REKLAMA
Pełna wersja
POWIAT
2016.01.04 15:16 | aktualizacja: 2016.01.04 22:58

Paliły się śmieci i sadza w kominach

Przełom roku nie należał do spokojnych. W ciągu ostatniego tygodnia strażacy byli wzywani wielokrotnie. Walczyli m.n. z pożarami dzikich wysypisk śmieci, gasili też pożary w budynkach mieszkalnych. Dziś płonęła za to obora. Szczegóły poniżej.
Paliły się śmieci i sadza w kominach

W minioną środę, 30 grudnia, biłgorajska straż pożarna została wezwana do zdarzenia drogowego, jakie miało miejsce w Tarnawie Małej. Zderzyły się tam dwa samochody osobowe: Fiat i Citroen. Najprawdopodobniej przyczyną zdarzenia było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego drugim z pojazdów. Na miejsce wysłane zostały dwa zastępy: 1 PSP i 1 OSP. Nie było osób poszkodowanych, uczestnicy zdarzenia opuścili auta o własnych siłach. Strażacy zebrali 30m2 rozlanego oleju i płynu chłodniczego.

Następnego dnia, przed południem, do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju wpłynęło zgłoszenie dotyczące pożaru dzikiego wysypiska śmieci w miejscowości Józefów. Działania strażaków trwały ponad godzinę, z żywiołem poradziły sobie 1 zastęp PSP i 1 OSP. Jak ustalono przyczyną powstania ognia było zaprószenie.

Tego samego dnia, po godz. 20 strażacy otrzymali informację o płonących śmieciach, tym razem w miejscowości Szozdy. Z pożarem dzikiego wysypiska walczyły 2 jednostki OSP. Działania strażaków trwały prawie 2 godziny. Przyczyną zdarzenia było podpalenie.

Także 31 grudnia, tuż po godz. 22, straż pożarna została wezwana do miejscowości Wola Mała, gdzie doszło do pożaru przewodu kominowego w jednym z budynków mieszkalnych. Na miejsce wysłane zostały 2 zastępy PSP. Ugaszanie ognia zajęło strażakom ponad godzinę. Przyczyną powstania pożaru była eksploatacja zanieczyszczonego przewodu kominowego. Na strychu budynku strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla. Na szczęście żadna z osób przebywających w pomieszczeniach nie doznała uszczerbku na zdrowiu, obyło się też bez strat materialnych.

W Nowy Rok strażacy interweniowali na ul. Długiej w Biłgoraju. O godz. 12:41 otrzymali zgłoszenie dotyczące rozszczelnienia instalacjo gazowe w samochodzie marki Toyota Corolla. Na miejsce wysłana została 1 jednostka PSP, która poradziła sobie z zadaniem w pół godziny.

Również 1 stycznia doszło do pożaru zanieczyszczonego przewodu kominowego. Tym razem strażacy wezwani zostali do Lipin. Na miejsce wysłane zostały dwa zastępy: 1 PSP i 1 OSP. Spaleniu uległa nagromadzona w kominie sadza, pękł także przewód kominowy na długości 1,5 m. Osób poszkodowanych nie było.

W sobotę, 3 stycznia, doszło do kolejnego tego typu zdarzenia. Zapaliła się sadza w nieczyszczonym przewodzie kominowym. Do zdarzenia doszło w miejscowości Bukowina. Zgłoszenie o pożarze strażacy otrzymali o godz. 2:47. Z ogniem walczyły: 1 jednostka PSP i 1 OSP. W tym przypadku zniszczona została ściana jednego z pomieszczeń. Żadna z osób nie ucierpiała w zdarzeniu.

Kolejny pożar wybuchł dziś o godz. 9:30. W Woli Różanieckiej zapaliła się obora. Z ogniem walczyło aż 7 zastępów straży: 2 PSP i 5 OSP. Działania strażaków trwały 5 godzin. Na razie nie są znane przyczyna wybuchu ognia, ani straty.

red.
red. dodany 4 stycznia 2016
 
Odsłon: 4320

Czytaj podobne

tagi: pożar, komin

Waszym zdaniem (1)

~ Kominiarz w sprawie zaczadzeń
  0

Piecyki gazowe powinny być raz na rok przed sezonem grzewczym czyszczone .
Czyszczenie powinno polegać na wyjęciu palnika i wężownicy i przemyciu ich bieżącą wodą .Chodzi o usunięcie osadów czyli tlenków i jak dobrze pamiętam bezwodników kwasowych itp.
Chodzi w tym o to, że to się opłaca bo one gdy sa to izolują dostęp ciepła do wężownicy ze spalanego gazu .
Powinien też być wyczyszczony czopuch w środku piecyka oraz rura przyłączeniowa do do komina i być szczelnie podłączona se spadkiem od komina . Drzwiczki wyciorowe powinny być szczelnie zamknięte a sadza i np zdechłe ptaki usunięte z tzw kieszeni kominowej.Bywa że brak kieszeni kominowej co stwarza realne zagrożenie życia. Kominiarz podczas kontroli wyłapuje wszelkie nieprawidłowości kominowe i przyłączeniowe oraz prawidłowość nasad kominowych oraz stan wentylacji i nawiewu do lokalu .Za stan piecyka odpowiada właściciel mieszkania, domu .
=====
Drugim problemem jest złe spalanie w piecach węglowych polegające na przyduszaniu ledwie rozpalonego paleniska przez odcinanie dostępu tlenu w celu nierozważnego /czytaj głupiego/ rzekomego przyoszczędzenia .
Wytwarza się wtedy w kominie szklana sadza która podczas zapalenia doprowadza do wybuchu i rozerwania komina i oczywiście zamulania pieca CO.
Zachodzi te same zjawisko wybuchu w kominie co w płonącym wieżowcu gdy ogień z górnych pięter spotka się z ogniem z dolnych pięter czyli następuje wielki wybuch. A pali się wtedy wszystko jak jasna cholera z sama sadzą włącznie .Rozerwany wybuchem komin doprowadza np do zapalania się pokojów w budynku itd
https://www.facebook.com/CzysteOgrzewanie/?fref=nf
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w czwartek, godzina 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 08:05 Księżpol
Centrum Księżpola się zmieni
dzisiaj, 07:50 Biłgoraj
Młodzi goście odwiedzili komendę
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
dzisiaj, 07:45 Tarnogród
Trwa przebudowa drogi wojewódzkiej
W Tarnogrodzie rozpoczęły się prace na drodze wojewódzkiej nr 863. To wspólna inwestycja władz samorządowych i Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
w czwartek, godzina 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
15 września 2023 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w czwartek, godzina 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
15 września 2023 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika