Pod koniec kwietnia uczniowie ostatnich klas szkół gimnazjalnych przystąpili do egzaminu kończącego ten etap edukacji. Uczniowie przez trzy dni zmagali się z zadaniami z części humanistycznej, części matematyczno - przyrodniczej oraz z języka obcego nowożytnego. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Gimnazjaliści zakończyli zmagania z małą maturą.
Potem przyszedł czas na wybór placówki, w którym absolwenci gimnazjów będą kontynuować naukę. A wybór był spory. O pełnej ofercie informowaliśmy w artykule pt. Gimnazjalisto - wybierz szkołę dla siebie.
W tym roku od września planowano uruchomić nowe kierunki kształcenia. W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących - klasę sportową jako jedną z klas w liceum. Technikum budowlane zaproponowało nową specjalność - technik urządzeń sanitarnych, a szkoła zawodowa będzie od września kształcić dekarzy.
W Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w technikum miała zostać utworzona nowa specjalność: technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Do szkoły zawodowej, po 10 latach przerwy, wróci kształcenie w zawodzie elektryk.
W Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących od września rozpocznie funkcjonowanie klasa o specjalności technik przemysłu mody.
Listy przyjętych do poszczególnych placówek zostały opublikowane 27 lipca. W tym roku szkoły gimnazjalne ukończyło o 29 uczniów więcej niż w roku ubiegłym, do szkół ponadgimnazjalnych, prowadzonych przez powiat przyjęto za to o 38 uczniów więcej w porównaniu do roku ubiegłego. W sumie w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat będzie uczyć się 961 uczniów.
Największą popularnością cieszyło się liceum przy ZSBiO. Duża ilość kandydatów spowodowała, że postanowiono o utworzeniu dodatkowego oddziału. Sporym powodzeniem wśród absolwentów cieszyła się klasa w LO im. ONZ pod patronatem SGH. W tej szkole w bieżącym roku rozpocznie naukę o 61 uczniów więcej niż w roku ubiegłym. Również utworzony został dodatkowy oddział.
Jak podkreśla kierownik wydziału edukacji Jan Koman były trudności z rekrutacją do klasy sportowej, do końca lipca było zaledwie 11 chętnych do nauki w takim oddziale. Jednak nadal jest wola władz powiatu o utworzeniu takiej klasy.
Problem był także z klasą o profilu dekarskim. Po zakończeniu naboru okazało się, że będzie połowa klasy. Absolwenci gimnazjów nie wykazali za to zainteresowania oddziałem o specjalności technik urządzeń sanitarnych, jak również klasą o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W ZSZiO powstanie za to klasa o specjalności technik przemysłu mody.
Mogą nastąpić jeszcze niewielkie zmiany. Część absolwentów gimnazjów napisze bowiem egzamin poprawkowy.
- Nabór do szkół wciąż trwa, mamy jeszcze wolne miejsca, jednak już na tym etapie mogę stwierdzić, że wynik tegorocznej rekrutacji jest dla nas satysfakcjonujący - podkreśla Jan Koman.
~ z sienkiewic | Oceniano 3 razy +1
co to jest ze do budowlanki zawsze tyle chętnych na początku a potem na klasę nie można nazbierać
|
~ Absolwent | Oceniano 4 razy 0
No i jak zawsze budowlanka lepsza od onz-tu W onzecie klasy dodawali a w budowlance zabierali liceum widać która szkoła lepsza do której uczniowie wolą pójść
Nauczyciel |
~ natalka | Oceniano 2 razy 0
dlaczego w budulcu nie zrobiono klasy dodatkowej do której było najwięcej kandydatów tylko kombinowal
|