REKLAMA
Pełna wersja
POWIAT
2016.10.30 08:20 | aktualizacja: 2016.10.28 20:09

Wypadki drogowe z udziałem dzieci. Co zrobić, aby było ich jak najmniej?

30 października zmieniamy czas na zimowy i na dworze ciemno będzie zarówno jeszcze o poranku, jak i już wczesnym popołudniem. Dodatkowo, jesienna aura nie sprzyja dobrej widoczności, a ten trudny dla uczestników ruchu drogowego moment zbiega się z długim, listopadowym weekendem, kiedy większość z nas podróżuje po kraju, a wypadków jest więcej niż zwykle. Co więc mogą zrobić rodzice i opiekunowie dzieci, aby zapewnić najmłodszym jak największe bezpieczeństwo w podróży, a także w czasie codziennej drogi do szkoły?
Wypadki drogowe z udziałem dzieci. Co zrobić, aby było ich jak najmniej?

Wg raportu "Wypadki Drogowe w Polsce w 2015 roku" opracowanego przez Komendę Główną Policji Biuro Ruchu Drogowego w 2015 roku, w Polsce miało miejsce 2 820 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W ich wyniku 70 dzieci poniosło śmierć, a 3 078 doznało obrażeń. Jak zauważa inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka - Najczęstszą przyczyną wypadków jest błąd człowieka. Dopiero na dalszym miejscu są stan techniczny pojazdu i stan drogi. Wśród błędów kierowców wymienić można choćby niedostosowanie prędkości do warunków ruchu na danej drodze czy do warunków pogodowych. A przecież w wypadkach, w których błąd popełni kierowca, cierpią także pasażerowie, w tym ci najmłodsi. Jednak do niebezpiecznych zdarzeń przyczyniają się nie tylko dorośli, ale też same dzieci, które swoim nieodpowiednim zachowaniem spowodowały w 2015 roku 782 wypadki. Piesi, w tym dzieci, powodują je przechodząc w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle, czy - i to jest niestety dość częste zachowanie wśród najmłodszych - wychodząc na jezdnię zza innego pojazdu lub wchodząc na ulicę nagle, tuż pod nadjeżdżający samochód. Niestety, wciąż także zbyt mało osób pamięta o tym, że korzystanie z telefonu komórkowego w momencie, gdy powinniśmy skupić się na drodze jest niebezpieczne. Dotyczy to nie tylko kierowców. Zaaferowani rozmową, smsem lub grą piesi też nie zwracają uwagi na otaczającą ich rzeczywistość. A od tego tylko krok od wejścia na jezdnię w nieodpowiednim momencie i spowodowania wypadku. Dzieci powinny także poznać zasadę ograniczonego zaufania, czyli że zawsze należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ to, że my znamy przepisy, nie oznacza, że inni użytkownicy dróg będą ich zawsze przestrzegać.

Dziecko, jako pieszy

Od 7 roku życia dzieci mogą być samodzielnymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że uczeń pierwszej klasy może już sam pokonać np. drogę do i ze szkoły. Ważne jest, aby dziecko było do tego zadania dobrze przygotowane przez dorosłych. Najlepiej wytyczyć stałą, jak najbezpieczniejszą trasę, a następnie przejść ją z dzieckiem kilka razy. Dzięki temu możemy mu pokazać miejsca, w których należy szczególnie uważać oraz wyjaśnić podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak: poruszanie się chodnikiem, przechodzenie tylko na pasach, znaczenie sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. W czasie tych rozmów zwróćmy szczególną uwagę dziecka na to, aby nigdy nie korzystało z propozycji podwiezienia przez osoby nieznane. Koniecznie też musimy zadbać, by nasza pociecha była dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu i być szczególnie uważni, jeśli nasze dzieci nie mogą skorzystać z chodnika, a ich trasa wiedzie poboczem. Jak podkreśla inspektor Marek Konkolewski - Odblaski są elementem obowiązkowym, jeśli pieszy porusza się poza terenem zabudowanym. Powinny być umieszczone zarówno z przodu, jak i z tyłu, np. na ubraniu lub na tornistrze dziecka. Dzieci, które nie mają możliwości skorzystania z chodnika, koniecznie powinny znać zasadę, że po poboczu poruszamy się wyłącznie lewą stroną i tylko "gęsiego". Grupa dzieci w wieku do 10 lat może iść dwójkami tylko pod nadzorem przynajmniej jednej osoby dorosłej. To ważna zasada do wpojenia najmłodszym, którzy wracając ze szkoły niestety często idą obok siebie większą grupą, w dodatku czasem wygłupiając się i przepychając, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.

Dziecko, jako pasażer

Jako dorośli nie zapominajmy, że dziecko, które jest pasażerem w samochodzie cały czas uczy się od nas bezpiecznych zachowań. Prowadźmy więc ze szczególną ostrożnością, dzięki czemu troszczymy się o swoje dziecko, jednocześnie dając mu dobry przykład. Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nie ma ono jeszcze 150 cm wzrostu, to obowiązkowo musi jechać w foteliku albo na specjalnym siedzisku. Nauczmy też dziecko zapinania pasów, zaraz po wejściu do auta i nie ruszajmy, póki tego nie zrobi. To musi być odruch, bez względu na długość trasy, jaką mamy do pokonania. W czasie jazdy należy poprosić młodego pasażera, aby nas nie rozpraszał, bo mama czy tata muszą skupić się na prowadzeniu samochodu, żeby nie spowodować wypadku. Po dojechaniu do celu dopilnujmy natomiast, by dziecko wysiadało spokojnie, w bezpiecznym miejscu i zawsze od strony chodnika lub pobocza.

Wiele dzieci jest pasażerami pojazdów komunikacji miejskiej. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby umiały zachować się odpowiednio zarówno na przystanku, jak i w samym pojeździe. Wytłumaczmy dziecku, że na przystanku należy spokojnie czekać w odpowiedniej odległości od jezdni, ponieważ bieganie czy popychanie może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Wyjaśnijmy też, że musi być ostrożne przy wsiadaniu i wysiadaniu, że należy to robić spokojnie i dopiero w momencie, gdy pojazd całkowicie się zatrzyma. Jedną z częstszych przyczyn wypadków z udziałem dzieci jest ich nagłe wyjście zza stojącego autobusu czy tramwaju, tuż pod koła innego kierowcy. Dlatego dzieci powinny wiedzieć, że nigdy nie wolno przechodzić przez jezdnię przed lub za pojazdem lub nagle wybiegać zza niego, ponieważ kierowca nas nie widzi i nie może zareagować odpowiednio szybko. Powiedzmy też dziecku jasno, że lepiej, aby spóźniło się do szkoły niż miało przebiegać przez jezdnię w niedozwolonym miejscu tylko po to, żeby zdążyć na autobus, bo jego zdrowie i życie są dla nas najcenniejsze.

Dziecko, jako rowerzysta

Młodzi rowerzyści powinni jak najszybciej poznać zasady ruchu drogowego. To wymaganie nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę słowa inspektora Marka Konkolewskiego - W 2015 roku rowerzyści z grupy wiekowej od 7 do 14 lat spowodowali 268 wypadków, co stanowi aż 16% wszystkich zdarzeń z udziałem rowerzystów. Dlatego dziecko musi wiedzieć, że do jazdy na rowerze przeznaczona jest droga rowerowa, a dopiero w dalszej kolejności jezdnia, że należy sygnalizować skręt ręką, ale też mieć świadomość, że to nie wystarczy i zawsze należy się jeszcze upewnić czy z tyłu nie nadjeżdża samochód. Musimy także pamiętać, że dziecko do lat 10 może poruszać się rowerem po drogach publicznych tylko pod opieką dorosłych. Do tego czasu, wraz z opiekunem może jechać po chodniku, ale wtedy pierwszeństwo mają piesi. Poza tym powinno mieć zawsze na głowie kask, a jego rower najlepiej wyposażyć w odblaski.

Konsekwentna edukacja najmłodszych oraz współdziałanie wszystkich dorosłych zaangażowanych w wychowanie dzieci, mogą znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Rodzice powinni z dziećmi na ten temat jak najwięcej rozmawiać i dawać im dobry przykład. Nauczyciele mogą zaangażować się, np. zapraszając na lekcję policjanta albo zgłaszając szkołę do specjalnych programów edukacyjnych, takich jak Akademia Bezpiecznego Puchatka, w której dzieci uczą się zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach życiowych, w tym na drodze. Im więcej dorosłych zaangażuje w edukację dzieci, tym bezpieczniej będzie dla nich na naszych drogach.

red.
red. dodany 30 października 2016
 
Odsłon: 2816

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

~ nbm
Oceniano 4 razy  -2
W Biłgoraju mieszka 90% wieśniaków i myślą ,że ulica to tak jak droga na polu i wszystko w tym temacie ,a zresztą dla wieśniaka dziecko to jak część inwentarza jak kura pies czy indyk
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmiany kadrowe w biłgorajskiej straży
Lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski z dniem 1 sierpnia 2022 r. powierzył pełnienie obowiązków komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju bryg. Dariuszowi Gęborysowi.
3 sierpnia 2022 Andrzejówka
Poszukiwania 17-latki zakończone
dzisiaj, 09:19 Józefów
BeeActive Race 2022
29 lipca 2022 Biłgoraj
Zmarł Bogdan Zwoliński
W piątek 29 lipca otrzymaliśmy wiadomość o śmierci Bogdana Zwolińskiego, wieloletniego komendanta Straży Miejskiej w Biłgoraju.
w niedzielę, godzina 12:01 Luchów Górny
Śmiertelny wypadek z udziałem pieszego
we wtorek, godzina 09:27 Wola Różaniecka
Peugeot załadowany nielegalnym tytoniem
31 lipca 2022 Księżpol
W Księżpolu odkryto kapsułę czasu sprzed 170 lat
W pierwszej połowie lipca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu dokonano cennego odkrycia. W trakcie prac remontowych w prezbiterium odkryto kapsułę czasu.
we wtorek, godzina 12:43 Biłgoraj
Drifty, koncerty i pokaz laserów na pożegnanie starego autodromu
w poniedziałek, godzina 10:34 Biłgoraj
Mieszkaniec Biłgoraja odzyskał gotówkę
1 sierpnia 2022 Biłgoraj
Biłgorajanie uczcili powstańców
1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Słabo uzbrojone oddziały powstańcze prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją po 63 dniach. W 78. rocznicę tych wydarzeń hołd bohaterom oddali mieszkańcy Biłgoraja i okolic.
dzisiaj, 08:14 Tarnogród
"Pamiętnik z powstania warszawskiego" w interpretacji Dominiki Ostałowskiej
we wtorek, godzina 07:23 Biłgoraj
Spotkają się w Parku Nowakowskiego i na placu zabaw. Po co?
3 sierpnia 2022 Tarnogród
Zabytki archeologiczne w tarnogrodzkim parku
W centrum Tarnogrodu realizowany jest ostatni etap projektu pn. "Rewitalizacja w Gminie Tarnogród" polegającego na przebudowie Parku Miejskiego. W trakcie prac remontowych odkryte zostały zabytki archeologiczne.
w piątek, godzina 18:49 Biłgoraj
Znalezione pieniądze czekają na właściciela
we wtorek, godzina 10:42 Biłgoraj
Co z dodatkiem węglowym? Można już składać wnioski?
w poniedziałek, godzina 10:16 Biłgoraj
Uciekł z miejsca zdarzenia. Już został doprowadzony do prokuratury
Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę w Luchowie Górnym. Kierujący mercedesem najechał na leżącego na jezdni 36-latka. 23-letni kierujący w niedzielę został doprowadzony do prokuratury. Postawiono mu zarzut nieudzielenia pomocy.
w sobotę, godzina 19:43 Potok Górny
Bitwa na regionalne smaki
w niedzielę, godzina 21:28 Górecko Kościelne
Brathanki gwiazdą 25. Festiwalu Maryjnego w Górecku [WYNIKI]
dzisiaj, 08:29 Biłgoraj
Strażnik poszukiwany
Jeszcze do przyszłego tygodnia można składać dokumenty w konkursie ogłoszonym przez burmistrza Biłgoraja na stanowisko strażnika miejskiego. Ile można zarobić i jakie są wymagania?
w niedzielę, godzina 13:35 Biłgoraj
Miłośnicy biegania i jazdy na rowerze wystartowali w biłgorajskim duathlonie [WYNIKI]
w piątek, godzina 11:40 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika Biłgoraj