Dom "pod klucz"
Inwestorzy, którzy nie dysponują odpowiednią ilością czasu, wiedzą budowlaną, najczęściej powierzają budowę domu jednej firmie. Jej zadaniem jest nie tylko wykonanie stanu surowego, ale także wykończenie domu. Decydując się na takie rozwiązanie inwestor musi bardzo dokładnie sprawdzić co zawiera oferta i co znajdzie się w umowie. Bardzo atrakcyjna cena bardzo często wynika z nieuwzględnienia niektórych elementów (działania marketingowe firm), np. ceny materiałów, wykonania określonych prac. Przeoczenie tych niedomówień może później drogo kosztować. Za prace nieuwzględnione trzeba będzie dodatkowo zapłacić.
Wykonawcy poszczególnych etapów
Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybieranie firm na poszczególne etapy budowy, jest to czasochłonne, ale można wybrać najlepszych fachowców w wykonywaniu danych prac, np. murarzy, fliziarza, tynkarzy. Oczywiście także w takim wypadku trzeba ustalić cenę i zakres prac. W przypadku wyboru tego rozwiązania zakup potrzebnych materiałów leży po stronie zleceniodawcy lub za dodatkową dopłatą robi to wykonawca.
Do prostych prac budowlanych, typu wykopy, niwelowanie terenu można nająć pracowników niewykwalifikowanych, którzy są znacznie tańsi niż fachowcy.
Jakość - priorytetem
Jakość wykonywania poszczególnych etapów budowy jest najważniejsza. Gorszej jakości materiały, niedokładne wykonanie prac odbije się rykoszetem. Użytkowanie źle wykonanego domu oznacza ciągłe naprawy i remonty, co pociąga za sobą dodatkowe koszty.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie firm z polecenia znajomych, dla których wcześniej pracowały. Innym sposobem sprawdzenia wiarygodności firmy jest przeglądanie forów internetowych, na których klienci oceniają rzetelność wykonywanych prac. Firmy anonimowe należy omijać szerokim łukiem.
Gwarancja
Zgodnie z przepisami rękojmia na roboty budowlane wynosi 3 lata. W tym czasie możemy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w wykonaniu prac. Przy dłuższych gwarancjach warto sprawdzić okres działalności firmy. Często zdarza się tak, że firma oferuje 5 lat gwarancji na swoje produkty (okna, drzwi), ale po 2 latach nie ma do kogo ich zgłaszać. Tak najczęściej dzieje się w przypadku przedsiębiorstw krótko działających, które nie wytrzymują konkurencji na rynku.
Umowa najważniejsza
W konsultacjach ustnych możemy ustalać najdrobniejsze szczegóły, ale jeżeli nie zostaną one zawarte w umowie pisemnej, to nie mamy możliwości ich dochodzenia. Dlatego umowa powinna być bardzo szczegółowa. Musi określać zakres prac, rodzaj materiałów (jakość, producent), ceny, czas wykonania. Powinna zawierać także klauzule dotyczące kar za niewłaściwe wykonanie prac, niedotrzymanie terminów, użycie materiałów gorszej jakości. Dopiero taka umowa chroni interesy inwestora.
~ miś | 0
Jak już podpowiada
|