REKLAMA
Pełna wersja
POWIAT
2016.10.30 08:20 | aktualizacja: 2016.10.28 20:09

Wypadki drogowe z udziałem dzieci. Co zrobić, aby było ich jak najmniej?

30 października zmieniamy czas na zimowy i na dworze ciemno będzie zarówno jeszcze o poranku, jak i już wczesnym popołudniem. Dodatkowo, jesienna aura nie sprzyja dobrej widoczności, a ten trudny dla uczestników ruchu drogowego moment zbiega się z długim, listopadowym weekendem, kiedy większość z nas podróżuje po kraju, a wypadków jest więcej niż zwykle. Co więc mogą zrobić rodzice i opiekunowie dzieci, aby zapewnić najmłodszym jak największe bezpieczeństwo w podróży, a także w czasie codziennej drogi do szkoły?
Wypadki drogowe z udziałem dzieci. Co zrobić, aby było ich jak najmniej?

Wg raportu "Wypadki Drogowe w Polsce w 2015 roku" opracowanego przez Komendę Główną Policji Biuro Ruchu Drogowego w 2015 roku, w Polsce miało miejsce 2 820 wypadków z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W ich wyniku 70 dzieci poniosło śmierć, a 3 078 doznało obrażeń. Jak zauważa inspektor Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka - Najczęstszą przyczyną wypadków jest błąd człowieka. Dopiero na dalszym miejscu są stan techniczny pojazdu i stan drogi. Wśród błędów kierowców wymienić można choćby niedostosowanie prędkości do warunków ruchu na danej drodze czy do warunków pogodowych. A przecież w wypadkach, w których błąd popełni kierowca, cierpią także pasażerowie, w tym ci najmłodsi. Jednak do niebezpiecznych zdarzeń przyczyniają się nie tylko dorośli, ale też same dzieci, które swoim nieodpowiednim zachowaniem spowodowały w 2015 roku 782 wypadki. Piesi, w tym dzieci, powodują je przechodząc w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle, czy - i to jest niestety dość częste zachowanie wśród najmłodszych - wychodząc na jezdnię zza innego pojazdu lub wchodząc na ulicę nagle, tuż pod nadjeżdżający samochód. Niestety, wciąż także zbyt mało osób pamięta o tym, że korzystanie z telefonu komórkowego w momencie, gdy powinniśmy skupić się na drodze jest niebezpieczne. Dotyczy to nie tylko kierowców. Zaaferowani rozmową, smsem lub grą piesi też nie zwracają uwagi na otaczającą ich rzeczywistość. A od tego tylko krok od wejścia na jezdnię w nieodpowiednim momencie i spowodowania wypadku. Dzieci powinny także poznać zasadę ograniczonego zaufania, czyli że zawsze należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ to, że my znamy przepisy, nie oznacza, że inni użytkownicy dróg będą ich zawsze przestrzegać.

Dziecko, jako pieszy

Od 7 roku życia dzieci mogą być samodzielnymi uczestnikami ruchu drogowego. Oznacza to, że uczeń pierwszej klasy może już sam pokonać np. drogę do i ze szkoły. Ważne jest, aby dziecko było do tego zadania dobrze przygotowane przez dorosłych. Najlepiej wytyczyć stałą, jak najbezpieczniejszą trasę, a następnie przejść ją z dzieckiem kilka razy. Dzięki temu możemy mu pokazać miejsca, w których należy szczególnie uważać oraz wyjaśnić podstawowe zasady bezpieczeństwa, takie jak: poruszanie się chodnikiem, przechodzenie tylko na pasach, znaczenie sygnalizacji świetlnej czy znaków drogowych. W czasie tych rozmów zwróćmy szczególną uwagę dziecka na to, aby nigdy nie korzystało z propozycji podwiezienia przez osoby nieznane. Koniecznie też musimy zadbać, by nasza pociecha była dobrze widoczna dla innych uczestników ruchu i być szczególnie uważni, jeśli nasze dzieci nie mogą skorzystać z chodnika, a ich trasa wiedzie poboczem. Jak podkreśla inspektor Marek Konkolewski - Odblaski są elementem obowiązkowym, jeśli pieszy porusza się poza terenem zabudowanym. Powinny być umieszczone zarówno z przodu, jak i z tyłu, np. na ubraniu lub na tornistrze dziecka. Dzieci, które nie mają możliwości skorzystania z chodnika, koniecznie powinny znać zasadę, że po poboczu poruszamy się wyłącznie lewą stroną i tylko "gęsiego". Grupa dzieci w wieku do 10 lat może iść dwójkami tylko pod nadzorem przynajmniej jednej osoby dorosłej. To ważna zasada do wpojenia najmłodszym, którzy wracając ze szkoły niestety często idą obok siebie większą grupą, w dodatku czasem wygłupiając się i przepychając, co zwiększa prawdopodobieństwo wypadku.

Dziecko, jako pasażer

Jako dorośli nie zapominajmy, że dziecko, które jest pasażerem w samochodzie cały czas uczy się od nas bezpiecznych zachowań. Prowadźmy więc ze szczególną ostrożnością, dzięki czemu troszczymy się o swoje dziecko, jednocześnie dając mu dobry przykład. Przede wszystkim pamiętajmy, że jeśli nie ma ono jeszcze 150 cm wzrostu, to obowiązkowo musi jechać w foteliku albo na specjalnym siedzisku. Nauczmy też dziecko zapinania pasów, zaraz po wejściu do auta i nie ruszajmy, póki tego nie zrobi. To musi być odruch, bez względu na długość trasy, jaką mamy do pokonania. W czasie jazdy należy poprosić młodego pasażera, aby nas nie rozpraszał, bo mama czy tata muszą skupić się na prowadzeniu samochodu, żeby nie spowodować wypadku. Po dojechaniu do celu dopilnujmy natomiast, by dziecko wysiadało spokojnie, w bezpiecznym miejscu i zawsze od strony chodnika lub pobocza.

Wiele dzieci jest pasażerami pojazdów komunikacji miejskiej. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby umiały zachować się odpowiednio zarówno na przystanku, jak i w samym pojeździe. Wytłumaczmy dziecku, że na przystanku należy spokojnie czekać w odpowiedniej odległości od jezdni, ponieważ bieganie czy popychanie może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. Wyjaśnijmy też, że musi być ostrożne przy wsiadaniu i wysiadaniu, że należy to robić spokojnie i dopiero w momencie, gdy pojazd całkowicie się zatrzyma. Jedną z częstszych przyczyn wypadków z udziałem dzieci jest ich nagłe wyjście zza stojącego autobusu czy tramwaju, tuż pod koła innego kierowcy. Dlatego dzieci powinny wiedzieć, że nigdy nie wolno przechodzić przez jezdnię przed lub za pojazdem lub nagle wybiegać zza niego, ponieważ kierowca nas nie widzi i nie może zareagować odpowiednio szybko. Powiedzmy też dziecku jasno, że lepiej, aby spóźniło się do szkoły niż miało przebiegać przez jezdnię w niedozwolonym miejscu tylko po to, żeby zdążyć na autobus, bo jego zdrowie i życie są dla nas najcenniejsze.

Dziecko, jako rowerzysta

Młodzi rowerzyści powinni jak najszybciej poznać zasady ruchu drogowego. To wymaganie nie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę słowa inspektora Marka Konkolewskiego - W 2015 roku rowerzyści z grupy wiekowej od 7 do 14 lat spowodowali 268 wypadków, co stanowi aż 16% wszystkich zdarzeń z udziałem rowerzystów. Dlatego dziecko musi wiedzieć, że do jazdy na rowerze przeznaczona jest droga rowerowa, a dopiero w dalszej kolejności jezdnia, że należy sygnalizować skręt ręką, ale też mieć świadomość, że to nie wystarczy i zawsze należy się jeszcze upewnić czy z tyłu nie nadjeżdża samochód. Musimy także pamiętać, że dziecko do lat 10 może poruszać się rowerem po drogach publicznych tylko pod opieką dorosłych. Do tego czasu, wraz z opiekunem może jechać po chodniku, ale wtedy pierwszeństwo mają piesi. Poza tym powinno mieć zawsze na głowie kask, a jego rower najlepiej wyposażyć w odblaski.

Konsekwentna edukacja najmłodszych oraz współdziałanie wszystkich dorosłych zaangażowanych w wychowanie dzieci, mogą znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach. Rodzice powinni z dziećmi na ten temat jak najwięcej rozmawiać i dawać im dobry przykład. Nauczyciele mogą zaangażować się, np. zapraszając na lekcję policjanta albo zgłaszając szkołę do specjalnych programów edukacyjnych, takich jak Akademia Bezpiecznego Puchatka, w której dzieci uczą się zasad bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach życiowych, w tym na drodze. Im więcej dorosłych zaangażuje w edukację dzieci, tym bezpieczniej będzie dla nich na naszych drogach.

red.
red. dodany 30 października 2016
 
Odsłon: 3146

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (1)

~ nbm
Oceniano 4 razy  -2
W Biłgoraju mieszka 90% wieśniaków i myślą ,że ulica to tak jak droga na polu i wszystko w tym temacie ,a zresztą dla wieśniaka dziecko to jak część inwentarza jak kura pies czy indyk
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 16:28 Biłgoraj
Biłgorajskie obchody Dnia Strażaka [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
We wtorek 30 maja, w Biłgorajskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Były Odznaczenia i życzenia satysfakcji ze służby.
dzisiaj, 08:17 Biłgoraj
Plac zabaw w centrum miasta zmieni wygląd
w czwartek, godzina 10:21 Biłgoraj
39-latek aresztowany za groźby wobec sąsiadów
w sobotę, godzina 20:51 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
dzisiaj, 07:50 Biłgoraj
55 500 zł dla 12 grantobiorców
dzisiaj, 07:11 Zamch
Święto szkoły w Zamchu
24 maja 2023 Biłgoraj
Podatki w górę?
Podczas środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, po raz kolejny wrócono do tematu podwyżki stawek podatkowych od nieruchomości. Tym razem udało się uchwalić nowe kwoty?
w czwartek, godzina 08:28 Goraj
Dyrektor powołana na kolejną kadencję
we wtorek, godzina 09:36 Szyszków
Pijany kierowca forda wjechał w budynek
24 maja 2023 Biłgoraj
Głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja (24 maja) było głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, czyli stwierdzenia prawidłowości podjętych działań finansowych w poprzednim roku. Radni musieli też podjąć decyzję co do udzielenia włodarzowi wotum zaufania.
w czwartek, godzina 07:10 Osuchy
Inwestycja za 13 mln zł ruszyła pełna parą
w czwartek, godzina 15:28 Biłgoraj
Piąty Dzień Dziecka i Rodziny w Wiosce Dziecięcej SOS
w niedzielę, godzina 22:04 Biłgoraj
Dni Biłgoraja za nami
W drugi dzień świętowania organizatorzy zaprosili na plac przy BCK. Na scenie letniej zaprezentowały się lokalne zespoły, ale wystąpił tez teatr z Dąbrowicy. Na zakończenie wystąpiła zwyciężczyni Voice of Poland Ola Nizio.
w czwartek, godzina 08:53 Biłgoraj
Powstał w '82 roku. W sobotę jubileusz 40-lecia istnienia
we wtorek, godzina 10:19 Aleksandrów
Pożar domu w Aleksandrowie
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Przyjaźń ponad granicami
Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
w środę, godzina 09:56 Józefów
Wybrano wykonawcę przebudowy dróg
w środę, godzina 14:21 Biłgoraj
"Dzielnicowy Roku" po pierwszym etapie
25 maja 2023 Biłgoraj
Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami
W czwartkowe popołudnie 25 maja odbyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. Bagiennej. Władze miasta mają w planach wykonanie ciągu pieszego i drogi dla rowerzystów. Już na początku rozgorzała prawdziwa awantura.
w środę, godzina 14:43 Biłgoraj
Prezes KRUS w Biłgoraju
w czwartek, godzina 08:59 Biłgoraj
Ogromny sukces 8-latki
we wtorek, godzina 11:47 Biłgoraj
Międzygminne porozumienie podpisane
Partnerstwo "Gminy Powiatu Biłgorajskiego dla Rozwoju Gospodarczego" to projekt, który ma pomóc w rozwoju gmin. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane podczas spotkania, które odbyło się we wtorkowe przedpołudnie 30 maja, w Urzędzie Miasta w Biłgoraju. Zaprezentowano też projekt Strategii IIT.
19 maja 2023 Biłgoraj
Budynek zniknął
w środę, godzina 07:17 Biłgoraj
Złoty indeks dla Miłosza
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika