Towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie wypłacają odszkodowania. O to, by wypłacone sumy były, jak najniższe dbają specjaliści oraz prawnicy zatrudnieni w specjalnych komórkach. Często w zderzeniu z TU zwykły człowiek czuje się zagubiony i bezradny. Tylko w tym roku do Rzecznika Ubezpieczonych wpłynęło prawie 3 tys. skarg na działania towarzystw ubezpieczeniowych. Najczęściej dotyczą one zaniżonych odszkodowań, przeciągania spraw, zasłaniania się kruczkami prawnymi.
Nie tak łatwo o odszkodowanie
"Większość poszkodowanych, którzy zdecydowali się walczyć o odszkodowanie robi to na własną rękę. Nawet proste z pozoru sprawy mogą się zakończyć odmową wypłaty odszkodowania lub drobnymi kwotami, które nie są adekwatne do poniesionych obrażeń. Ranni najczęściej nie zdają sobie sprawy jakie prawa im przysługują. Zadowalają się więc odszkodowaniem zapominając o tym, że mogą również wystąpić o zadośćuczynienie za poniesione cierpienie (fizyczne i psychiczne) oraz straty materialne. Kolejnym problemem, z którym trzeba się liczyć jest konieczność udokumentowania, że szkoda powstała z winy podmiotu ubezpieczonego w TU. To właśnie na poszkodowanym spoczywa obowiązek udokumentowania i wykazania, że to sprawca przyczynił się do wypadku. Zebranie wszystkich dokumentów, bez pomocy profesjonalisty może być niemożliwe." ( źródło: http://www.blach-kancelaria.pl/ )
Towarzystwa ubezpieczeniowe chętnie korzystają z niewiedzy poszkodowanych. Najczęściej starają się udowodnić, że do wypadku doszło z winy poszkodowanego.
- Przed dwoma laty mama złamała biodro na chodniku przed blokiem. Konieczna była skomplikowana operacja i wymiana stawu biodrowego. Chodnik był w fatalnym stanie, jednak spółdzielnia mieszkaniowa odmówiła wypłaty odszkodowania. Stwierdzili, że winna jest mama, która wiedząc, że chodnik jest dziurawy nie zachowała należytej uwagi. Przez kilka miesięcy odbijaliśmy się od muru. Dopiero po kolejnych odmowach wypłaty odszkodowania zdecydowaliśmy się na pomoc prawnika, który skierował sprawę do sądu cywilnego. - opowiada pani Cecylia.
Kancelarie odszkodowawcze
Coraz popularniejsza staje się pomoc firm, które pomagają wywalczyć odszkodowanie. Pomagają zebrać potrzebną dokumentację, następnie występują z roszczeniami do ubezpieczyciela, a w razie potrzeby walczą także w sądzie. Większości z nich zależy na uzyskaniu wysokich odszkodowań, ponieważ od ostatecznej kwoty zależne jest ich wynagrodzenie. Przeważnie jest to 25-35 proc . Firmy odszkodowacze są różnie oceniane przez poszkodowanych, wielu z nich zraża się wysokimi honorariami. Jednak według raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości odszkodowania uzyskane przez wyspecjalizowane firmy są średnio czterokrotnie wyższe od tych uzyskiwanych samodzielnie. Skraca się również okres oczekiwania na wypłatę roszczeń. TU po prostu czują przed nimi większy respekt niż przed walczącym samotnie anonimowym poszkodowanym.
Rzi | Oceniano 3 razy +3
Idąc do radcy prawnego ze swojego miasta mamy DUŻO taniej i przynajmni
|