Kogo obejmują procedury?
Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu enumeratywnie określa instytucje, które są zobowiązane do przestrzegania zaostrzonych regulacji w zakresie objętym aktem prawnym. Chodzi tu m.in. o banki krajowe, oddziały krajowe banków zagranicznych, firmy inwestycyjne, domy maklerskie, podmioty prowadzące działalność w sferze gier losowych, a także firmy ubezpieczeniowe oraz niektóre stowarzyszenia i fundacje. Jak więc widzimy katalog instytucji, dla których przeznaczone są systemy wspomagające walkę z podejrzanymi ruchami finansowymi jest bardzo szeroki. Do niezgodnych z prawem zachowań należy przede wszystkim obracanie pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa.
Jak działają systemy?
We współczesnych instytucjach finansowych szereg podmiotów może być źródłem środków pochodzących z przestępstwa. Poczynając od zwykłych pracowników przedsiębiorstwa, chcących osiągnąć własne korzyści poprzez nieuczciwą działalność, przez klientów, a nawet dostawców. Odbija się to bardzo negatywnie na PR-ze całej instytucji, powodując liczne straty i problemy z wiarygodnością w oczach klientów. Nowoczesne systemy wspomagające walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu pomagają wychwytywać podejrzane zachowania finansowe, prowadzić szczegółowe rejestry transakcji przekraczających kwotę 15 tysięcy euro, a nawet kontrolować mniejsze transakcje, wobec których zachodzi podejrzenie, że stanowią całość podzieloną na mniejsze części w celu obejścia obowiązku rejestracji. Dodatkowo nowoczesne systemy zapobiegające praniu pieniędzy pomagają dokonywać analizy rejestrów. Jak reguluje wyżej wymieniona ustawa - instytucje finansowe mają obowiązek przechowywania tego typu analiz przez okres 5 lat.
Korzyści dla przedsiębiorstwa
Dzięki działaniu nowoczesnych systemów wspomagających pracę przedsiębiorstw, wszystkie działania związane z wymogami opisanymi w ustawie, które zostały nałożone na instytucje finansowe, są zautomatyzowane i przebiegają w sposób niezwykle sprawny. "Korzystając z tego typu programów, firma nie musi zatrudniać szeregu pracowników, oddelegowanych specjalnie do wykonywania obowiązków regulowanych przez ustawę, takich jak przygotowywanie analiz czy raportowanie wykrytych nieprawidłowości." (cytat: http://combeenut.pl/ ). Dzięki temu znacząco obniżają się koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, a procedury związane z wychwytywaniem środków mogących pochodzić z przestępstwa przebiegają znacznie sprawniej.
~ Jan | 0
Pranie brudnych, pieniędzy. Na czym ten proces, polega ?
|
~ Uwaga!!! | Oceniano 1 raz -1
Pijecie piwo z PROPAN-BUT
http://www |