1. Pamiętaj, że superokazje nie istnieją
Oczywistą sprawą jest, że mimo iż wybieramy samochód używany, chcemy, aby był w jak najlepszym stanie, dobrze się prezentował i posłużył nam przez ładnych parę lat. No i oczywiście dochodzi sprawa kluczowa, czyli cena. Powinna być jak najniższa. Tak doskonałe okoliczności niestety nie pojawiają się na rynku motoryzacyjnym. Rażąco niska cena powinna raczej budzić wątpliwości kupującego niż jego entuzjazm. Zapytaj sprzedającego, dlaczego cena jest tak niska? Dlaczego postanowił sprzedać samochód, skoro jest w tak dobrym stanie? Nie ufaj bezwzględnie właścicielowi auta i sprawdź dobrze pojazd, zanim go kupisz.
2. Nie wybieraj się na oględziny samochodu sam
Po pierwsze dlatego, że warto mieć przy sobie kogoś, w kim zakup samochodu nie będzie budził zbędnych emocji. Zabierając ze sobą znajomego lub kogoś z rodziny, będziesz mieć sposobność, by ktoś poza Tobą spojrzał na ten potencjalny zakup i to zdecydowanie bardziej krytycznym okiem.
Po drugie, dobrze aby znajomy był jednocześnie mechanikiem lub przynajmniej fanem motoryzacji z większym doświadczeniem w kupowaniu samochodów. Oczywiście nie powoduje to braku konieczności sprawdzenia samochodu w profesjonalnym warsztacie, jednak pozwoli na krytyczne oględziny i wychwycenie podstawowych wad auta. Warto także skorzystać z jazdy próbnej samochodem. W ten sposób sprawdzisz m.in. jak pracuje silnik, jaki jest stan zawieszenia lub skrzyni biegów.
3. Poznaj historię samochodu
W tym celu żądaj od właściciela auta książki serwisowej, a także rachunków i faktur potwierdzających wymianę lub naprawę poszczególnych części i układów w samochodzie. W ten sposób zdobędziesz wiedzę na temat tego, jak i gdzie był serwisowany pojazd, z jaką regularnością, co zostało w aucie wymienione, a co czeka Cię w najbliższej przyszłości.
Zawsze warto także sprawdzić numer VIN pojazdu. Na jego podstawie można odtworzyć historię pojazdu zarejestrowaną w Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu oraz uzyskać bezpłatny raport dotyczący samochodu z Centralnej Ewidencji Pojazdów (historiapojazdu.gov.pl).
4. Nie daj się zwieść małym przebiegom
Przebieg samochodu to element, który najczęściej "poprawiany" jest przez nieuczciwych sprzedających. Pamiętaj, że rocznie przejeżdżamy samochodami prywatnymi około 20 tysięcy km. W przypadku samochodów służbowych to ponad 100 tysięcy km. Liczniki pokazujące atrakcyjnie niski przebieg są z reguły przekręcone.
5. Zaufaj popularności i renomie
Decydując się na zakup samochodu w komisie lub salonie zajmującym się sprzedażą aut używanych i poleasingowych, wybierz jedynie sprawdzonego i uczciwego sprzedawcę, który zdobył już zaufanie klientów, najlepiej wchodząc na http://autakrajowe.com.pl/