REKLAMA
Pełna wersja
POWIAT
2016.10.30 08:20

Wypadki drogowe z udziałem dzieci. Co zrobić, aby było ich jak najmniej?

30 października zmieniamy czas na zimowy i na dworze ciemno będzie zarówno jeszcze o poranku, jak i już wczesnym popołudniem. Dodatkowo, jesienna aura nie sprzyja dobrej widoczności, a ten trudny dla uczestników ruchu drogowego moment zbiega się z długim, listopadowym weekendem, kiedy większość z nas podróżuje po kraju, a wypadków jest więcej niż zwykle. Co więc mogą zrobić rodzice i opiekunowie dzieci, aby zapewnić najmłodszym jak największe bezpieczeństwo w podróży, a także w czasie codziennej drogi do szkoły?
Wypadki drogowe z udziałem dzieci. Co zrobić, aby było ich jak najmniej?

Wg raportu "Wypadki Drogowe w Polsce w 2015 roku" opracowanego przez Komendę Główną Policji Biuro Ruchu Drogowego w 2015 roku, w Polsce miało miejsce 2 820 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W ich wyniku 70 dzieci poniosło śmierć, a 3 078 doznało obrażeń. Jak zauważa inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka - Najczęstszą przyczyną wypadków jest błąd człowieka. Dopiero na dalszym miejscu są stan techniczny pojazdu i stan drogi. Wśród błędów kierowców wymienić można choćby niedostosowanie prędkości do warunków ruchu na danej drodze czy do warunków pogodowych. A przecież w wypadkach, w których błąd popełni kierowca, cierpią także pasażerowie, w tym ci najmłodsi. Jednak do niebezpiecznych zdarzeń przyczyniają się nie tylko dorośli, ale też same dzieci, które swoim nieodpowiednim zachowaniem spowodowały w 2015 roku 782 wypadki. Piesi, w tym dzieci, powodują je przechodząc w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle, czy - i to jest niestety dość częste zachowanie wśród najmłodszych - wychodząc na jezdnię zza innego pojazdu lub wchodząc na ulicę nagle, tuż pod nadjeżdżający samochód. Niestety, wciąż także zbyt mało osób pamięta o tym, że korzystanie z telefonu komórkowego w momencie, gdy powinniśmy skupić się na drodze jest niebezpieczne. Dotyczy to nie tylko kierowców. Zaaferowani rozmową, smsem lub grą piesi też nie zwracają uwagi na otaczającą ich rzeczywistość. A od tego tylko krok od wejścia na jezdnię w nieodpowiednim momencie i spowodowania wypadku. Dzieci powinny także poznać zasadę ograniczonego zaufania, czyli że zawsze należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ to, że my znamy przepisy, nie oznacza, że inni użytkownicy dróg będą ich zawsze przestrzegać.

Dziecko, jako pieszy

Od 7 roku życia dzieci mogą być samodzielnymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że uczeń pierwszej klasy może już sam pokonać np. drogę do i ze szkoły. Ważne jest, aby dziecko było do tego zadania dobrze przygotowane przez dorosłych. Najlepiej wytyczyć stałą, jak najbezpieczniejszą trasę, a następnie przejść ją z dzieckiem kilka razy. Dzięki temu możemy mu pokazać miejsca, w których należy szczególnie uważać oraz wyjaśnić podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak: poruszanie się chodnikiem, przechodzenie tylko na pasach, znaczenie sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. W czasie tych rozmów zwróćmy szczególną uwagę dziecka na to, aby nigdy nie korzystało z propozycji podwiezienia przez osoby nieznane. Koniecznie też musimy zadbać, by nasza pociecha była dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu i być szczególnie uważni, jeśli nasze dzieci nie mogą skorzystać z chodnika, a ich trasa wiedzie poboczem. Jak podkreśla inspektor Marek Konkolewski - Odblaski są elementem obowiązkowym, jeśli pieszy porusza się poza terenem zabudowanym. Powinny być umieszczone zarówno z przodu, jak i z tyłu, np. na ubraniu lub na tornistrze dziecka. Dzieci, które nie mają możliwości skorzystania z chodnika, koniecznie powinny znać zasadę, że po poboczu poruszamy się wyłącznie lewą stroną i tylko "gęsiego". Grupa dzieci w wieku do 10 lat może iść dwójkami tylko pod nadzorem przynajmniej jednej osoby dorosłej. To ważna zasada do wpojenia najmłodszym, którzy wracając ze szkoły niestety często idą obok siebie większą grupą, w dodatku czasem wygłupiając się i przepychając, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.

Dziecko, jako pasażer

Jako dorośli nie zapominajmy, że dziecko, które jest pasażerem w samochodzie cały czas uczy się od nas bezpiecznych zachowań. Prowadźmy więc ze szczególną ostrożnością, dzięki czemu troszczymy się o swoje dziecko, jednocześnie dając mu dobry przykład. Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nie ma ono jeszcze 150 cm wzrostu, to obowiązkowo musi jechać w foteliku albo na specjalnym siedzisku. Nauczmy też dziecko zapinania pasów, zaraz po wejściu do auta i nie ruszajmy, póki tego nie zrobi. To musi być odruch, bez względu na długość trasy, jaką mamy do pokonania. W czasie jazdy należy poprosić młodego pasażera, aby nas nie rozpraszał, bo mama czy tata muszą skupić się na prowadzeniu samochodu, żeby nie spowodować wypadku. Po dojechaniu do celu dopilnujmy natomiast, by dziecko wysiadało spokojnie, w bezpiecznym miejscu i zawsze od strony chodnika lub pobocza.

Wiele dzieci jest pasażerami pojazdów komunikacji miejskiej. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby umiały zachować się odpowiednio zarówno na przystanku, jak i w samym pojeździe. Wytłumaczmy dziecku, że na przystanku należy spokojnie czekać w odpowiedniej odległości od jezdni, ponieważ bieganie czy popychanie może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Wyjaśnijmy też, że musi być ostrożne przy wsiadaniu i wysiadaniu, że należy to robić spokojnie i dopiero w momencie, gdy pojazd całkowicie się zatrzyma. Jedną z częstszych przyczyn wypadków z udziałem dzieci jest ich nagłe wyjście zza stojącego autobusu czy tramwaju, tuż pod koła innego kierowcy. Dlatego dzieci powinny wiedzieć, że nigdy nie wolno przechodzić przez jezdnię przed lub za pojazdem lub nagle wybiegać zza niego, ponieważ kierowca nas nie widzi i nie może zareagować odpowiednio szybko. Powiedzmy też dziecku jasno, że lepiej, aby spóźniło się do szkoły niż miało przebiegać przez jezdnię w niedozwolonym miejscu tylko po to, żeby zdążyć na autobus, bo jego zdrowie i życie są dla nas najcenniejsze.

Dziecko, jako rowerzysta

Młodzi rowerzyści powinni jak najszybciej poznać zasady ruchu drogowego. To wymaganie nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę słowa inspektora Marka Konkolewskiego - W 2015 roku rowerzyści z grupy wiekowej od 7 do 14 lat spowodowali 268 wypadków, co stanowi aż 16% wszystkich zdarzeń z udziałem rowerzystów. Dlatego dziecko musi wiedzieć, że do jazdy na rowerze przeznaczona jest droga rowerowa, a dopiero w dalszej kolejności jezdnia, że należy sygnalizować skręt ręką, ale też mieć świadomość, że to nie wystarczy i zawsze należy się jeszcze upewnić czy z tyłu nie nadjeżdża samochód. Musimy także pamiętać, że dziecko do lat 10 może poruszać się rowerem po drogach publicznych tylko pod opieką dorosłych. Do tego czasu, wraz z opiekunem może jechać po chodniku, ale wtedy pierwszeństwo mają piesi. Poza tym powinno mieć zawsze na głowie kask, a jego rower najlepiej wyposażyć w odblaski.

Konsekwentna edukacja najmłodszych oraz współdziałanie wszystkich dorosłych zaangażowanych w wychowanie dzieci, mogą znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Rodzice powinni z dziećmi na ten temat jak najwięcej rozmawiać i dawać im dobry przykład. Nauczyciele mogą zaangażować się, np. zapraszając na lekcję policjanta albo zgłaszając szkołę do specjalnych programów edukacyjnych, takich jak Akademia Bezpiecznego Puchatka, w której dzieci uczą się zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach życiowych, w tym na drodze. Im więcej dorosłych zaangażuje w edukację dzieci, tym bezpieczniej będzie dla nich na naszych drogach.

red.
red. dodany 30 października 2016
 
Odsłon: 3967

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

~ nbm
Oceniano 4 razy  -2
W Biłgoraju mieszka 90% wieśniaków i myślą ,że ulica to tak jak droga na polu i wszystko w tym temacie ,a zresztą dla wieśniaka dziecko to jak część inwentarza jak kura pies czy indyk
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w sobotę, godzina 19:57 Biłgoraj
Studniówka biłgorajskiego "Katolika" [NOWE ZDJĘCIA]
Biłgorajski maraton studniówkowy powoli dobiega końca. Dziś, 15 lutego swoje bale maturalne mają aż trzy szkoły z powiatu. Wśród nich - uczniowie z ostatnich klas Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II, którzy bawią się w "Zajeździe na Rozdrożu" w Soli.
dzisiaj, 14:40 Józefów
Bayer Full gwiazdą festynu dla Karolka
w sobotę, godzina 12:10 Biłgoraj
Biłgoraj w ogólnopolskim proteście przeciwko inwestycji Lidla [NOWE ZDJĘCIA]
w sobotę, godzina 19:47 Biłgoraj
Tak wyglądała studniówka ZSZiO [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę, 15 lutego, w Rezydencji Sosnowa w Janowie Lubelskim.
dzisiaj, 17:55 Biłgoraj
Spotkanie literackie w Biłgoraju
dzisiaj, 10:36 Księżpol
Wręczono "Księżpolskie jaskółki"
dzisiaj, 01:14 Biłgoraj
Studniówka "Leśnika"
Uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, na symboliczne sto dni przed maturą, bawili się na swojej studniówce. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 15 lutego, w Centrum Turystyki Wiejskiej Alicja w Glinach.
dzisiaj, 09:31 Powiat
Kilkanaście miejscowości bez prądu, w tym Sól i Łukowa
w czwartek, godzina 17:06 Biłgoraj
Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami [NOWE ZDJĘCIA]
8 lutego 2025 Biłgoraj
Studniówka "Budowlanki" [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę, 8 lutego uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zebrali się, aby celebrować wyjątkowy czas - studniówkę 2025. Tegoroczni maturzyści świętują ten ważny moment w eleganckiej Rezydencji Sosnowa w Janowie Lubelskim.
w sobotę, godzina 09:33 Lubelszczyzna
179 ochotników rozpoczęło ferie w mundurze
w czwartek, godzina 20:03 Biłgoraj
Bal ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 1 [NOWE ZDJĘCIA]
8 lutego 2025 Biłgoraj
I LO im. ONZ na studniówce [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z tradycją, około 100 dni przed maturą każda szkoła średnia organizuje bal. W sobotę, 8 lutego, w Hotelu Janów w Borownicy na studniówce bawili się maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju.
w czwartek, godzina 13:20 Biłgoraj
Podsumowanie 2024 roku. Uroczysta gala w Biłgoraju [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w sobotę, godzina 10:44 Biłgoraj
Dwóch chętnych na dostawę nowego auta dla Urzędu Miasta
3 lutego 2025 Tarnogród
103. urodziny mieszkanki powiatu
W sobotę, 1 lutego Pani Marianna Kida najstarsza mieszkanka gminy Tarnogród świętowała 103. rocznicę urodzin.
w środę, godzina 08:31 Biłgoraj
Biłgorajski licealista wśród najlepszych matematyków
9 lutego 2025 Biłgoraj
Siedem miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
7 lutego 2025 Tarnogród
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej obwodnicy
Wojewoda lubelski poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego, w sprawie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod nazwą: Budowa obwodnicy miasta Tarnogród w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin - Wysokie - Sieniawa - Przeworsk - Kańczuga - Dynów - Grabownica Starzeńska.
we wtorek, godzina 19:39 Frampol
Stłuczka w centrum Frampola [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 11:36 Biłgoraj
Właściciel roweru poszukiwany
3 lutego 2025 Biłgoraj
Nowy dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury
Dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury Stanisław Kowalczyk, który od 2020 roku kierował instytucją, złożył rezygnację z powodów osobistych. Jego obowiązki od lutego przejmie Tomasz Falandysz, wieloletni pracownik BCK.
we wtorek, godzina 11:21 Biłgoraj
Volkswagen uderzył w ogrodzenie [AKTUALIZACJA]
w sobotę, godzina 14:37 Biłgoraj
Lidl odpowiada na zarzuty dotyczące inwestycji
Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Reklama Kontakt
Wnioski Czyste Powietrze | Audyty Energetyczne | Kalkulator mocy pompy ciep?a | Fotowoltaika - montaż i wycena | Porównywarka Fotowoltaiki | Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej