W czwartkowe przedpołudnie, 6 kwietnia, w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Korczowie odbyło się Spotkanie z Historią "Wspólnie Tworzymy Świat". Podczas wydarzenia najmłodsi mieszkańcy zaprezentowali walory miejscowości.
W Spotkaniu z Historią "Wspólnie Tworzymy Świat", które odbyło w czwartek, w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Korczowie udział wzięli mieszkańcy, ale także przedstawiciele władz. Obecny był wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, nie zabrakło też dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Celiny Skromak. Wszystkich gości witała dyrektor szkoły Teresa Maurek, która opowiedziała o historii placówki.
- Szkoła Podstawowa w Korczowie istnieje od 1938 roku. Nowy budynek został oddany do użytku w 1994 roku, a wykonany staraniem mieszkańców wsi Korczów, Okrągłe oraz Urzędu Gminy w Biłgoraju. Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona w pomoce dydaktyczne - mówiła dyrektor i dodała, że w budynku funkcjonują nowoczesne kuchnia i jadalnia0 oraz coraz lepiej wyposażona biblioteka.
Szkoła brała udział w projekcie "Promocja miejscowości", którego celami były: promocja miejscowych firm i zakładów pracy, propagowanie wiedzy na temat Małej Ojczyzny, krzewienie tradycji lokalnych, jak również promowanie szkoły jako placówki oświatowo - kulturalnej. W ramach akcji szkoła otrzymała grant w wysokości 30 tys. zł, za te pieniądze udało się kupić 2 zestawy tablic interaktywnych, sprzęt nagłaśniający, aparat fotograficzny i 3 laptopy. W tym roku szkoła otrzymała nowy sprzęt audiowizualny oraz dwie tablice interaktywne i dwa projektory. Podczas czwartkowego wydarzenia najmłodsze dzieci zaprezentowały przedstawienie, te nieco starsze przypomniały historię Korczowa i Okrągłego.
- Korczów to miejscowości powstała na początki XIX wieku przy trakcie pocztowym z Biłgoraja do Tarnogrodu, w 1840r. notowana była w granicach gminy Księżpol i w parafii unickiej Sól. Okrągłe powstało również w XIX wieku w dobrach Ordynacji Zamojskiej. Na północ od wioski znajduje się las Krasne. W tej miejscowości od wielu lat odbywa się sztandarowa impreza Turniej Wsi - mówiły uczennice i dodały: - We współczesnym świecie pełnym pośpiechu i zgiełku, ściecie, w którym nieustannie za czymś gonimy, nasza mała ojczyzna staje się azylem, miejscem wyciszenia, zatrzymania uspokojenia.
red.