Sobotnią konferencję otworzyła Irena Gadaj, prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz dr Mirosław Dudko z KardioNeuroMED.
- Dzisiaj system zdrowia tak funkcjonuje, że płaci się za procedury. Natomiast to co jest dla zdrowia ważne to profilaktyka, stąd to zachęcanie do badań, a po drugie osoby dotknięte problemem onkologicznym potrzebują wsparcia. A najlepszego wsparcia dostarcza osoba która zna problem. W związku z tym jeżeli uda nam się namówić panie, a wydaje się tak, do tego aby się spotykały i rozmawiały o swoich problemach to znajdą się sposoby, aby je rozwiązać. Na przykład: dlaczego w Biłgoraju nie ma onkologa? Muszą powstawać grupy nacisku. Jedna osoba nic nie zrobi, kilka osób już może na starostę czy dzierżawcę szpitala naciskać, że chcemy mieć onkologa na miejscu - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Irena Gadaj, prezes Fundacji FLZB. Konferencja podzielona została na 2 części. Pierwsza z nich dotyczyła raka piersi. Profilaktykę raka piersi omówił dr n. med. Wojciech Prażmo chirurg onkolog. - Wiele pacjentek nie bada się samodzielnie z obawy, że coś znajdą, a należy zmienić myślenie. Należy nastawić się, że chcę dotykać własnych piersi , aby uniknąć ich wycięcia - mówił dr n. med. Wojciech Prażmo. Jak podkreślił piersi, z powodu swojej łatwej dostępności, są też miejsce przerzutów raka z innych organów np. nerek. Tylko co 5 guz na piersiach jest rakiem, ale konieczna jest kontrola.
- Jestem zaskoczony, że w Biłgoraju nie działa Klub Amazonek. Jest on bardzo potrzebny nie tylko ze względu na wsparcie po usłyszanej diagnozie, ale także aby oddziaływać na władze lokalne - mówił chirurg onkolog. Natomiast psychoonkolog Monika Zięzio przybliżyła aspekty psychologiczne zachowań prozdrowotnych. Podczas konferencji o tym jak zorganizować działalność Klubu Amazonek w Biłgoraju opowiedziała przewodnicząca Koła Amazonek Lubelskich Barbara Leśniewska. Część druga konferencji poświęcona była tematyce raka jelita grubego. O tym jak wykryć i zapobiec rozwojowi tego rodzaju raka mówił dr n. med. Łukasz Wolański gastroenterolog. W trakcie spotkania można było także odwiedzić stoiska: MEDICUS Lublin, Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek, Daignostyka Laboratorium Medyczne i Analityczne, NZOZ KardioNeuroMED - Przychodnia Specjalistyczna. Uczestniczki konferencji odebrały także 50 talonów na bezpłatne badanie USG piersi i 250 badań bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego od KardioNeuroMED.
~ Jan | 0
Wykryją ci raka ! I umrzesz ze zgryzoty !
|
~ Ja | 0
Starosta umywa ręce i za nic nie czuje się odpowiedzi
|
~ Jasio. | Oceniano 2 razy 0
Przyjdą takie czasy ! Że co drugi pan i co trzecia, pani ! Zachoruje na raka !
|
~ vb | Oceniano 4 razy -2
Skoro kobieta potrafi zabić własne dziecko w brzuchu to nie warto morderczyn
|
~ pacjent | Oceniano 3 razy +3
Wszystko się zgadza. Jestem z Biłgoraja i jestem pacjentem onkologicz
|