REKLAMA
Pełna wersja
POWIAT
2017.03.30 09:06 | aktualizacja: 2017.03.29 19:26

Apele nie pomagają. 12 pożarów traw

Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni straż wyjeżdżała do pożarów traw 12 razy. Łącznie spłonęło 7,315 ha suchych traw na nieużytkach. Strażacy apelują o zaniechanie takich praktyk.
Apele nie pomagają. 12 pożarów traw

Zanim zaczęła się wiosna fani wypalania traw ruszyli w teren. Już pod koniec lutego i na początku marca strażacy interweniowali kilka razy. O tych zdarzeniach pisaliśmy w artykule pt. Wypalanie traw jest karalne.

Okazuje się, że przestrogi na niewiele się zdały. Od początku bieżącego roku, do 28 marca, wezwań dotyczących wypalania traw na nieużytkach było już 12. Jak informuje st. kpt. Albert Kloc z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju łączne na terenie powiatu biłgorajskiego spłonęło już 7,315 ha suchych traw.

Dlatego strażacy rozpoczęli akcję "STOP POŻAROM TRAW". Uruchomili stronę internetową stoppozaromtraw.pl, z której można się dowiedzieć, że tylko w ubiegłym roku w takich zdarzeniach życie straciło 6 osób, rok wcześniej było 7 ofiar śmiertelnych.

Największą ilość pożarów strażacy notują w kwietniu, nagorsze więc dopiero przed nami.

Pamiętajmy zatem, że wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści, wyjaławia glebę, a co więcej niszczy miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków, ale też mejsca bytowania zwierzyny łownej. Często doprowadza do pożaru torfowiska, który jest niezwykle trudny do ugaszenia.

Wystarczy zmiana kierunku wiatry, by pożar traw przeniósł się na zabudowania lub kompleksy leśne.

Ponadto takie zachowanie to przestępstwo. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody i ustawą o lasach wypalanie traw na łąkach, czy pozostałości rolnych na nieużytkach i w przydrożnych rowach zagrożone jest karą grzywny, która może sięgać nawet 5 tys. zł. Jeśli pożar będzie stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia kara może być znacznie dotkliwsza - grozi za to od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

red.
red. dodany 30 marca 2017
 
Odsłon: 4968

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (7)

~ bae-500
Oceniano 3 razy  +3
W gminie Łukowa temu procederowi powinno się bardziej przyjrzeć. Jak to możliwe, że 75% pożarów występuje własnie tam a jednostki OSP mają po kilkadziesiąt wyjazdów w ciągu miesiąca? Jako, że pali się cały czas praktycznie w jednym miejscu, to przydałby się jakiś cichy monitoring.
~ c3
Oceniano 1 raz  +1
wiadomo czyje pole pali się,policja powinna tym sie zająć i karac mandatami
~ abc
Oceniano 4 razy  +4
Pewnie, że nie pomogą.
Do większości osób żadne apele w żadnej sprawie nie pomogą.
Tylko solidne uderzenie po kieszeni im może coś wytłumaczyć.
Obecnie kara od 20zł do 5000zł. Oczywiście zazwyczaj jak już uda się ustalić sprawcę i dostanie grzywnę to jest ona znacznie bliższa tej pierwszej wartości.
.
Powinno być inaczej, kara od 5000 wzwyż.
tak samo z pijakami za kółkiem, jakieś śmieszne zakazy, czy zawiasy niewiele ich obchodzą. Do tego symboliczne kary finansowe. Jakby jeden z drugim stracił auto za pijacki rajdy to może inni by się zastanowili czy warto.
Tak samo z urzędnikami robiącymi przekręty, kara zazwyczaj symboliczna. A powinno być tak: jak złapią na kradzieży/przekrętach to za karę zwrócić wszystko co nakradł i drugi raz w takiej samej wysokości grzywna. Jakby jednemu czy drugiemu komornik zlicytował dom i cały majątek za przekręty to inny może by się zastanowił.
~ oni
Oceniano 3 razy  +3
głupota i tyle! Zgadzam się z poprzednikami,że niech jednemu dowalą to się inni może nauczą. ale pewnie i tak Łukowa się cieszy,że będzie miała wyjazdy do pożarów.
bo każdy wie, w jakiej gminie najczęściej palą się trawy ...
~ Stachu ze wsi
Oceniano 4 razy  +2
Tatko wypalali, dziadulo wypalali to i ja wypalam. A co?
~ Olo
Oceniano 9 razy  +7
Trzeba bardziej karać to się może ciemnota nauczy, że wypalanie traw nie poprawia gleby tylko ją psuje. Jakby taki jeden z drugim dostali parę razy grzywny po 10 -20 tysięcy, to może by się zastanowili kolejnym razem.
~ Łukasz
Oceniano 10 razy  +8
Jakby były kary dotkliwe, to może społeczeństwo by się nauczyło! A tak, każdy tylko machnie ręką i pali! Tego samego tyczy się pijaków za kółkiem. Też są apele, a poprawy nie widać.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
dzisiaj, 16:02 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
dzisiaj, 10:21 Biłgoraj
Miała prawie 2 promile. Twierdziła, że wypiła tylko jedno piwo
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
10 września 2023 Lipiny Górne-Borowina
100-lecie Lasów Państwowych. Uroczystości w Lipinach
W tym roku Lasy Państwowe świętują 100-lecie istnienia. Z tej okazji odbywają się uroczystości, mające na celu podkreślenie wagi wydarzenia. W niedzielę 10 września świętowano w powiecie biłgorajskim.
we wtorek, godzina 19:22 Biłgoraj
Zbiórka na sprowadzenie ciała
w środę, godzina 07:50 Lekkoatletyka
RCEZ na 3. miejscu w kraju
dzisiaj, 15:46 Biłgoraj
Promesy wręczone. Do powiatu trafiły miliony zł
W czwartkowe popołudnie 21 września, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju odbędzie się wręczenie promes z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych edycja VI skierowana do samorządów, w których działały PGR-y.
dzisiaj, 10:58 Biłgoraj
Bezpłatne treningi na terenie OSiR
w piątek, godzina 09:48 Biłgoraj
Zmiana organizacji ruchu w Biłgoraju. Sypią się mandaty
w środę, godzina 16:09 Biłgoraj
"Jedynka" ma nowy sztandar
20 września to wyjątkowy dzień dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Biłgoraju. W związku z beatyfikacją patrona, kardynała Stefana Wyszyńskiego, tego dnia odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru.
w sobotę, godzina 09:04 Biłgoraj
Koncert przy fontannie. Zagrają młodzi muzycy z Biłgoraja
w niedzielę, godzina 08:43 Lubelszczyzna
Pociągi pojadą z Biłgoraja do Lublina - podpisano umowę na projekt linii
w poniedziałek, godzina 08:31 Region
Utrudnienia na DK nr 74 za Frampolem
Kierowcy podróżujący "krajówką" za Frampolem muszą przygotować się na utrudnienia. Rozpoczęły się prace związane z budową pierwszej w regionie drogi w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
we wtorek, godzina 15:40 Biłgoraj
Marcin Daniec wystąpi w Biłgoraju [NOWY TERMIN]
w środę, godzina 12:22 Wola Dereźniańska
Wielkie sprzątanie już w sobotę
w poniedziałek, godzina 16:41 Powiat
Miliony na renowację kościołów w powiecie
W poniedziałek 18 września, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu biłgorajskiego oraz beneficjentów dotacji, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Łącznie do naszego powiatu trafią środki w wysokości ponad 13 mln zł.
w środę, godzina 09:23 Biłgoraj
Będą zbierać baterie na ulicach Biłgoraja
8 września 2023 Biłgoraj
11 nauczycieli odebrało awanse zawodowe
w niedzielę, godzina 20:54 Biłgoraj
Koncert przy fontannie przyciągnął prawdziwe tłumy
W niedzielny wieczór 17 września grupa biłgorajskich muzyków zaprosiła na nietypowe wydarzenie. Zaproponowano koncert przy fontannie na placu Wolności. "Alejki" wypełniły się publicznością.
w piątek, godzina 20:22 Olszanka
53-letni mężczyzna zmarł przygnieciony przez ciągnik
dzisiaj, 10:16 Osuchy
Dwie historyczne rocznice w Osuchach
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika