Zakończył się cykl trzech rajdów rowerowych, których celem była aktywizację lokalnej społeczności do działań zdrowotnych i ekologicznych. Jak podkreśla Daniel Bajan, r ajdy rowerowe są fajną i przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Rowerzysta będąc cały czas w ruchu, spędza miło czas, dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ma przy tym możliwość szybszego przemieszczania się. - Zwrócenie uwagi na zdrowy tryb życia i aktywne zagospodarowanie wolnego czasu było jednym z celów. Jazda rowerem ma także wymiar ekologiczny. Kolejnym celem było zwrócenie uwagi mieszkańców i urzędników na fakt dbania o środowisko. Wiele osób zdążyło już przyzwyczaić się do segregowania śmieci na co dzień w domostwie. Chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt potrzeby edukacji idącej o krok dalej. Dbamy już o własne podwórko, zadbajmy więc wspólnie o otoczenie. Takie działania z pewnością zintegrują lokalnie sąsiedztwa i przełożą się na piękniejsze i czystsze okolice - mówi pomysłodawca akcji sprzątania szlaków.
W trakcie każdego z rajdu rowerzyści zatrzymywali się co najmniej raz, by posprzątać wybrany odcinek szlaku lub ciągu komunikacyjnego. W ramach wsparcia Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju, przekazało rękawiczki i worki na śmieci. Dzięki podjętej współpracy, zebrane śmieci zostały potem zabrane z miejsca zbiórki. Podczas rajdów trzykrotnie przeprowadzono instruktaż, o tym jak przygotować się do wyprawy rowerowej. Informacje
okazały się przydatne szczególnie dla początkujących rowerowych turystów. Trzykrotnie przeprowadzono również, pogadankę o zmianach przepisów w prawie o ruchu drogowym. Od roku 2011 zmiany dotyczące rowerzystów, a były wprowadzane kilkukrotnie, miały na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa. Doprecyzowanie kilku aspektów i uprzywilejowanie rowerzystów, powinno wpłynąć też na zmianę postrzegania rowerzystów przez kierowców aut. Jednak zasada ograniczonego zaufania, jest pierwszą i niezbędną, o której powinniśmy pamiętać. Jako formę uzupełniającą element edukacyjny, prezentowana była rowerową przyczepkę do przewozu dzieci.
Rodziny posiadające taką przyczepkę, mogą planować wspólne wyprawy z małymi dziećmi. Niweluje to problem wykluczenia młodych mam z aktywnego wypoczynku i pozwala zaplanować rodzinne weekendy. Przyczepka zakupiona została ze środków Działaj Lokalnie i będzie udostępniana bezpłatnie każdemu kto wyrazi taką potrzebę, wystarczy zgłosić się do siedziby stowarzyszenia.
- Jako podsumowanie projektu i pozytywny wniosek mogę dodać iż w naszym regionie czystość szlaków rowerowych oceniłbym na 4+, głównie dlatego że niski jest stopień ich zanieczyszczenia. Zdarzają się bowiem sporadyczne puszki, butelki, reklamówki czy plastikowe opakowania. Zakładam że jest to spowodowane brakiem świadomości i niekompletnej edukacji poszczególnych jednostek. Niestety mało przyjemnie wygląda sytuacja w pobliżu wsi i poza szlakami. Prawie zawsze po kilkudziesięciu metrach po wjechaniu do lasu znaleźć można mniejsze lub większe wysypiska śmieci. Jest to bardzo nieprzyjemny widok. Tak więc jest to pole do działań dla lokalnych mieszkańców, samorządów i organizacji. Wspólne stanowisko i ukierunkowane działania mogą zespolić mieszkańców wioski i dać potem powód do dumy. Życzymy sobie i wszystkim, czystych szlaków i lasów, by turyści, których jest coraz więcej, wspominali potem nas i nasz region w samych superlatywach - podsumowuje Daniel Bajan.
Wszyscy uczestnicy rajdów Bezpieczne i czyste szlaki rowerowe, za czynny udział w wydarzeniu i włączenie się w sprzątanie, otrzymali losowo nagrody i gadżety. Były one wybrane nieprzypadkowo, bo miały na celu poprawę bezpieczeństwa i aspekt edukacyjny (dzwonek rowerowy, zapięcie ulock, koszulka, kamizelka odblaskowa, bidon zwijany, naklejki).
Projekt zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Roztoczańskiej Rowerowe Roztocze a sfinansowany został ze środków Programu “Działaj Lokalnie IX" PolskoAmerykańskiej Fundacji Wolności, Gminy Biłgoraj oraz Miasta Biłgoraj realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.
~ wer | Oceniano 5 razy +3
Szkoda ,że media nie zainteresu
|