REKLAMA
Pełna wersja
BIŁGORAJ
2017.03.13 21:53 | aktualizacja: 2017.03.13 21:56

Roztocze pierwsze

W poniedziałek, 13 marca, rozpoczęły się zebrania biłgorajskich rad osiedlowych. Jako pierwsi z władzami miasta spotkali się mieszkańcy osiedla Roztocze. Poruszano tematy bieżących inwestycji, jak również zadań koniecznych do wykonania.
Roztocze pierwsze

Poniedziałkowe zebranie Rady Osiedla Roztocze poprowadził wiceprzewodniczący Dariusz Rosiak. Na początek przedstawił sprawozdanie za ostatni rok działalności rady.

- Rada Osiedla Roztocze w 2016r. złożyła kilkanaście wniosków i uwag. Były to wnioski z zakresu prac inwestycyjnych i konserwacyjnych, bezpieczeństwa mieszkańców oraz wizerunku naszego osiedla - mówił Dariusz Rosiak i dodał: - Każdego roku na zebraniach poruszany jest temat ogólnodostępnego placu zabaw dla dzieci na terenie naszego osiedla, którego tak bardzo brakuje najmłodszym mieszkańcom osiedla. Większość wniosków i uwag złożonych przez radę zostało pozytywnie rozpatrzonych, ale duża część wciąć czeka na realizację.

Wśród wniosków złożnych w ubiegłym roku były: budowa placu zabaw na terenie osiedla, przykrycie rowu melioracyjnego biegnącego od ul. Słonecznej do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, doświetlenie łącznika ul. Żabiej z ul. Łąkową oraz dostawienie dodatkowego słupka ograniczającego ruch pojazdów w tym miejscu - te wnioski nie doczekały się realizacji.

Były też wnioski o częstsze kontrolowanie przez straż miejską nieprawidłowo zapakowanych samochodów przy ul. Łąkowej, jak również zwiększenia ilości miejsc parkingowych - to udało się zrealizować.

Ponadto mieszkańcy osiedla chcieli umożliwienia korzystania z obiektu sportowego, który powstaje przy Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących. - Dyrekcja szkoły zapewnia, że takie rozwiązanie jest możliwe - powiedział Dariusz Rosiak.

Ponadto nurtującym mieszkańców problemem był brak możliwości przejścia przez teren należący do SM Łada (od ul. Łąkowej do ul. Przemysłowej), wspólnota ogrodziła teren mieszkańcy muszą więc korzystać z innych dróg.

- Wnioskujemy po raz kolejny o naprawę gwarancyjną zapadającego się asfaltu na ul. Łąkowej, w kilku miejscach. W poprzednim roku problem był już zgłaszany kilkukrotnie - podsumował wiceprzewodniczący Rosiak.

Obecny na spotkaniu burmistrz Janusz Rosłan odniósł się do wniosków. Odpowiadając na prośby związane z rowem na ul. Słonecznej wyjaśnił, że taka inwestycja kosztowałaby co najmniej 100 tys. zł. To spora kwota, a zawsze były inne, często ważniejsze inwestycje, które można było wykonać za taką sumę. Odnosząc się do potrzeby powstania na terenie osiedla placu zabaw przypomniał, że jest to jedno z zadań zgłoszonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Jeśli projekt uzyska największą ilość głosów na pewno będzie realizowany. Warto więc zachęcić do głosowania jak największą ilość sąsiadów.

Doświetlenie ul. Żabiej będzie możliwe do wykonania, jeśli koszty inwestycji nie będą zbyt wysokie, podobnie ma się sprawa z remontem ul. Krótkiej. Takie zadanie będzie mogło być wykonane przez Miejską Służbę Drogową z własnych środków.

Mieszkańcy na spotkaniu poruszyli także temat lamp, które gasną krótko po północy. Burmistrz Rosłan wyjaśnił, że taka zasada dotyczy całego miasta, poza głównymi ulicami. - Około połowa naszych lamp to oświetlenie ledowe, a więc oszczędne. Jeśli uda nam się takie wykonać w całym mieście będziemy mogli myśleć o świeceniu cała noc, na razie musimy oszczędzać. Dzięki temu możemy więcej pieniędzy przeznaczyć na inwestycje - mówił.

Rozmawiano też o jakości powietrza w mieście, które jest zanieczyszczane przez spalane w piecach nieodpowiednie materiały. Włodarz podkreślił, że w ciągu ostatnich 10 lat w mieście przestało funkcjonować ponad 900 instalacji gazowych (na 4,5 tys. domów jednorodzinnych). Wzrost cen gazu wpłynął na zmianę sposobu ogrzewania pomieszczeń, a to z kolei przyczyniło się do pogorszenia jakości powietrza. Władze miasta chcą, by w ciągu najbliższych lat rozbudowywana była miejska sieć ciepłownicza, do której mogliby się podłączyć zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych. To znacznie ograniczyłoby spalanie złej jakości opału w przydomowych paleniskach. Takie rozwiązanie jest też tańsze niż wykorzystywanie do ogrzewania gazu.

Mieszkańcy pytali o możliwość pozyskania dofinansowana do wymiany pieców.

Na kolejne spotkanie zapraszamy mieszkańców osiedla osiedla Batorego. Zebranie odbędzie się już w najbliższy czwartek, 16 marca, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Rozpoczęcie o godz. 18.

Cały harmonogram znajdą Państwo pod adresem Ruszają zebrania rad osiedlowych.

red.
red. dodany 13 marca 2017
 
Odsłon: 3986

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (5)

~ jk
  0
Chyba było tak; " Władze miasta chcą, by w ciągu najbliższych lat rozbudowywana była miejska sieć ciepłownicza, do której mogliby się podłączyć zwłaszcza właściciele domów jednorodzinnych." A to trochę inaczej jak piszesz.
~ idźmy na zebrania Rad Osiedla
Oceniano 4 razy  -2
i to jest wielki błąd mieszkańców skoro nie chodzisz na zebranie nie masz prawa narzekać (nie idziesz na głosowanie - nie narzekaj ) na takie zebrania trzeba chodzić żeby na władzy wymuszać , a nie tylko pisać że dość Rosłana. Może i dość ale kto to zmieni ? puste krzesła ? chyba że krzesło ma prawo głosu ! Nic się nie zmieni dopóki sale na zebraniach Rad Osiedli będą puste. Co taki Rosłan będzie mógł powiedzieć jak na nim"siądzie" 300- 400 osób ? ale jak jest na zebraniu 20 osób to taki burmistrz mówi co będzie chciał. A potem czytamy..... ZMIENIĆ ROSŁANA ....dlaczego się pytam ? BO SALE NA ZEBRANIACH SĄ PUSTE !!! I temu też jest winien Rosłan
~ Spartolili Kościuszki
Oceniano 7 razy  +7
na kościuszki też nie jest wszędzie dostępna sieć ciepłownicza. Spartolili robotę przy przebudowie Kościuszki ,mogli w porozumieniu z ZEC-em pociągnąć magistralę ciepłowniczą żeby mieszkańcy domów prywatnych się do miej podłączyli. A teraz przysyłają Straż miejską żeby kontrolowała dlaczego z komina się dymi !!!. Ale podczas przebudowy była ważniejsza dyskusja o ścieżkach rowerowych zamiast o magistrali ciepłowniczej.
~ fff
Oceniano 8 razy  +2
To jest śmiech na sali.
Kilkanaście osób razem z dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi.
Po co te rady osiedla jeszcze istnieją?
Szczególnie, że mamy jednomandatowe okręgi wyborcze.
Większość radnych osiedlowych już nie pamięta, że nimi są, bo przyszli na pierwsze spotkanie (wyborcze), żeby poprzeć kogoś kto chciał się wbić na stołek przewodniczącego (to jedyna funkcja za którą płacą).
Taka rada osiedla to obecnie jakiś sztuczny niepotrzeby twór. Ona nic nie może. Może co najwyżej zgłosic propozycje, tak samo jak szeregowy obywatel może do burmistrza zgłosić propozycję i ma to takie samo znaczenie (czyli zazwyczaj pomijalne).
~ hahaha
Oceniano 4 razy  +4
"Burmistrz i Sekretarz Miasta Biłgoraj zachęcali także by domy prywatne do miejskiego systemu grzewczego."
.
Fajnie, tyle, że chyba zapomnieli dodać, że podłączyć to się mogą mieszkańcy Kościuszki i innych ulic w centrum. Przecież sieć ciepłownicza nie jest dostępna na typowych osiedlach domków jednorodzinnych.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
we wtorek, godzina 14:50 Biłgoraj
Biłgoraj w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę
Dziś, 17 września 2024 roku, mija 85 lat od tragicznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły oblicze Polski i narodu polskiego. W dniu, w którym Związek Sowiecki dokonał barbarzyńskiej agresji na naszą Ojczyznę, władze samorządowe i mieszkańcy Biłgoraja wspominają ofiary rosyjskich zbrodni, pamiętając o ich poświęceniu oraz niesłabnącej woli walki o wolność i suwerenność Polski.
w środę, godzina 10:36 Powiat
Wypadek w lesie. Nie żyje mężczyzna
we wtorek, godzina 11:44 Potok Górny
Poważny wypadek podczas prac rolniczych. Na miejscu LPR
10 września 2024 Obsza
Nowy sekretarz w gminie
Władze gminy Obsza rozstrzygnęły postępowanie konkursowe na stanowisko sekretarza. Jedną z kluczowych funkcji w urzędzie obejmie ponownie Grzegorz Wróbel.
we wtorek, godzina 08:41 Biłgoraj
Festyn na biłgorajskim rynku w następną niedzielę
12 września 2024 Potok Górny
Baza SKR na sprzedaż
w piątek, godzina 14:18 Frampol
Pamiętają o tragicznej historii Frampola [NOWE ZDJĘCIA]
Władze Frampola zaprosiły na obchody związane z 85. rocznicą bombardowania miasta. Wydarzenie odbyło się w piątek 13 września.
w sobotę, godzina 11:31 Biłgoraj
Komunikat ws. wyścigu rowerowego
w poniedziałek, godzina 09:36 Ciosmy
Potrącenie w Ciosmach. 10-latka trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Audyty Energetyczne | Kalkulator mocy pompy ciepła | Fotowoltaika - montaż i wycena | Porównywarka Fotowoltaiki | Kalkulator mocy instalacji fotowoltaicznej