REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2017.01.24 15:11 | aktualizacja: 2017.01.24 15:26

Debatowali o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

We wtorek, 24 stycznia, w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury odbyła się debata społeczna poświęcona Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Debatowali o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa

Biłgorajska policja regularnie organizuje debaty społeczne. Dzisiejsza poświęcona była zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz działaniami dzielnicowych podejmowanych w ramach reakcji na zgłaszane przez mieszkańców problemy.

W debacie, która odbyła się w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury udział wzięli policjanci, obecny był m.in. zastępca komendanta powiatowego Marek Jamroz, jak również wicestarosta powiatu biłgorajskiego Jarosław Lipiec, sekretarz Urzędu Miasta Bogdan Kowalik, komendant straży miejskiej Bogdan Zwoliński, komendant straży gminnej Marek Łaba, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Łada" Aleksander Bełżek, czy przedstawiciele rowerzystów.

- Chcemy porozmawiać o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, o tym, jak ona funkcjonuje na terenie naszego powiatu. Porozmawiajmy o tym, jakie są bolączki tego systemu, chcemy również poznać Państwa oczekiwania - mówił na wstępie zastępca komendanta biłgorajskiej policji Marek Jamroz.

O założeniach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mówił naczelnik wydziału prewencji Wojciech Bobko. Przypomniał najpierw, że poprzednia debata społeczna odbyła się 23 czerwca ub.r., a jej tematem była rola dzielnicowego w społeczeństwie. Podczas spotkania odbyła się prezentacja wszystkich dzielnicowych z powiatu biłgorajskiego. Relację z tego wydarzenia znajdą Państwo pod adresem Jaką rolę pełni dzielnicowy?.

Tym razem skupiono się na kwestii bezpieczeństwa, które z założenia miała poprawić KMZB. - Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to innowacyjne narzędzie, mapa dostępna jest także dla mieszkańców naszego województwa. Aplikacja informatyczna składa się z dwóch części: danych statystycznych oraz narzędzia interaktywnego umożliwiającego obywatelowi nanoszenie na niej zagrożeń. Obsługa mapy została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z niej korzystać każdy obywatel. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w swojej okolicy - mówił Wojciech Bobko. Podkreślił, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji, w tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Zgłaszane przez stronę informacje podlegają weryfikacji, którą prowadzą policjanci, w tym dzielnicowi. Naczelnik wydziału prewencji KPP w Biłgoraju przypomniał także o funkcjonującej aplikacji mobilnej "Moja komenda". Aby wyszukać dzielnicowego wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania lub imię i nazwisko funkcjonariusza.

Podczas kilku miesięcy funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu zgłoszono prawie 450 sytuacji, w tym potwierdzono prawdziwość 158 zdarzeń. Mieszkańcy najbardziej aktywni byli w listopadzie, wówczas zanotowano 185 zgłoszeń, potwierdzono 74. W grudniu z 85 zgłoszeń potwierdzono 22.

- Największa ilość zgłoszeń dotyczyła nieprawidłowego parkowania, następnie przekraczania dozwolonej prędkości oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych. Na kolejnych miejscach były: nieprwidłowa organizacja ruchu, kłusownictwo, zdarzenia ze zwierzętami, nieprawidłowa struktura drogowa, dzikie wysypiska śmieci oraz znęcanie się nas zwierzętami - mówił dalej naczelnik Bobko.

Wyjaśnił również, jak krok po kroku dodać nowe zgłoszenie. O tym jak korzystać z mapy informowaliśmy w artykule pt. Dwa miesiące funkcjonowania KMZB - 4,5 tys. zgłoszeń.

- Cieszę się, że taka mapa powstała, bo da ona możliwość zgłaszania zjawisk wymagających interwencji właśnie w ten sposób, za pośrednictwem internetu. O możliwości korzystania z mapy przez wszystkich mieszkańców poinformujemy w naszym biuletynie - mówił prezes SM "Łada" Aleksander Bełżek.

Padła też propozycja, by umożliwić dodawanie na mapie konkretnych rodzajów wandalizmu. Komendant Jamroz tłumaczył, że biłgorajska policja nie ma możliwości modyfikowania samej aplikacji, ale chętnie zbiera informacje na jej temat, by w przyszłości można było wprowadzać potrzebne zmiany.

- Mapa to wyjście do społeczeństwa. Służy przede wszystkim temu, byśmy my jako mieszkańcy czuli się bezpieczniej. Dzielnicowy nie jest w stanie być wszędzie, a ta wiedza pozyskana za pomocą strony internetowej pomoże zapobiegać kolejnym zdarzeniom - podsumował Jarosław Lipiec.

Policjanci już planują kolejną debatę, najprawdopodobniej tego typu spotkanie, tym razem poświęcone oszustwom, zostanie zorganizowane na początku marca.

red.
red. dodany 24 stycznia 2017
 
Odsłon: 4735

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (21)

~ mies
Oceniano 2 razy  +2
Wypasione ,każdy z 20 kg nadwagi zamiast wozić się samochodami patrole piesze i brzuchy spadną.
~ do-poniżej
Oceniano 2 razy  0
A co nie są?Od lat jest jeden szef i władca np UM
~ do job:
Oceniano 4 razy  +2
I może jeszcze miał urlop na ten dzień z roboty wziąć?
Gdyby debata była o 17-18 to jestem pewny, że frekwencja była by wyższa i było trochę mieszkańców, a nie tylko sztuczna frekwencja.
Większość ludzi pracuje, aby mieć za co żyć i na takie debaty o 11 to sobie mogą pozwolić tylko urzędnicy, policjanci emeryci czy nauczyciele, jako, że są ferie.
Robienie debaty o takiej porze pokazuje tylko jak policja i urzędnicy liczą się z mieszkańcami miasta.
~ no
Oceniano 4 razy  0
Od kiedy Urzedy są prywatnymi firmami?
~ do-~ on
Oceniano 2 razy  +2
I tu się mylisz , kontrole w prywatnych firmach polegają na tym ,że BAKO ma listę pracowników i kontrolują każdego . Nie musi być jakieś uzasadnione podejrzenie , powinno być tak również we wszystkich instytucjach państwa
~ on
Oceniano 6 razy  -2
Podejrzewam, że większość osób , którzy notorycznie poruszają temat nieprawidłowego parkowania porusza się po mieście rowerami, więc może warto zrobić akcję pod kpt. PIRACI ROWEROWI i karać wszystkich , którzy jeżdżą rowerami po chodnikach i przejściach dla pieszych? Bo moim zdaniem jazda rowerem po chodniku powoduje większe zagrożenie dla pieszych niż nieprawidłowo zaparkowany pojazd.
~ on
Oceniano 2 razy  +2
Aby przebadać kogoś alkomatem w urzędzie musi być uzasadnione podejrzenie, że ta osoba jest pijana, więc jeśli zauważysz , że ktoś w urzędzie jest pijany zawsze masz prawo to zgłosić a nie wrzucać wszystkich do jednego worka i wylewać swoje żale w komentarzach.
~ 5
Oceniano 4 razy  +2
Petru i jemu podobni bawią się z ciziami w hotelach za publiczne pieniądze, odprawy dla takich Rzeplińskich czy Tokarskich których jest tysiące w Polsce, na świeczniku szukajcie kryminałów, a nie tego kto ukradnie słoik ogórków z piwnicy
~ jj
Oceniano 6 razy  +2
Kiedy badania alkomatem w urzędach ?I piesze patrole?
~ as
Oceniano 5 razy  +1
Za przechodzenie w miejscu niedozwolonym przy dawnym hotelu robotniczym.
~ j
Oceniano 8 razy  +2
Mogłeś przyjść , nikomu nikt nie bronił. Ale lepiej z ukrycia pisać swoje filozofie
~ job
Oceniano 11 razy  -1
Mogłeś przyjść, ale wolisz z ukrycia jak tchórz komentować
~ .
Oceniano 12 razy  +8
No dobra, ale nikt nie napisał najważniejszego. Czy znalazł się ktoś kto powiedział co sądzi o pracy policji i mapie zagrożeń w tej formie i tak obsługiwanej jak obecnie? CZy może było to kolejne spotkanie towarzystwa wzajemnej adoracji (urzędników i policji) po którym wszycy uczestnicy wyszli zadowoleni i przekonani, że jest super i nic nie należy zmieniać?
~ .
Oceniano 8 razy  +8
Zapomniałeś o najważniejszym czyli urzędnikach. W godzinach pracy to można posiedzieć na debacie.
No i nauczycieli bo mają ferie.
~ n
Oceniano 5 razy  +3
Ilu tam przyszło żeby robić tłok?Kryminałów tow urzędach szukajcie bo tam są największe przekręty i złodziejstwo
~ ja
Oceniano 5 razy  +5
Debata dla emerytów, rencistów i bezrobotnych???
~ ...
Oceniano 9 razy  +9
I jeszcze kolo UM kiedy jakas matka chce pokazac dzieciom prahistoryczna szopke to ryzykoje zdrowiem i zyciem kluczac pomiedz jadacymi pojazdami za zgoda wlodazy bilgorajskich .To kpina z ludnosci.Porpatrzec na inne miasta az milo.
~ qwerty
Oceniano 4 razy  +2
zapewne jakiś mądry inaczej w Goraju na rynku wymyśli pieszy patrol ale nie w Biłgoaju - ale pieszy będzie !!!
~ abc
Oceniano 13 razy  +7
Hahaha. Śmiech na sali.
Policja potwierdziła tylko ok. 1/3 zgłoszeń. Czyli rozumiem, że wg. policji nie ma żadnego problemu z nieprawidłowym parkowaniem na Konopnickiej (między Tesco, a bazą PKS)? Bo wszystkie zgłoszenia tej sprawy są dość saybko usuwane be potwierdzenia.
Kpiny, ja jak sprawdzałem zawartośc tej mapy, kiedy było o niej najgłośniej czyli gdzieś w listopadzie, to było ok. 40 zgłoszeń w mieście i wg. mnie co najmniej 80-90% nich było słusznych, no ale co ja tam wiem, policja wie lepiej, że na Konopnickiej, Dąbrowskiego, Cegielnianej, pod prokuraturą, nie ma problemu z nieprawidłowym parkowaniem. W Malpim Gaju czy na SP 5 nie ma problemu z żulami i piciem. Na Moniuszki czy Poniatowskiego nie ma problemu z przekraczaniem prędkości.
No miasto idealne.
Drakkar
Oceniano 7 razy  +5
Wychodzimy do społeczeństwa i dlatego debate zorganizujemy w środku dnia tak żeby społeczeństwo było w pracy i nie zadawało niepotrzebnych pytań zaprosi sie kilku urzedników żeby tłok był na sali i po sprawie.
Stworzenie takiej mapy to bardzo dobry pomysł ale co z tego że funkcjonuje ona tak jak to opisał użytkownik fff w tym artykule:
https://bilgorajska.pl/aktualnosc,13290,0,0,0,Policja-zaprasza-na-debate-spoleczna.html
W Biłgoraju istnieje podobna mapa z tym tylko że funkcjonuje na mniejszą skalę ale za to od ponad trzech lat
http://www.bilgo-raj.com.pl/
niedługo po niej inni poirytowani obywatele miasta wyszli z własnymi inicjatywami.
1.https://www.facebook.com/Mistrzowie-Parkowania-w-Bi%C5%82goraju-1501965446755806/
2.https://www.facebook.com/Tylko-DEBIL-parkuje-na-chodniku-w-Bi%C5%82goraju-380252955507575/?ref=py_c
Szkoda tylko że te starania internautów nie przynoszą rezultatu bo na zdjeciach wciąz powtarzają sie te same miejsca gdzie utrudnia sie życie pieszym.Tę sytuacje pieknie odzwierciedla to zdanie:
" Mieszkańcy najbardziej aktywni byli w listopadzie, wówczas zanotowano 185 zgłoszeń, potwierdzono 74. W grudniu z 85 zgłoszeń potwierdzono 22".
Także tego wincyj debat,sukcesóf i kondycji w wychodzeniu do społeczeństwa.
~ na marginesie
Oceniano 11 razy  +3
Będą w końcu te patrole piesze w miejscach o najwyższym zagrożeniu czy nie?.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
3 lipca 2024 Biłgoraj
Rodzinna tragedia w Biłgoraju. Nie żyje kobieta
W środowe popołudnie w Biłgoraju doszło do rodzinnej tragedii. W jednym z domów ujawniono zwłoki kobiety. Na miejscu pod nadzorem prokuratora pracują policjanci.
w piątek, godzina 11:36 Józefów
Wilki w józefowskich lasach
w niedzielę, godzina 08:34 Józefów
Gmina stawia na fotowoltaikę z magazynami energii
3 lipca 2024 Zagumnie
W gminie Biłgoraj doszło do zabójstwa?
Biłgorajscy policjanci prowadzą czynności w związku z podejrzeniem zabójstwa i usiłowania zabójstwa, do którego miało dojść na terenie gminy Biłgoraj. Sprawę nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Biłgoraju, a na miejscu trwają działania śledcze.
w niedzielę, godzina 18:20 Biszcza
Dzień Miodu i Pieroga 2024
w niedzielę, godzina 08:55 Biłgoraj
Wielki festyn charytatywny w Biłgoraju
5 lipca 2024 Biłgoraj
Śledczy podali szczegóły tragicznych wydarzeń w Biłgoraju
W środę 3 lipca w jednym z domów przy ulicy Kościuszki w Biłgoraju ujawniono zwłoki 57-letniej mieszkanki miasta. Prokuratura podała szczegóły tragedii.
w niedzielę, godzina 11:30 Biłgoraj
Garażówka cieszy się popularnością
w sobotę, godzina 08:52 Potok Górny
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego przechodzi na emeryturę
we wtorek, godzina 10:33 Powiat
Znamy wyniki matur. Jak wypadli nasi uczniowie?
Wraz z końcem maja zakończył się też maturalny maraton. Uczniowie ostatnich klas szkół średnich właśnie poznali wyniki swojej pracy. Dane przekazała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.
w piątek, godzina 11:04 Biłgoraj
Zderzenie trzech pojazdów na ulicy Sikorskiego [AKTUALIZACJA]
we wtorek, godzina 09:41 Biszcza
Wielkie święto miodu i pieroga nad zalewem
w niedzielę, godzina 21:56 Region
Przedstawiciele powiatu na odsłonięciu pomnika w Domostawie
W niedzielę 14 lipca w Domostawie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary rzezi wołyńskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz powiatu biłgorajskiego, m.in. prezydium Rady Powiatu.
w sobotę, godzina 12:04 Powiat
Podwójny alert dla powiatu
w czwartek, godzina 08:01 Biłgoraj
Tak wygląda postęp prac przy budowie największego toru wyścigowego w regionie
w sobotę, godzina 11:20 Józefów
Nowa siedziba nadleśnictwa coraz bliżej
Leśnicy z Józefowa doczekają się nowej siedziby. W ostatnich dniach czerwca ogłoszono przetarg na budowę budynku administracyjnego Nadleśnictwa Józefów wraz z towarzyszącą infrastrukturą.
w piątek, godzina 12:20 Huta Turobińska
Łoś nie przeżył zderzenia z autem
w sobotę, godzina 19:01 Obsza
Konkurs kulinarny na granicy województw
8 lipca 2024 Biłgoraj
Nowe bloki w Biłgoraju. Wybrano wykonawcę inwestycji
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. rozstrzygnęło przetarg na budowę bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Inwestycja powstanie przy ulicy Ks. Stanisława Matrasia w Biłgoraju.
8 lipca 2024 Potok Górny
KGW z powiatu na podium
w piątek, godzina 09:11 Biłgoraj
Przetarg na nowe miejsce rekreacji
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika