bilgorajska.pl: Skąd pomysł na organizację takiej imprezy właśnie w Zwierzyńcu?
Andrzej Klucha: Zwierzyniec ma rockowe tradycje. Przed kilkunastu laty organizowane były tam koncerty. Później, przez wiele lat, był zastój. Na szczęście znalazły się osoby, które zechciały przywrócić muzyczne tradycje tego malowniczego miasteczka. Pomysł spotkał się z dobrym przyjęciem dyrekcji Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu. Trzeba także pamiętać, że cykliczna impreza muzyczna to doskonały sposób na promocję miasta. Przykładem jest chociażby podkarpacki Cieszanów - małe miasteczko z jednym z najlepszych rockowych festiwali w Polsce.
bilgorajska.pl: Dlaczego Centrum Kultury Niezależnej POGOTOWIE zaangażowało się w organizację takiej imprezy poza rodzinnym Biłgorajem?
Andrzej Klucha: Nasze stowarzyszenie działa nie tylko w Biłgoraju choć tutaj działamy najwięcej. Zorganizowaliśmy ponad setkę różnorodnych koncertów. Niektóre w odległych miastach, ale także w sąsiedztwie, np. w Józefowie czy Zamościu. Z racji naszego doświadczenia i kontaktów na scenie muzycznej zaproponowano nam współpracę. Jako stowarzyszenie zawsze chcieliśmy zorganizować tego typu imprezę - festiwal połączony z przeglądem młodych zespołów. Po ubiegłorocznej edycji Rockowiska wspólnie doszliśmy do wniosku, że warto kontynuować ten pomysł. Najważniejszy przy organizacji tego typu przedsięwzięć jest czynnik ludzki. Tak się złożyło, że w Zwierzyńcu jest kilka zaangażowanych osób, a dyrekcja Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Zwierzyńcu jest otwarta na inicjatywy i pomogła tym osobom w realizacji pomysłu. Z dyrektor Edytą Sadło bardzo dobrze się współpracuje, w zespole organizacyjnym panuje miła, partnerska atmosfera. Ważne jest to, że kierownictwo CKiBP jest otwarte na nowatorskie pomysły i rozumie, że imprezy z charakterem tworzą osoby, które "czują klimat". Dlatego pani dyrektor jest chętne na współpracę z pasjonatami, którzy żyją tą muzyką i dzięki swojemu zaangażowaniu mogą stworzyć coś autentycznego. Tym się różni Rockowisko od typowo komercyjnego festiwalu, czy imprezy zorganizowanej przez instytucję w ramach obowiązującego ją minimum. Uważam, że współpraca instytucji kulturalnej ze stowarzyszeniami czy pasjonatami daje wiele korzyści dla obu stron, a przede wszystkim dla odbiorców. Pod tym względem CkiBP może być wzorem dla innych placówek kulturalnych w kraju.
bilgorajska.pl: Może przypomnimy jak wyglądała pierwsza edycja Rockowiska Zwierzyniec? Co zmieniło się w tym roku?
Andrzej Klucha: Pierwsza edycja imprezy opierała się na koncepcji przeglądu zespołów, po którym odbył się koncert laureata i zaproszonych zespołów. Na przeglądzie zagrało 7 zespołów (zgłoszeń było kilkanaście), a zwyciężył zespół Whiterose. Wieczorem odegrał pełny set, po nim zagrali:The Lunatics z Warszawy, Shame Yourself z Biłgoraja i Myly Ludzie z Chełma. W tym roku postanowiliśmy rozbudować koncepcję imprezy. Po pierwsze Rockowisko będzie trwało dwa dni. Na przeglądzie zaprezentuje się łącznie 10 zespołów (otrzymaliśmy 63 zgłoszenia z całej Polski): Chopin Died, Spring Rolls, P.A.G.E., M111, Frostbite, So Fresh, Heart Attack, Afterload, Portland Rum Riot. Po części konkursowej w piątek zagrają: ReggaeGang System, Jinjer i obchodzący XXX-lecie istnienia Farben Lehre. Drugiego dnia po przeglądzie wystąpią: Kali-Gula, Alkoholica i legenda polskiego heavy metalu Turbo. Oprócz atrakcji muzycznych przygotowaliśmy dla uczestników możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu w pobliżu miejsca koncertów: paintball, bezpłatne mecze bubble football, wyścigi kajaków, ognisko integracyjne, a dla osób, które zechcą przyjechać na dwa dni, będzie możliwość skorzystania z kwater agroturystycznych lub pola namiotowego.
bilgorajska.pl: Impreza jest bezpłatna. Festiwale rockowe są zazwyczaj biletowane. Skąd środki na organizację Rockowiska?
Andrzej Klucha: Taki był zamysł. Od początku chcieliśmy robić bezpłatną imprezę, aby dotrzeć do dużej liczby odbiorców. Środki na organizację w większości pochodzą od sponsorów. Oczywiście dołożyło się także Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu. Jednak impreza może się odbyć głównie dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców: Polska Grupa Energii Fotowoltaicznej Sp. z o.o., W. Bachta Lody Tradycyjne, Lokalna Grupa Działania "Nasze Roztocze", Market Stokrotka Zwierzyniec, Sklep Delikatesy Centrum Zwierzyniec, Artur Olejko - Olejko Transport Krajowy, Międzynarodowy i Spedycja, Letnia Akademia Filmowa - Stowarzyszenie Filmowe CinéEuropa, Shot Paintball Zwierzyniec, Masarnia Nieścior Sp. z o.o., oswietlimywszystko.pl, Leśniewski Sound System Bartosz Leśniewski, Grzegorz Zaręba Sklep Spożywczo-Przemysłowy Zwierzyniec, Zakład Młynarsko-Piekarniczy Józef Bryła, Nadleśnictwo Zwierzyniec, Roztoczański Park Narodowy. Chciałbym im za to serdecznie podziękować. Głównym sponsorem Rockowiska Zwierzyniec jest Browar Staropolski.
bilgorajska.pl: Dlaczego głównym sponsorem został producent piwa aż ze Zduńskiej Woli?
Andrzej Klucha: Browar Staropolski zaproponował nam najlepszą ofertę, współpraca przebiega bardzo sprawnie. Poza tym ta firma była już zaangażowana w sponsorowanie sceny rockowej, w swojej ofercie ma nawet piwo Alkoholica - zespołu który zagra na Rockowisku. Natomiast specjalnie dla nas wyprodukuje specjalną, limitowana edycję piwa "Rockowisko Zwierzyniec".
- bilgorajska.pl: Impreza zapowiada się ciekawie. Życzymy powodzenia i chęci organizacji kolejnych edycji Rockowiska.
Andrzej Klucha: Dziękuję. Kilkumiesięczne przygotowania są już na ukończeniu i myślę, że po drugiej edycji wszyscy nabiorą ochoty na kolejne - nie tylko zespół organizacyjny ale przede wszystkim fani muzyki rockowej. Zapraszam w najbliższy weekend do Zwierzyńca.
~ gh | 0
to bliźniaki?
|
~ janosik | Oceniano 4 razy 0
A może jakieś konkrety!.
|