Na temat planowanej przebudowy odcinka drogi krajowej nr 74 pisaliśmy w artykule: Planowana jest przebudowa drogi krajowej nr 74 Rozpoczęcie inwestycji jest zaplanowane na przyszły rok. Trwają prace planistyczne, a jednym z działań w tym zakresie są konsultacje społeczne. Przez tydzień do Urzędu Miejskiego we Frampolu zgłosiło się kilkanaście osób, które wniosły swoje uwagi dotyczące planowanej przebudowy.
W poniedziałek 29 lutego w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury we Frampolu zorganizowane zostało spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami gminy. Przyszło kilkadziesiąt osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu "krajówki". Spotkanie otworzył burmistrz Frampola Tadeusz Niedźwiecki, a dokumentację przyszłej inwestycji przedstawili przedstawiciele biura projektowego Transprojekt Gdański Sp. z o.o. Pracownia Projektowe w Warszawie: Krzysztof Łubianka, Konrad Żabik i Karolina Rogowska. Do założeń projektu wprowadził zebranych Krzysztof Łubianka. Podkreślał, że projekt wykonany jest zgodnie z obowiązującymi przepisami, a parametry techniczne tej kategorii drogi niosą pewne obostrzenia, jednak mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i wnioski do proponowanych rozwiązań. Jeśli będę one zasadne i zgodne z przepisami, to zostaną uwzględnione w projekcie. - Przy przebudowie takiej drogi konieczne jest poszerzenie pasa drogowego. Szerokość pasa drogowego w terenie zabudowanym wynosi 25 m, a poza terenem 30 m. Drogę będziemy poszerzać, w niektórych miejscach są zawężenia. Ponadto ze względu na system odwodnieniowy konieczne będzie zajęcie dodatkowego terenu - mówił Krzysztof Łubianka i podkreślał, że na części terenów w pasie drogi zostaną wybudowane zbiorniki retencyjne na wodę.
Podczas przeglądania projektu, kilometr po kilometrze, obecni zgłaszali szereg wniosków i pytali o szczegóły. Najwięcej zainteresowania wzbudzał temat projektowanych zbiorników retencyjnych, kwestie planowanych dojazdów do posesji czy linii wodociągowej. Jak podkreślał projektant mieszkańcy mogą składać pisemne wnioski w Urzędzie Miejskim lub w GDDKiA oddział w Lublinie w ciągu 7 dni od spotkania.
Na temat samej inwestycji wypowiedziała się przedstawicielka inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Lublinie, Magdalena Szczepaniuk. Wyjaśniła procedurę nabywania nieruchomości pod inwestycję. Jak zaznaczyła, wywłaszczenie wszystkich właścicieli odbędzie się jedną decyzją administracyjną. Wartość działki zostanie określana przez rzeczoznawcę powołanego przez wojewodę. Wysokość odszkodowania będzie równozna z wartością rynkową nieruchomości i budynków.
Przypomnijmy, że zaplanowany do przebudowy odcinek drogi będzie miał 7,4 km długości - od obwodnicy Frampola do granicy gminy. Pasy ruchu zostaną poszerzone o pół metra (do 3,5 m) i zostaną umocnione pobocza. Przebudowane zostaną także skrzyżowania z drogami publicznymi, zrobione zostaną m.in. odwodnienia, przejścia dla zwierząt, oświetlenie. Na wniosek władz Frampola zaprojektowane zostały także chodniki na terenach zabudowanych. Ponadto wybudowane zostanie miejsce do ważenia i kontroli pojazdów dla Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie.
~ Dorota | 0
Zamiast zajmować się tak krótkimi odcinkami wzięli by się za poprawieni
|
~ xxx | Oceniano 1 raz +1
Za oświetleni
|
~ Frampolak | 0
Ciekawe w jakim celu na remontowan
|
~ narowerze | Oceniano 4 razy 0
Dlaczego chodnik tylko w obszarach zabudowany
|