nad zalewem w Nieliszu. Jest to ogromny, prawie tysiąchektarowy akwen pięknie ulokowany wśród zieleni. Nazywany jest często "zamojskim morzem". - Rzeczywiście, zalew robi wrażenie. Piękne plaże, wyspa na środku, przystań żeglarska i chmary ptactwa sprawiają, że chce się tu zostać na dłużej. Po dotarciu na miejsce powitał nas pan ornitolog, który opowiedział nam o ptakach - opowiada Lidia Młodowiec, nauczyciel, koordynator projektu z ramienia szkoły.
Szacuje się, że w czasie wiosennej i jesiennej migracji przebywa tu aż 12 tysięcy, a przez cały rok gnieździ się ok. 8 tysięcy sztuk. Występują tu ptaki popularne i rzadkie, jak m.in. nur, rybołów, rybitwa białowąsa, dubelt, bąk, bączek, orlik krzykliwy, batalion, gadożer, sokół wędrowny, orzeł przedni i oczywiście bocian, ogółem 230 z 440 gatunków sklasyfikowanych w Polsce. Przedstawiciele 160 gatunków są tu "zameldowane" na stały pobyt. Doliczono się 37 gatunków ptaków wpisanych do polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, czyli zagrożonych.
Wycieczka była kolejnym działanie z projektu " Sami nie potrafimy - z innymi możemy. Rehabilitacja przez turystykę" dofinansowanego przez Fundacją Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Akademię Rozwoju Filantropii w ramach Programu "Działaj Lokalnie". Podczas wyjazdu uczniom pomagali wolontariusze z Gimnazjum ONZ w Biłgoraju. Wszyscy mieli możliwość obserwacji ptaków przez lunety i lornetki. Na obiad uczestnicy zjedli gorący posiłek przygotowany na zajęciach kulinarnych w szkole.
~ zibi | 0
Do Grzesiek. Co ma piernik do wiatraka ? skończcie z tym judzeniem jedni na drugich wszyscy są to samo warci .
Artykuł jest na temat pracy z ludźmi niepełnosp bo bez nich byliby skazani na niebyt w tym zakłamanym i prostackim społeczeńs |
~ Agata z Warszawy | Oceniano 3 razy -3
Polecam przeczytać
|