REKLAMA
Pełna wersja
POWIAT
2017.03.30 09:06 | aktualizacja: 2017.03.29 19:26

Apele nie pomagają. 12 pożarów traw

Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni straż wyjeżdżała do pożarów traw 12 razy. Łącznie spłonęło 7,315 ha suchych traw na nieużytkach. Strażacy apelują o zaniechanie takich praktyk.
Apele nie pomagają. 12 pożarów traw

Zanim zaczęła się wiosna fani wypalania traw ruszyli w teren. Już pod koniec lutego i na początku marca strażacy interweniowali kilka razy. O tych zdarzeniach pisaliśmy w artykule pt. Wypalanie traw jest karalne.

Okazuje się, że przestrogi na niewiele się zdały. Od początku bieżącego roku, do 28 marca, wezwań dotyczących wypalania traw na nieużytkach było już 12. Jak informuje st. kpt. Albert Kloc z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju łączne na terenie powiatu biłgorajskiego spłonęło już 7,315 ha suchych traw.

Dlatego strażacy rozpoczęli akcję "STOP POŻAROM TRAW". Uruchomili stronę internetową stoppozaromtraw.pl, z której można się dowiedzieć, że tylko w ubiegłym roku w takich zdarzeniach życie straciło 6 osób, rok wcześniej było 7 ofiar śmiertelnych.

Największą ilość pożarów strażacy notują w kwietniu, nagorsze więc dopiero przed nami.

Pamiętajmy zatem, że wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści, wyjaławia glebę, a co więcej niszczy miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków, ale też mejsca bytowania zwierzyny łownej. Często doprowadza do pożaru torfowiska, który jest niezwykle trudny do ugaszenia.

Wystarczy zmiana kierunku wiatry, by pożar traw przeniósł się na zabudowania lub kompleksy leśne.

Ponadto takie zachowanie to przestępstwo. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody i ustawą o lasach wypalanie traw na łąkach, czy pozostałości rolnych na nieużytkach i w przydrożnych rowach zagrożone jest karą grzywny, która może sięgać nawet 5 tys. zł. Jeśli pożar będzie stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia lub mienia kara może być znacznie dotkliwsza - grozi za to od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

red.
red. dodany 30 marca 2017
 
Odsłon: 5150

Czytaj podobne

Waszym zdaniem (7)

~ bae-500
Oceniano 3 razy  +3
W gminie Łukowa temu procederowi powinno się bardziej przyjrzeć. Jak to możliwe, że 75% pożarów występuje własnie tam a jednostki OSP mają po kilkadziesiąt wyjazdów w ciągu miesiąca? Jako, że pali się cały czas praktycznie w jednym miejscu, to przydałby się jakiś cichy monitoring.
~ c3
Oceniano 1 raz  +1
wiadomo czyje pole pali się,policja powinna tym sie zająć i karac mandatami
~ abc
Oceniano 4 razy  +4
Pewnie, że nie pomogą.
Do większości osób żadne apele w żadnej sprawie nie pomogą.
Tylko solidne uderzenie po kieszeni im może coś wytłumaczyć.
Obecnie kara od 20zł do 5000zł. Oczywiście zazwyczaj jak już uda się ustalić sprawcę i dostanie grzywnę to jest ona znacznie bliższa tej pierwszej wartości.
.
Powinno być inaczej, kara od 5000 wzwyż.
tak samo z pijakami za kółkiem, jakieś śmieszne zakazy, czy zawiasy niewiele ich obchodzą. Do tego symboliczne kary finansowe. Jakby jeden z drugim stracił auto za pijacki rajdy to może inni by się zastanowili czy warto.
Tak samo z urzędnikami robiącymi przekręty, kara zazwyczaj symboliczna. A powinno być tak: jak złapią na kradzieży/przekrętach to za karę zwrócić wszystko co nakradł i drugi raz w takiej samej wysokości grzywna. Jakby jednemu czy drugiemu komornik zlicytował dom i cały majątek za przekręty to inny może by się zastanowił.
~ oni
Oceniano 3 razy  +3
głupota i tyle! Zgadzam się z poprzednikami,że niech jednemu dowalą to się inni może nauczą. ale pewnie i tak Łukowa się cieszy,że będzie miała wyjazdy do pożarów.
bo każdy wie, w jakiej gminie najczęściej palą się trawy ...
~ Stachu ze wsi
Oceniano 4 razy  +2
Tatko wypalali, dziadulo wypalali to i ja wypalam. A co?
~ Olo
Oceniano 9 razy  +7
Trzeba bardziej karać to się może ciemnota nauczy, że wypalanie traw nie poprawia gleby tylko ją psuje. Jakby taki jeden z drugim dostali parę razy grzywny po 10 -20 tysięcy, to może by się zastanowili kolejnym razem.
~ Łukasz
Oceniano 10 razy  +8
Jakby były kary dotkliwe, to może społeczeństwo by się nauczyło! A tak, każdy tylko machnie ręką i pali! Tego samego tyczy się pijaków za kółkiem. Też są apele, a poprawy nie widać.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
w środę, godzina 15:41 Biłgoraj
Biblioteka ma patrona. To zasłużony dla miasta prawnik, historyk i publicysta
W środę 22 maja Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju oficjalnie otrzymała imię prof. Jerzego Markiewicza. Decyzja ta była wynikiem wniosku złożonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, który wpłynął do burmistrza Biłgoraja 7 marca 2023 roku. Uhonorowanie prof. Markiewicza jest wyrazem uznania dla jego zasług i wkładu w rozwój nauki, historii oraz społeczności lokalnej.
dzisiaj, 13:40 Stara Wieś
Tragiczne zdarzenie w powiecie. Nie żyje mężczyzna [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 16:45 Biłgoraj
Najlepsi matematycy w powiecie [WYNIKI]
w środę, godzina 18:44 Biłgoraj
Ile zarobi nowy burmistrz?
W związku z objęciem z dniem 6 maja stanowiska burmistrza przez Wojciecha Glenia, podczas środowych obrad Rada Miasta zajęła się ustaleniem wysokości pensji włodarza.
dzisiaj, 17:07 Biłgoraj
W regionie powstanie ponad 131 km ścieżek rowerowych
dzisiaj, 09:02 Biłgoraj
Pożar w Biłgoraju
w poniedziałek, godzina 14:05 Frampol
Gradobicie i ulewa [AKTUALIZACJA]
Zgodnie z przewidywaniami synoptyków w poniedziałkowe popołudnie nad powiatem biłgorajskim przeszła burza, której towarzyszyły silne opady deszczu. W gminie Frampol spadł grad.
dzisiaj, 09:42 Frampol
Strażacy ponad 6 godzin walczyli z podtopieniami
11 maja 2024 Biłgoraj
Zarząd Powiatu podzielił się władzą
w sobotę, godzina 09:16 Goraj
Nowy sekretarz wybrany
Zakończono procedurę wyboru kandydata na stanowisko sekretarza gminy Goraj. Kto obejmie to jedno z najważniejszych stanowisk w Urzędzie Miejskim w Goraju?
dzisiaj, 13:58 Biłgoraj
Majówka w Biłgoraju
we wtorek, godzina 11:25 Gmina Biłgoraj
Ile zarobią radni i wójt?
16 maja 2024 Gmina Biłgoraj
Edyta Sarzyńska zastępcą wójta gminy Biłgoraj
Jest pierwsza decyzja personalna wójta gminy Biłgoraj Dariusza Świerczyńskiego. Na stanowisko zastępy wójta powołana została Edyta Sarzyńska, wieloletni pracownik gminy Biłgoraj.
we wtorek, godzina 13:07 Korczów
Zderzenie osobówek na drodze wojewódzkiej. Jedna osoba trafiła do szpitala [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 11:15 Zwierzyniec
Mieszkanka powiatu potrąciła rowerzystkę
10 maja 2024 Potok Górny
Sensacyjne znalezisko z połowy 3 tysiąclecia przed naszą erą
Mieszkaniec Potoka Górnego znalazł na swoim polu, podczas plewienia plantacji malin, duży fragment siekiery krzemiennej. Z analizy wynika, że narzędzie może być datowane na pierwszą połowę 3 tysiąclecia przed naszą erą. To kolejne sensacyjne znalezisko na terenie powiatu biłgorajskiego.
dzisiaj, 15:53 Biłgoraj
Projektanci rywalizują w Biłgoraju
16 maja 2024 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja
w piątek, godzina 16:33 Biłgoraj
Zlot food trucków w Biłgoraju
Mieszkańców Biłgoraja i okolic czeka prawdziwa uczta smaków. W piątkowe popołudnie 17 maja do naszego miasta zawitały food trucki i przez cały weekend będą serwować dania z różnych stron świata.
we wtorek, godzina 09:19 Powiat
Biłgoraj i okolice bez prądu
w środę, godzina 17:57 Biłgoraj
Radni się podzielili
Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl
Pełna wersja
Polityka Prywatności RODO Kontakt
Fotowoltaika