REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2016.09.25 11:15 | aktualizacja: 2016.09.22 14:35

Apel do mieszkańców

Zbliża się sezon grzewczy i wkrótce zapewne będziemy mogli zaobserwować znaczne pogorszenie jakość powietrza. Odpowiedzialność za taki stan ponoszą ci mieszkańcy, którzy w ramach oszczędności lub z braku świadomości o zagrożeniach, spalają śmieci w piecach centralnego ogrzewania.
Apel do mieszkańców

W niektórych miejscach naszego miasta dochodzi do tego, że wyjście na spacer czy otwarcie okien staje się wręcz niemożliwe z powodu ilości dymu i pyłu w powietrzu. Zwracam się do Państwa z apelem o nie palenie odpadów w domowych piecach oraz rozpowszechnieniu takiego podejścia wśród innych osób, być może nieświadomych zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka związanych z oddychaniem zatrutym powietrzem.

Każdy powinien być świadomy, że:

 • Odpady w warunkach domowych spalane są w niskich temperaturach, kominy nie posiadają filtrów, a to powoduje, że do atmosfery dostają się silnie trujące substancje. Są to m.in..:

  • tlenek i dwutlenek węgla,

  • dwutlenek siarki,

  • metale ciężkie,

  • chlorowodór i cyjanowodór

 • Przy spalaniu jednego kilograma odpadów polichlorku winylu - popularnego PCV, z którego wykonane są wykładziny, butelki, otoczki kabli, folie, powstaje aż 280 litrów chlorowodoru, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny.

 • Spalając jeden kilogram pianki poliuretanowej ( buty, odzież, meble) do powietrza przedostaje się aż 50 litrów cyjanowodoru, który tworzy z wodą silnie trujący kwas pruski.

 • Spalanie sklejek czy płyt wiórowych, powoduje emisję do środowiska formaldehydu.

 • Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych typu PET, czyli butelek po napojach, worków foliowych, plastikowych opakowań, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny i furany, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkunastu latach np. w postaci chorób nowotworowych, głównie nowotworów płuc i wątroby. Dioksyny uszkadzają także płody ludzkie i strukturę kodu genetycznego. Niektóre z nich są nawet 10 000 razy bardziej toksyczne od cyjanku potasu, a ich połowiczny rozpad w glebie trwa ponad 160 lat. Zatrute będą zatem również owoce, jarzyny i inne produkty spożywcze.

Substancje zawarte w dymie pochodzącym ze spalania odpadów oprócz chorób nowotworowych: powodują m.in.:

 • zaburzenia układu odpornościowego,

 • zaburzenia neurologiczne,

 • zaburzenia hormonalne,

 • niewydolność układu oddechowego,

 • udary mózgu,

 • choroby serca,

 • choroby szpiku kostnego,

 • białaczkę,

 • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego objawiające się stanami depresji, drżeniem rąk, halucynacjami i zmianami osobowości.

Toksyny, które powstają w trakcie spalania tych odpadów, nigdzie się nie "podziewają", zostają w naszym otoczeniu, a konsekwencje przebywania w zanieczyszczonym środowisku ponosimy my i najbliższe nam osoby - nasze dzieci, wnuki, rodzice, sąsiedzi i znajomi. Musimy rozważyć w swoim sumieniu, czy w imię niewielkich oszczędności warto narażać zdrowie swoje i bliskich?

Miasto czyniło i czyni starania by stworzyć infrastrukturę odpowiednią do uprawiania różnego rodzaju sportów, sprzyjającą rekreacji. Wokół Biłgoraja powstały ścieżki rowerowe, z inicjatywy mieszkańców utworzona została niedawno siłownia w oś. Sitarska. Jaka może być jakość aktywności fizycznej prowadzonej w oparach toksycznego dymu? Dlaczego szkodzimy ludziom, którzy chcą zdrowo żyć i oddychać świeżym powietrzem?

W celu ochrony zdrowia mieszkańców oraz środowiska przeprowadzane będą kontrole palenisk domowych, szczególnie w budynkach, z których wydobywający się dym z kominów może wskazywać na spalanie szkodliwych odpadów. Funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej oraz upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta mają prawo wejść do budynku w celu weryfikacji spalanych w piecu materiałów. W przypadku stwierdzenia spalania odpadów, na osoby odpowiedzialne nakładane będą surowe kary.

Pamiętajmy!

Nikt z nas nie ma prawa narażać zdrowia i życia drugiego człowieka!

red.
red. dodany 25 września 2016
 
Odsłon: 5390

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (28)

~ Janusz
Oceniano 2 razy  +2
Kto ten apel wysmażył? Podpisu nie dostrzegłem. Powiem krótko-ludzie palcie czym się da. Starymi oponami, ubraniami, meble też można spalić. Potem stare buty i sandały też niech żywot skończą w piecu. Przynajmniej zysk z tego taki, że temperaturę można podwyższyć o parę stopni. No a spaliny? Pies ich trącał, będą nimi oddychać samorządowe i rządowe opryczniki i złodzieje. Rak murowany i rozedma płuc. Dlaczego tak piszę? Ano dlatego, że rządzące Polską SB-eckie szpicle i przewerbowani moskiewscy agenci na unijną służbę oraz pachołki niemieckie i CIA obłożyli gaz ziemny 23 procentowym VAT-em , opłatą przesyłową i jeszcze dołożyli abonament. 23 % to jest narzut podatkowy już na dostarczony gaz w gazomierzu na budynku. I ten haracz jest zdzierany przez unijnych pachołków w Polsce i przesyłany do brukselskich złodziei. Rosja dostarczając nam gaz bierze tyle ile kosztuje wywiercenie dziury w ziemi na 1 kilometr w zmarzlinie i potem pompowanie go przez tysiące kilometrów. Cena jaką płacimy nie pokrywa kosztów jego wydobycia. Na gazie zarabia dopiero unijna swołocz i jej polscy pomagierzy pobierając 23% podatku VAT. To dlatego nie stać nas na ogrzewanie domów gazem. To by było tyle na temat palenia w piecach. Idę coś tam wrzucę, bo chłodno jakoś.
Drakkar
  0
~ Adam
  0
jak bym miał gaz to bym się sekundy nie zastanawiał tylko gazem ogrzewał.Ale nie ma gazociągu .
~ aa
  0
ale to dla umiejących czytać i myśleć..dla reszty obrazki i duże kary-tylko to zadziała..
~ viv
Oceniano 3 razy  +1
Nieciekawa sytuacja jest dla mieszkańców bloków przy Kościuszki gdy sąsiadują z domami prywatnymi... Masakra nie da się otworzyć okien szczególnie ok godz 16 gdzie już nie pracuje Straż Miejska a ludzie wrzucają do pieców co popadnie... czarny dym i smród okropny!!! a my też chcemy żyć!!! Chcemy otworzyć okno i świeże powietrze wpuścić do domu!!!! Ludzie szanujcie innych!!! NIE PATRZCIE TYLKO NA SIEBIE!!! Wam poleci kominem w górę i nam wpadnie prze uchylone okna do mieszkań!!! Trujecie nas i nasze dzieci!!!!!!!
~ p
Oceniano 2 razy  +2
Tylko GAZ GAZ GAZ
~ do-aa
Oceniano 2 razy  0
z jednej chmury było cztery i sa dowody na to,że w tym rejonie było dużo chorób związanych z tym promieniowaniem ale co ci napisze\ą o kumplach banderowcach
~ przecz
  0
Mało słomy? Polecam przejechać się po okolicznych gminach, gdzie po żniwach można zobaczyć na niektórych polach po kilkanaście rolek słomy. Gdyby taka spalarnia powstała, na zbieranie słomy z pól decydowałoby się więcej rolników bo być może byłby na nią zbyt, dziś trudno jest słomę oddać za darmo.
~ ja
Oceniano 5 razy  +5
Za apelujcie do szefa atosu on tez soala pod lasem na koncu firmy odpady budowlane jak folie ,styropian stare opony ,i nikt otym nie mowi czyzby uklad kolesi.
~ A11
Oceniano 2 razy  +2
przecież ludzie segregują śmieci na te co można palić w dzień i
na te co można palić w nocy
~ aa
Oceniano 1 raz  +1
poza tym w 1986 Ukraina nie była samodzielnym państwem-była częścią Związku Radzieckiego..
~ aa
Oceniano 3 razy  +1
to ja..już na Kościuszki zaczyna wieczorami śmierdzieć..już sobie-i innym-współczuję..
~ aa
Oceniano 1 raz  +1
chmura radioaktywna poszła na północ-to Finlandia pierwsza podniosła alarm..następnie zatoczyła koło wracając na teren Polski-największe skażenie zanotowano na Dolnym Śląsku..
~ hgh do ~ do-aa
Oceniano 3 razy  -1
a co ci mieli napisać ?Że raka będziesz miał ty albo sąsiad?Myśl trochę
~ ajan
Oceniano 3 razy  +3
bede dzwoninł i uprzejmie informował.
~ Adam
  0
Dziękuję za opinie,sprawdzę.Bardzo proszę zdanie jak najwięcej urzytkowników.
Drakkar
  0
Piast z STW na Krzeszowskiej.
Drakkar
Oceniano 2 razy  +2
Mój piec do najmłodszych nie należy i nie ma żadnych bajerów. Odkąd palę "od góry" czyli tak jak jest przystosowany piec,jedyny dym to tylko przy rozpaleniu który dwa metry od komina po prostu znika bo jest rzadki i nie jest go wiele.
Warto też wspomnieć że podczas nieprawidłowego palenia sadza w kominie robi sie kleista i czesto gęsto potrafi sie zapalić.Przy paleniu od góry tego problemu nie ma bo wiekszość składników jest spalanych a osad w kominie jest sypki i łatwo go wyczyścić.
Problemem jest to iz wiekszość posiadaczy pieców węglowych nie wie do jakiego rodzaju palenia sa przystosowane ich piece,a wystarczyłoby by popytać i nawet zadzwonić do producenta lub poczytac w necie.
http://czysteogrzewanie.pl/
Teraz najgorsza sprawa przyzwyczajenia i mentalnośc te dwie rzeczy sa najtrudniejsze do zmiany w myśl zasady "Ja tak dwadziescia lat palę i żadne głupoty z internetów mnie nie przekunają,palta se tak sami ja wim lepiej i śmieci segreguje na te palone w dzień i te palone nocą."
Węglem można palić czysto bez smrodu i dymu wystarczy tylko chcieć.Ten apel może przekona kilka osób,ale co z tymi którzy nie korzystają z internetu? Jak maja sie dowiedzieć jak lepiej palić?
Może ulotki albo jakieś plakaty ułatwiłby sprawe. Koszt wydrukowania i rozniesienia niewielki a korzyści dla mieszkańców ogromne,ale to powinno byc już w kwesti urzędu miasta.
http://czysteogrzewanie.pl/promocja/ulotki-i-plakaty/
~ Adam
  0
Napisz lepiej mądalo który węgiel jest dobrej jakości bo mi jak zamknięto kopalnie Kazimierz Juliusz to nie znalazłem jak dotąd węgla dobrej jakości.
Drakkar
Oceniano 1 raz  +1
Przy okazji tego apelu warto tez wspomnieć o tym:
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,6463,0,0,0,Segregowac-ale-jak.html
~ aa
Oceniano 2 razy  +2
akurat w naszym regionie skażenie było najmniejsze..poczytaj a później się wymądrzaj..
~ zawsze możesz partycypować w kosztach
Oceniano 2 razy  0
przeróbki instalacji grzewczej w budynku prywatnym i przestanie ci śmierdzieć
~ krystyna
Oceniano 6 razy  +2
Martwi mnie nowa inwestycja - Spalarnia biomasy. Słoma zawiera masę szkodliwych substancji z nawozów. Jest mało słomy więc będą spalać najprawdopodobniej odpady z płyt i śmieci . W Lublinie zebrano 700 podpisów aby spalarnia nie powstała. A w Biłgoraju ? Cisza ? Na terenie dawnej ,,mleczarni " mogłaby powstać- mała przetwórnia i chłodnia owoców -maliny, żurawiny,czarnej jagody itp... Produkcja soków z jabłek,aby się nie marnowały. Ale nie zadecydowali ,że będzie spalarnia i będzie nas truć.
~ .
Oceniano 4 razy  +4
Zawsze tyle się pisze o śmieciach, a prawda jest taka, że spalanie śmieci to już teraz margines. W 95% za fatalną hakość powietrza odpowiada spalanie węgla. Spalanie go w nieprawidłowy sposób i w najprostszych poecach tzw. smieciuchach.
Nawet jakby nikt nie spalał śmieci to powietrze będzie praktycznie takie samo. Mam sąsiada który pali węglem i podczas rozpalania jak włączy nadmuch to z komina dym idzie jak z lokomotywy i pół osiedla zadymione i smierdzące, a wiem na 100%, że żadnych śmieci nie pali.
Jak ktoś pali węglem w tradycyjny sposób, czy dosypuje na żar świeżą porcję węgla to niech wyjdzie na zewnątrz i popatrzy po takim dosypaniu na swój komin i ile śmierdzacego dymu wylatuje.
Tak więc nie trzeba spalać śmieci, żeby skutecznie zanieczyścić powietrze w całym mieście.
Rozwiązanie jest, tak jak wcześniej ktoś napisał w zwykłym śmieciuchu palenie od góry, albo jeszcze lepiej wymiana kotła na nowoczesny efektywny z dopalaniem spalin i innymi bajerami. Oprócz tego oczywiście dobrej jakości węgiel.
~ Adam
Oceniano 8 razy  +6
Kto pali sieci widać jak zabierają śmieci i kto nie wystawia worków na plastiki-żółte ,zwykle wystawiony jest tylko kubeł na odpady mokre bo wszystko inne zostało spalone w piecu.Tacy Ludzie nie rozumiej że trują siebie i ludzi do okoła do niektórych nic nie dociera a straż miejska ma to gdzieś,póki nie zaczną ostro karać za palenie śmieci to nic się nie zmieni.
~ luka
Oceniano 6 razy  +4
Można sobie apelować a w mieście i tak będzie śmierdziało dymem ,współczuje mieszkańcom bloków sąsiadujących z prywatnymi kamienicami a zwłaszcza tym którzy mają domy na wysokości kominów.
~ hghg
Oceniano 4 razy  0
kiedy Ukraina zapłaci nam szczególnie za ściany wschodniej odszkodowań za chmurę radioaktywną po awarii w Czarnobylu?Do tej pory ludzie padają z białaczek i innych chorób i maja osłabione organizmy i jakoś cisza w tym temacie.Czemu burmistrz nie wystąpi z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych o załatwienie tej sprawy
Drakkar
Oceniano 6 razy  +4
https://bilgorajska.pl/forum,395,0,posty,0,Jak-czystowydajnie-i-ekonomicznie-palic-w-piecu-weglowym-a-przy-okazji-nie-zatruwac-srodowiska-i-nie-denerwowac-sasiadow.html
Kominiarz wyjaśnia

Ten apel powinien mieć swoje stałe miejsce na głównej stronie portalu przez cały okres grzewczy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
21 lutego 2024 Biłgoraj
Burmistrz nagrodził sportowców, artystów i społeczników [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
W środę 21 lutego zorganizowano Podsumowanie roku w kulturze, sporcie i działalności społecznej. Wydarzenie odbyło się w Biłgorajskim Centrum Kultury. Burmistrz miasta nagrodził najlepszych sportowców, trenerów i działaczy sportowych, ale też artystów, twórców i animatorów kultury.
dzisiaj, 08:54 Nadrzecze
Zderzenie trzech pojazdów podczas wyprzedzania
24 lutego 2024 Obsza
Akcyza do zwrotu
dzisiaj, 10:26 Księżpol
Reprezentantka powiatu I wicemiss Lubelszczyzny
W niedzielę 3 marca odbył się finał Miss Polonia Województwa Lubelskiego. Wśród uczestniczek znalazły się przedstawicielki powiatu biłgorajskiego.
w niedzielę, godzina 13:19 Biłgoraj
Kilkaset osób stanęło na starcie Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych [NOWE ZDJĘCIA]
w niedzielę, godzina 08:57 Powiat
7 miejscowości bez prądu
22 lutego 2024 Powiat
Orlen będzie szukać gazu w powiecie
W marcu na terenie powiatu biłgorajskiego mają rozpocząć się prace geofizyczne, które mają na celu zbadanie struktur geologicznych związanych z występowaniem złóż węglowodorów. Badania na zlecenie Grupy ORLEN przeprowadzi Geofizyka Toruń S.A.
dzisiaj, 13:48 Biłgoraj
5 tys. zł na spełnianie marzeń dla uczniów i studentów z powiatu
w sobotę, godzina 10:35 Biłgoraj
"Medyk" zaprosił na Dzień Kobiet [NOWE ZDJĘCIA]
w niedzielę, godzina 16:56 Biłgoraj
Kampania już widoczna na ulicach miasta
Jutro, czyli 4 marca mija termin rejestracji list kandydatów na radnych do rad powiatu, gmin, czy miast. Wiele osób już ogłosiło swój start, uśmiechając się z plakatów, które zostały rozwieszone przy głównych ulicach. Kampania się rozkręca i nie trwa już wyłącznie w internecie.
24 lutego 2024 Biłgoraj
Wilki w okolicy Biłgoraja
w piątek, godzina 10:36 Harasiuki
Biłgorajanka zapłaci 2,5 tys. zł za zbyt szybką jazdę
25 lutego 2024 Długi Kąt
Śmiertelny wypadek na drodze wojewódzkiej [AKTUALIZACJA]
W niedzielny wieczór 25 lutego na drodze wojewódzkiej nr 853 doszło do potrącenia pieszego. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanej osoby.
w środę, godzina 17:18 Biłgoraj
Sekretarz przechodzi na emeryturę. Pożegnali go pracownicy Urzędu Miasta
w sobotę, godzina 11:05 Lubelszczyzna
Finał Miss Polonia Województwa Lubelskiego już jutro. O koronę powalczą także mieszkanki powiatu
w piątek, godzina 08:33 Biłgoraj
Jarosław Lipiec zastępcą dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR
W czwartek 29 lutego, radny Rady Powiatu i dotychczasowy pracownik biłgorajskiego biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jarosław Lipiec odebrał powołanie na stanowisko zastępcy dyrektora lubelskiego oddziału największej agencji płatniczej w Polsce.
we wtorek, godzina 15:37 Majdan Stary
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
w piątek, godzina 13:42 Biłgoraj
Kierująca suzuki wymusiła pierwszeństwo, trafiła do szpitala
w piątek, godzina 15:25 Biłgoraj
Biłgoraj w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
W piątek 1 marca, z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, kombatantów, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców Biłgoraja, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
we wtorek, godzina 13:34 Biłgoraj
Jest praca w Urzędzie Miasta
dzisiaj, 08:17 Majdan Stary
Muzyk z Majdanu chce wydać płytę patriotyczną. Trwa zbiórka
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika